Avokádo

Pojďte se dozvědět něco více o dalším tropickém plodu. Tentokrát jsem si detailně posvítila na avokádo.

Poslední dobou se povědomost o avokádu mezi lidmi značně zvýšila, přesto je tu ale spousta lidí, kteří netuší, co si s ním mají počít. A tak jsem se na avokádo pokusila podrobněji zaměřit a výsledek si můžete přečíst sami.

Avokádo

Ačkoliv se avokádo řadí mezi druhy ovoce, podle mého názoru a zkušenosti s ním, bych ho jako ovoce neoznačovala. Snad možná jako zeleninu, ale ani do této kategorie se pro svoji netypickou chuť a především obsah látek nehodí. Asi bych avokádu vyhradila pro svoji výjimečnost vlastní skupinu. Proč, to pochopíte dále.

Trocha historie

Avokádo původně pochází ze střední a jižní Ameriky. Název avokádo pochází z aztéckého „ahuacacuauhitl“, což v překladu znamená „varlatový strom“. Varlata připomínají tím, že rostou na stromě v párech a také byly považovány za afrodiziakum. Španělé pak tento název zkrátili na aguacate a Angličané jej zkrátili na avocado. Jeden ze starých názvů je také aligátoří hruška (stromu, na kterém roste, se říká hruškovec a trvá mu až 4 roky než začne produkovat ovoce). Španělští mořeplavci přivezli avokáda do Západní Indie, na ostrovy v Atlantiku a na Kanárské ostrovy. Začala tam být pěstována už v 18. století, jako podřadná plodina. Potenciál pěstování avokáda objevili v Kalifornii až na začátku 20. století. Dnes je to jedna z hlavních produkčních oblastí s nejznámější odrůdou Hass. Ten má oblý tvar a hrubozrnnou tmavě fialovou slupku. Dalším favoritem je odrůda Fuerte s hruškovitým tvarem a hladkou zelenou slupkou. Avokáda, které se nachází na evropských trzích pochází hlavně ze Španělska a Izraele.

Vzhled a chuť

Avokádo, jak ho známe my z obchodů, má oválný až kulovitý tvar. Má silnou hladkou slupku s lesklou zelenou barvou. Barva dužiny je krémová a pohybuje se od světle zelené po nažloutlou, podobnou máslu. Uvnitř najdeme jediné, značně velké jádro žluté barvy, pokryté hnědou dřevnatou vrstvou.

Ačkoliv existují druhy, které mohou vážit přes sto gramů a jiné dosahující až dvou kil, obyčejně se ale setkáváme s plody okolo 10 – 13 cm a vážícími 150 – 350 gramů. Charakteristická chuť závisí na rozmanitosti odrůdy a připomíná ořechy či lískový oříšek. Nezralé avokádo je hořké. Zralé avokádo má měkkou máslovitou dužinu s vysokým obsahem prospěšných tuků.

Netradiční obsah živin

V tomto odstavečku se dostávám k tomu, co jsem nakousla v úvodu. Ačkoliv je avokádo ovoce, obsahuje ve své dužině tuky. Tento fakt je právě velice důležitý nejen pro naše zdraví, k čemuž se dostanu, ale také se velice odráží na chuti a využití avokáda. Myslím, že každý, kdo si avokádo koupil ze zvědavosti a zakousl se do něj jako do jablka, shledal avokádo nepoživatelné. Tím nechci říci, že není dobré, ale chci jen upozornit, že avokádo má široké uplatnění v kuchyni, ale musí se s ním umět zacházet a především ho doplnit jinými potravinami.

Avokádo je tedy významným zdrojem tuku, především se v něm vyskytuje olejová mastná kyselina, takže tuky avokáda jsou zástupci hlavně tuků mononenasycených. Tudíž se dá srovnat např. s olivovým olejem, který má prokazatelně dobrý vliv na naši hladinu cholesterolu. Ale i přes tento pozitivní přínos bychom konzumaci avokáda neměli přehánět , jelikož je velice energetické. Pro zajímavost jeho energetická hodnota pro jeden střední plod (200 g) je kolem 1560 kJ a obsah tuku v tomto množství je kolem 39 g. Avokádo bych tedy doporučila jako přísadu do nějakého pokrmu, či například do pomazánky místo másla.

Z dalších prospěšných látek avokáda stojí za zmínění určitě vitamin E (vitamin plodnosti), který avokádo obsahuje nejvíce ze všech možných druhů ovoce. Avokáda jsou dále také vynikajícím zdrojem draslíku a folátů. Obojí velice příznivě působí na krevní oběh a srdce, přičemž foláty výrazně snižují riziko srdečních chorob a infarktu. Příznivý je i obsah hořčíku a absence sodíku. Nejnovější výzkumy dále odhalily obsah luteinu, látky pro ochranu našich očí a také beta-sitosterolu, který se podílí na ochraně proti rakovině prostaty, ale i proti všeobecnému rakovinovému bujení.

Využítí avokáda nejen v kuchyni

Před zpracováním plod nejdříve omyjeme, podélně rozkrojíme nožem až k pecce, přepůlíme (nejlépe protisměrným otáčením) a vyjmeme pecku.

Při zpracování v kuchyni se avokádo konzumuje syrové a je dobré ho hned pokapat šťávou z limety či citrónu, aby dužina nezčernala. Používá se nejčastěji do salátů či na pomazánky. Připravují se z něj ale i polévky, krémy a také různé náplně. V gastronomii je avokádo považováno za takovou přírodní misku, která se dá krásně plnit. Pro svou podobnost s máslem se dá jíst na chlebu se solí a pepřem. Stačí ho jen nakrájet a zdravější varianta másla je na světě.

Avokádo se nemusí jen konzumovat. Našlo uplatnění i ve farmacii a v kosmetice – je neocenitelné při ošetřování suché pleti. Pleťovou masku si můžeme připravit i sami. Stačí, když zralou dužinu rozmačkáme a necháme působit na pleti.

Tipy při nákupu

Při nákupu avokáda dbáme na to, aby na slupce nebyla žádná příliš měkká místa a hlavně žádné tmavé skvrny. Zralé avokádo je na omak měkké, ale ne kašovité. Plody v obchodech bývají ale často tvrdé a tudíž nezralé. A tak tvrdé avokádo necháme dozrát doma asi 2 – 3 dny při pokojové teplotě, a ještě rychleji, pokud ho zabalíme do novin, nebo ho dáme do hnědého papírového sáčku.
Měli bychom pamatovat na to, že teplota skladování nesmí klesnout pod 10 °C, jinak avokádo začne zevnitř černat. Pokrmy připravené z avokáda skladujeme ve spodní části ledničky maximálně 3 – 4 dny.

Informace čerpány z: www.foodlife.cz, www.vitarian.cz, www.skolavareni.cz

Komentáře

1 komentář
  1. Jana Borská

    • 18. 4. 2009 v 12:48

    Váš článek je plný informací, které jsem jinde nenašla. Mám dotaz, dá se nějakým způsobem využít i dužina pecky?

    Děkuji Jana Borská