Banán

Štítky:

Pod slupkou tohoto zářivě žlutého plodu najdeme nejen výbornou chuť, ale i zdroj prospěšných látek vhodných pro naše zdraví a mysl.

Není snad ani člověka, který by neznal banán. Banán, přestože se řadí do tropických plodů, je jedním z nejznámějším a nejrozšířenějším ovocem. Jeho obrovská výhoda spočívá v jeho pohodlné konzumaci. Asi proto se stal nejoblíbenější rychlou svačinkou. Často se o něm mluví také jako o „zdravém pamlsku“ dodávající okamžitou energii, protože je tvořen zejména z jednoduchých cukrů. Z tohoto důvodu je ale banán často zakazován či nedoporučován při držení nejrůznějších diet u redukce váhy. Ano, banán má sice jednu z nejvyšších kalorických hodnot z ovoce, ale pro jeho blahodárné účinky na naši nervovou soustavu je až hřích si ho nevzít. A to nejsou jeho jediné pozitivní účinky. Čtěte dále a uvidíte, že není důvod, proč si banán odpírat.

Kde se vzal banán?

banan
O banánech se poprvé zmiňují buddhistické texty v roce 600 př. n. l.. První skutečný banánový sad byl popsán v Číně okolo roku 200. Okolo roku 650 islámští dobyvatelé dovezli banány do Palestiny. Arabští kupci poté rozšířili banány po většině území Afriky. V roce 1502 portugalští kolonisté vybudovali první banánové sady v Karibiku a ve střední Americe.
Největšími exportéry banánů v současnosti jsou Ekvádor, Kostarika, Kolumbie a Filipíny.

Banány rostou v trsech na bylině jménem banánovník. Tyto byliny dorůstají až do 16 m a jsou tak řazeny k nejvyšším na světě.

Odrůdy banánů

Druhů banánů existuje velké množství, ale u nás je dostupná a nejznámější prakticky jen odrůda Cavendish. Je typická žlutou barvou zralých plodů, plod je bez pecek, má jemnou chuť a vůni. Občas se na trhu můžeme setkat i s „baby banány“, které jsou ještě sladší. Většinou chuťově výraznější a voňavější jsou právě jiné tropické odrůdy.

Mimo tradiční „ovocné“ banány, jak je známe my, existují také banány „zeleninové“. Obsahují větší množství škrobu, jsou zelené a syrové se téměř nedají jíst. Obsahují totiž mnoho taninu, který způsobuje jejich trpkou chuť. Ta se ale ztrácí díky kuchyňské úpravě. Dají se smažit, vařit, péct. V podstatě nahrazují naše brambory. Běžná je banánová mouka a dokonce se z nich vaří banánové pivo, kečupy nebo se destiluje banánový gin.

Charakteristika banánu v číslech

Obvykle se hmotnost jednoho plodu pohybuje okolo 120 – 200 g. Z váhy plodu tvoří zhruba jednu pětinu slupka a zbylé čtyři pětiny dužina.

Energetická hodnota 100 g syrového banánu je okolo 90 kcal (380 kJ). Tvoří jej 22,84 g sacharidů (z toho jednoduché cukry 12,23 g), 0,33 g tuku, 1 g bílkovin a 2,6 g vlákniny.

Pozitivní přínos banánů na naše zdraví

Banány obsahují mnoho látek, které jsou užitečné pro mnoho částí v našem těle. Blahodárně působí zejména na mozek, nervovou soustavu a svalovou soustavu, trávicí soustavu a v neposlední řadě se diskutuje o jejich pozitivních vlivu při prevenci cévních mozkových příhod.

Banány se doporučují především pro osoby s nemocným žaludkem i s žaludečními vředy, kdy banán „funguje“ jako takový balzám, protože má zklidňující účinky. Banány působí totiž jako přirozené antacidum (látka proti kyselosti).

V banánech najdeme zejména vitaminy skupiny B, také vitamin A a z minerálních látek velice prospěšný hořčík, vápník a fosfor. Nejvíce je ceněn u banánů vysoký obsah draslíku, který má vliv mimo jiné na normalizaci krevního tlaku.

