Hubneme běháním

Štítky:

Pokračování článku o běhání, ve kterém se dozvíte tipy, které vám pomohou zhubnout. A dále zde najdete rady, jak jíst před a po sportu a na co byste neměli určitě zapomenout.

Jak zhubnout

Pokud chcete zhubnout joggingem, vybrali jste si nejúčinnější sport. Při běhu spálíme okolo 720 kcal za hodinu (rychlostí 8 km/hod., tj. 7,5 min/km). Snažte se běhat tak, abyste bez větších potíží dýchali a zvládli mluvit! Právě v při této intenzitě běžíte v „aerobním pásu“, kdy se tuky spalují nejefektivněji.

Nezapomínejte však na základní věci, které jste si mohli přečíst už také v minulém článku o cyklistice, ale opakování je matka moudrosti. Takže:

Před výkonem (nejde jen o běhání) se tělo, hlavně tedy svaly, musí dostatečně zahřát a protáhnout. Stačí 5 – 10 minut a pár jednoduchých cviků. Je to nutné kvůli tomu, abychom předešli zranění, ale i lepší výkonnosti. Na strečink bychom neměli zapomínat ani po sportu, kdy je protažení důležitější a mělo by zabrat alespoň 10 minut. Pokud tedy nechcete, aby vás druhý den bolelo celé tělo a měli všechny svaly na těle ztuhlé. Nejde jen o protažení svalů na nohách, nezapomínejte na ruce i záda, které obvykle po běhu bolívají.

Co a kdy jíst?

Nejúčinnější je běhání po ránu. Tedy nalačno. Tělo nemusí spalovat téměř žádný cukr a sahá hned do tukových zásob. Ale může se stát, že se vám udělá zle. V tom případě si dejte „malinkou snídani“ – banán nebo müsli tyčinku. Vím, že ráno je pro všechny velkou námahou vstát z postele, natož jít běhat, ale třeba to můžete vyzkoušet o víkendech.

Před běháním

Je to u všech sportů téměř stejné, takže si stačí zapamatovat pár základních pravidel, na které byste možná stejně přišli, protože žaludek a následně celé tělo by si určitě řeklo, kdyby se mu něco nelíbilo;-)

  • Několik hodin před vyběhnutím nejezte bílkoviny, které se tráví 3 – 8 hodin.
  • 3 hodiny před snězte plnohodnotné jídlo s převahou sacharidů (těstoviny,rýže..).
  • 10 – 15 minut před během si může dát malou svačinku v podobě (müsli tyčinky nebo banánu, které obsahují jednoduché sacharidy).
  • Nezapomínejte na pitný režim!

Po běhání

  • Opět doplnit tekutiny, které by bylo vhodné po malých doušcích doplňovat i během běhu.
  • Plnohodnotné jídlo si dejte raději až za 0,5 – 1 hodinku, mělo by obsahovat bílkoviny a komplexní sacharidy – vhodnou volbou je kuřecí maso nebo tuňák, rýže nebo těstoviny. Zelenina vám dodá minerální látky a vitaminy, které jste vypotily.

Jak často běhat

Nelze přesně stanovit, že tuky začneme spalovat po 20 minutách běhu. Ale 20 minut se považuje za orientační čas. Vše závisí na typu metabolismu, složení stravy, časový odstup mezi poslední jídlem a pohybovou aktivitou. Trénovaný člověk začíná tuky spalovat dřív! Už proto bychom měli běhat pravidelně.

Svalová hmota je klíč k úspěchu

Říkáte, že se nadřete a přitom moc nezhubnete? Ovšem můžete mít jistotu, že se vám podaří částečně upravit tukový metabolismus, a že později díky „jo-jo“ efektu nepřiberete mnohem víc, než jste shodili. Budujete si totiž svalovou hmotu, která spaluje, i když jste v klidu. Vlastně tak nastartujete a zrychlíte svůj metabolismus.

Věřte, že donutit se je první krok k úspěchu!!

Článek napsán pomocí Gabči

Informace čerpány z: www.behej.com, www.sportovniweb.cz

Štítky: