Modifikované škroby

27. 2. 2011 | | Základy výživy člověka | 45 351x přečteno

Možná jste se již dočetli ve složení výrobku, že výrobek obsahuje modifikovaný škrob. O jakou aditivní látku se jedná, z čeho a jak vzniká, a zda nám může konzumace modifikovaných škrobů ublížit, se můžete dočíst v článku.

Dnes už většina z nás sleduje složení výrobků, protože povězme si to upřímně, výrobci jsou mnohdy do výrobku schopni přidat látku, která do něj vůbec nepatří. Pečlivě sledujeme různá barviva, konzervanty a další látky, ale mnohdy nevíme, o jakou látku se vůbec jedná a jaký vliv na zdraví má.
Všechny tyto aditiva jsou označena kódem E a příslušným číslem. Identifikace číslem E znamená, že aditivní látka prošla hodnocením své bezpečnosti. Číslo E je tedy kód, pod kterým je přídatná látka označována v mezinárodním číselném systému, tedy kód, pod kterým je přídatná látka označována úplně stejně na celém světě. Podobný je číselný systém má Evropská unie i INS Codex Alimentarius, který vychází ze systému EU.

Jak je to s modifikovanými škroby, které se v potravinářském průmyslu hojně používají, se vám nyní pokusíme objasnit v následujícím článku.

Stručně a jednoduše: Co je to škrob?

Škrob je polysacharid, který je tvořen amylasou a amylopektinem. Vyskytuje se ve formě škrobových zrn, které jsou uloženy v buňkách některých rostlin. Nejvíce škrobu obsahují brambory, pšenice a kukuřice, ze kterých se také průmyslově získává.

Modifikované škroby

Modifikovaným škrobem můžeme označit škrob, který má zachovanou alespoň jednu původní charakteristiku škrobu, a jehož vlastnosti jsou upraveny biochemickým, chemickým, termickým, fyzikálním nebo kombinovaným vlivem přizpůsobeny určitému účelu.
V modifikačním procesu je cílem některou původní vlastnost škrobu zvýraznit, potlačit nebo vytvořit vlastnost novou.
Modifikace škrobu může probíhat mnoha způsoby a následné výrobky mají široké využití.

 • Hydrolyzované škroby se připravují mírnou hydrolýzou škrobu. Mají zvýšenou rozpustnost a sníženou viskozitu mazu a umožňují přípravu homogenních past.
 • Oxidované škroby se používají v textilním průmyslu jako šlichtovací a apretační prostředky, v papírenství k povrchovému klížení papíru.
 • Substituované škroby mají v hydroxylové skupině nahrazen vodík alkylem nebo acetylem. Uplatňují se především v textilním průmyslu, farmacii, potravinářství, mají výbornou sorpční schopnost.
 • Nesítěné škroby vznikají reakcí škrobových makromolekul s vícefunkčními činidly. Používají se zejména v potravinářství a farmaceutickém průmyslu.
 • Termicky modifikované škroby vznikají narušením vodíkových můstků mezi škrobovými molekulami. Mají široké uplatnění v potravinářském průmyslu, a dále v průmyslu textilním a papírenském.

Modifikovaný škrob x GMO (geneticky modifikovaný organismus)

Nad otázkou, zda modifikované škorby mají něco dočinění s geneticky modifikovanými potravinami, přemýšlí většina spotřebitelů a odpověd je velmi jednoduchá. Nemají. Jedná se o dvě odlišné úpravy. Mate nás pouze slovo „modifikovaný“. Modifikace je jakákoli úprava, a o úpravách škrobu jste se mohli dočíst výše.

Je konzumace výrobků s modifikovanými škroby nebezpečná?

Konzumace výrobků s modifikovanými škroby pro naše zdraví nebezpečná není, ale pamatujme na to, že většina výrobků, do kterých se tyto látky přidávají, se dá vyrobit i bez nich. Obzvláště u mléčných výrobků je dobré složení sledovat. Jogurt má být vyroben z mléka a s použitím fermentačních baterií. Takže přidávání zahušťovadel je značná ekonomická úspora pro výrobce a promítne se bohužel i do finální ceny výrobku. A co je horší, kolikrát se nemusíme u výrobku s přidáním modifikovaných škrobů setkat s nižší cenou. Ba naopak.

A stručná rada na závěr

Potraviny, které konzumujeme by měly být co nejvíce přirozené. Obsah konzervantů, zahušťovadel, zlepšovadel chuti, aromat a dalších hojně použivaných látek by měl být minimální, protože ve většině případů jsou zcela zbytečné. Naučte se znát složení základních výrobků, jejich výrobu a doporučené složení, pak už vás na etiketě nic nepřekvapí.

Aneb porovnejte si složení sami – dva stejně ochucené výrobky, ale jiný výrobce.

http://www.chemievjidle.cz/jogurt/selsky-jogurt-jahodovy-hollandia-karlovy-vary
http://www.chemievjidle.cz/jogurt/activia-jahoda-danone

Komentáře

6 komentářů
 1. T.

  • 29. 12. 2015 v 11:37

  zde 19: „a tudíž zdravotně závadné“ taková implikace rozhodně neplatí vždy, pokud vůbec – napadlo vás někdy, že prosté šlechtění plodin je genetickou manipulací „na náhodu“? ukažte mi nějakou studii v renomovaném periodiku a můžeme se o tom dál bavit

 2. T.

  • 29. 12. 2015 v 11:34

  fermentační baterie pobavily :D

 3. Karel Balaš

  • 7. 5. 2015 v 10:02

  Musím dodržovat bezlepkovou dietu,mohu výrobky s modifikovaným škrobem E- 1422 ?

  Děkuji za odpověď.

 4. zde19

  • 31. 3. 2015 v 6:20

  bohužel jsem se v poslední době dočetl, že kukuřice a pšenice byly hodně geneticky modifikovány za posledních desetiletí. Nevím jak je to s bramborami, ale jelikož USA držejí a vyvýjejí jakousi ?bramborovou světovou banku? tak to bude asi podobné. takže si myslim, že škroby, které se přidávají do našich potravin jsou GMO modifikovány a tudíž zdravotně závadné. Dejte si do goo. modifikovaný škrob – piše tam o tom nějaká doktorKA. A nebo kniha Život bez pšenice od amer. dr, William Davis, MD. Je to hrůza raději to nečtěte !!!

  • 29. 10. 2014 v 10:19

  Dobrý den,

  na potravině by měl být vždy napsán původ modifikovaného škrobu. Popř. vypsány alergeny, pokud tam bude pšenice, tak může být i modifikovaný škrob z pšenice.
  Nejčastěji se používá kukuřičný modifikovaný škrob (popř. bramborový), a tam problém není.
  E1442 – bohužel z tohoto čísla to jen nepoznáme, ale dívat se na přítomnost vypsaných alergenů.

 5. vlasta břečkova

  • 27. 10. 2014 v 18:48

  muže použivat člověk s bezlepkovou dietou modifikovaný škrob?

*
*
]:->
[:-}
O:-)
@=
>:o
;-)
:-|
:-[
:-X
:-P
:-D
:-/
:-*
:-!
:)
:(
8-)
*YELL*
*YAHOO*
*WASSUP*
*THUMBS_UP*
*SORRY*
*SCRATCH*
*SCARED*
*SAD*
*PARDON*
*MAD*
*LOVE*
*JOKINGLY*
*JOKER*
*IN LOVE*
*FUU*
*DUNNO*
*DANCE*
*CRAZY*
*CHI*
*BYE*
*BRAVO*
*BOAST*