Běhání a jogging

Štítky:

Ačkoliv běh nepatří k nejoblíbenějším aktivitám (alespoň pro ženy), zkusíme vás přesto přesvědčit, že to není zdaleka tak hrozné.

Vstát z pohovky, obout tenisky a vyběhnout do parku je pro mnohé z nás něco jako setkat se s Bradem Pittem či absolvovat cestu kolem světa. Stejně jako drtivá většina Čechů. Ale stačí vyjet za hranice a vše to uvidíme na vlastní oči! Já jsem se s podobnými běžci setkala v Itálii, Chorvatsku i Nizozemsku, kde tito „odvážlivci“ běhali v parku za svitu měsíce! Nikdo se po nich neotáčel jako po mimozemšťanech či lidech, kteří asi nejsou „normální“, jak by si řekla většina Čechů. Ovšem běhat v Nizozemsku v parku za tmy není tak nebezpečné jako u nás, kde Vás klidně někdo přetáhne klackem po hlavě. Ale neztrácejte naději, možná vás tento článek navnadí a poběžíte vstříc strachu.

Běhání není pro všechny

Lidé, kteří mají problémy s klouby (především kolenními), kteří jsou obézní či mají zdravotní rizika, by se měli raději před „startem“ poradit se svým lékařem či rehabilitačními pracovníky. Ale neberte zdravotní rizika jako první vaši výmluvu! Třeba se stačí jen přizpůsobit možnostem vašeho těla.

Je obecně známo, že běhání je nejúčinnější pohyb. Nejen pro psychickou pohodu a uvolnění, které přináší, ale hlavně pro kondici. Zapojují se nejen svaly nohu, ale také paže, záda i šikmé břišní svalstvo. Dá se tedy říct téměř celé tělo.

Běhání – výhodný sport!

– Běháním ztratíte přebytečná kila.
– K běhání nepotřebujete partnera.
– Běhání vám dopomůže k lepšímu spánku.
– Běhání nestojí v porovnání s ostatními sporty prakticky nic.
– K běhání nepotřebujete žádné speciální nářadí.
– Běháním si zlepšíte fyzickou kondici a také výdrž, kterou lze uplatnit i jinde.

Nevymlouvejte se

Jak jsem již na začátku zmínila, v ČR není moc zvykem, že bychom si šli jen tak zaběhat. Když už zjistíme, že bychom s našimi přibývajícími kily měli něco dělat, začneme hledat nejrůznější výmluvy, proč zrovna nemůžeme. Raději si odepřeme jídlo a budeme hladovět, než vyzkoušeli nějaký sport. A věřte, že při redukci váhy je důležité především hubnout tuk a ne svaly. Což se při tzv. hladovce stane. Svaly jsou ty, co tvoří naší spalovací elektrárnu a právě ty bychom měly zachovat a budovat si je. Protože pokud si nezachováme svaly, je naše týdenní, dvoutýdenní hladovění ta tam, protože kilečka půjdou pěkně nahoru. Proto je také fyzická aktivita tak důležitá!

Nejběžnější výmluvy typu „nemám boty či správné oblečení“, „nejsem zvyklá a určitě nic neuběhnu“, „nevím, kam mám jít běhat“, nebo také oblíbené „nemám čas a každý se za mnou určitě bude otáčet“ a jak „funím“, není na místě. Věřte, že si stačí najít někoho, kdo poběží s vámi a na všechno zapomenete. Vím, že to poprvé není jednoduché, ale je to účinné. A také vás to vyjde určitě levněji než jednoduše koupené tabletky na hubnutí.

Jogging vs. Běh

Stále mluvíme o běhání, ale pokud si jdeme zaběhat do parku jde většinou o jogging.

Jogging v původním anglickém překladu znamenal střídání pomalého běhu s chůzí. Dříve tento způsob používali indiáni při přesunu na delší vzdálenost při svých bojových akcích. Dnes je tento pojem synonymem pro rekreační běhání.

Při joggingu jde hlavně o intenzitu. Narozdíl od klasického běhání převažuje nízká až střední intenzita (aerobní pásmo), plynulost, intenzivní spalování tuků a delší doba trvání.
Pro úplně začátečníky a běžce s nadváhou se doporučuje vrátit se právě k indiánskému běhu, kdy se kombinuje běh a chůze.

Jogging

– základní kondice
– vitalita
– zdraví, snížení váhy

Běh

– rozvoj kondice
– udržení a zvýšení výkonnosti

Rady do začátku

Už jste se rozhodli, že běhání či jogging zkusíte? Začátky nejsou jednoduché, ale to platí nejen ve sportu. První týden budete unavení, všechno vás bude nejspíše bolet, ale pokud to překonáte stanete se na běhu takřka závislými. Nezačínejte hned 5 km úsekem. Nezáleží na tom, kolik uběhnete, ale abyste se cítili příjemně a spíše jak dlouho běžíte – je rozdíl běhat 5 nebo 30 minut. Pot z vás lítat na všechny strany nemusí.

Nezapomeňte na pravidelné dýchání, které v tomto případě hraje velkou roli. Nelapejte po dechu. Pokud se nemůžete nadechnout a vaše plíce nestíhají, raději běžte volným krokem a zhluboka se nadechujte a vydechujte. Pokud budete běhat pravidelně, výsledky uvidíte a ucítíte za pár týdnů. Snažte se ze začátku střídat běh s chůzí alespoň 20 – 30 minut. Pomalu (podle vašich možností) zvyšujte čas na 30, 40 a nakonec i 60 minut. Vše má svůj čas a nikdo po vás nechce, abyste běhali maraton! A kolemjdoucím je celkem jedno, jestli máte za sebou 20 km nebo „jen“ 5 km. Nikdo neví, jak dlouho už chodíte běhat. A věřte, že dnes se za vámi lidé budou otáčet s obdivem, že se vám podařilo vstát z postele či vyběhnout po celém dni!

Oblečení

Snažte se mít pěkně prodyšné. Nejen vaše plíce potřebují dýchat, ale i kůže! Mělo by dobře sát pot, aby se při pocení pot nelepil na tělo a nestudil. Určitě víte, jak je to nepříjemné. Samozřejmě oblečení záleží i na počasí.

Boty – nejdůležitější část oděvu při běhání! Nebudou vám stačit kecky, které máte už krásně prochozené, pro vaše nohy je to nejhorší volba. Proto by se do obuvi mělo investovat. Pohodlná bota je základ. Stačí se zeptat v obchodě se sportovní obuví a určitě vám rádi poradí (měli by).

V dalším článku se můžete dočíst, jak zhubnout díky joggingu a především najdete shrnuté základy, které byste měli znát a praktikovat u každého sportu.

Štítky:

Komentáře

1 komentář
  1. Radek

    • 9. 1. 2013 v 9:26

    Zdravím všechny, které tento článek oslovil a rád bych Vás pozval na tréninky a následný běžecký závod – Běh lužánkami 2013 – kdo rádi běháte, tak určitě přijďte, každoročně tam bývá skvělá atmosféra :) Víc infa najdete tady: http://www.behluzankami.cz/