Navíc je v banánu aminokyselina tryptofan, kterou tělo dále zpracovává na serotonin. Ten je „odpovědný“ za dobrou náladu, pocit spokojenosti.

Zralé banány jsou velmi lehce stravitelné a také málokdy vyvolávají alergie. Jen pozor na zelené banány, které mohou způsobit plynatost.

Kdy je zvlášť vhodné banány konzumovat?

 • při sportování, kdy poslouží jako rychlý zdroj energie
 • při předmenstruačním syndromu
 • při depresích
 • při vysokém krevním tlaku
 • při pálení žáhy
 • při nepravidelné stolici
 • pro udržení vyrovnané hladině cukru v krvi

Kuchyňské využití a zpracování banánů.

banán
Banán je určen jednoznačně pro rychlou přímou spotřebu, tudíž jak ho jednou oloupeme, měli bychom ho rychle sníst, jinak nám zhnědne. Můžeme ho využít do ovocných salátů, jako zákusek se šlehačkou, ale tabu není třeba i smažený banán či lze banán použít jako ingredience do hlavních jídel třeba k masu.

Velice oblíbené jsou také sušené banány, které se prodávají obvykle jako „banánové chipsy“. Zde ale pozor, protože jejich kalorická hodnota roste až pětinásobně oproti banánům čerstvým. A často bývají ještě obaleny v medu, takže zde už nejde ani tak o zdravý pamlsek jako jen o pamlsek…ale moc dobrý.

Uchovávání a konzumace banánů.

Vůně, chuť a konzistence plodů je významně ovlivněna teplotou, při které dozrávají. Při nízkých teplotách šednou a kazí se. Banány, které se k nám dováží jsou sklízené tak, že dozrávají během dopravy. Pro dozrávání banánů platí, že teplota okolí nemá klesnout pod 13,5 °C, jinak se zastavuje jejich zrání a jak bylo popsáno výše jejich kvalita klesá. Proto se také nedoporučuje ukládat nakoupené banány do lednice, protože jejich chuť tím značně utrpí. A když už do lednice, tak zabalená v novinovém papíře (což není zrovna estetické) Když je nedostaneme úplně zralé ani v obchodě, je zapotřebí nechat je při pokojové teplotě tzv. dojít. K okamžité konzumaci jsou nejvhodnější žluté, pouze s malými tmavými tečkami.

Tipy

Příznivé účinky banánu se promítly i do kosmetické sféry, kdy se používá nejen banánové aroma, ale také výtažky z banánů. Můžete vyzkoušet například banánovou pleťovou masku.

Informace čerpány z: časopis Dieta 8/07, www.wikipedia.org, www.vareni.cz, www.abecedazdravi.cz

Štítky:

Komentáře

4 komentářů
  • 8. 2. 2021 v 0:25

  Banány v jedálničku mam pravidelne

  • 8. 6. 2015 v 7:56

  Ja momentálne skúšam taký experiment že veľkú časť jedálnička alebo minimálne jedno hlavné jedlo budú iba banany a som zvedavá čo to spravý s telesným tukom a s pocitom sýtosti.

  • 25. 1. 2015 v 21:56

  Rozhodně souhlasím s banánem použitým jako rychlou svačinu. Dodá potřebnou energii po vyčerpávající práci nebo před sportovní aktivitou. Osvědčil se mi hlavně v době, kdy jsem hubla (nutno dodat, že úspěšně).

  Na mém webu mám recept na super banánový chléb bez klasického cukru.

 1. Klára

  • 5. 12. 2010 v 0:28

  :-)Opět já:-)

  Jen bych chtěla doporučit sušené banány od značky Fair Trade. Nejsou to „klasické tvrdé“ chipsy, které nechutnají jako banány, ale jsou to měkké banány nakrájené na plátky. Jsou teda hodně sladké, ale vynikající. Rozhodně chutnají jako banány.
  Stojí okolo 60Kč.

  Ano, poctivě čtu články…

  Klára