V současnosti plné reklam na různé dobroty a míst, kde jsou veškeré potraviny dostupné, není nic neobvyklého, když lidé jedí víc než potřebují nebo jedí v případě, kdy nepociťují hlad. Přejídání však může mít vážnější příčiny.
Záchvatovité přejídání (kompulzivní přejídání se) v zahraniční literatuře tzv. binge eating disorder (BED) se řadí mezi poruchy příjmu potravy (PPP) stejně jako mentální bulimie a anorexie. V současnosti plné reklamních tahů na různé dobroty a světa, kde jsou veškeré potraviny dostupné, není nic neobvyklého, když lidé jedí víc než potřebují nebo jedí v případě, kdy ani nepociťují hlad. Přejídání může mít ale i vážnější příčiny.
Co je BED?
V případě BED se jedná o diagnózu charakterizovanou pravidelným záchvatovitým přejídáním bez kompenzačních mechanismů (laxativa, zvracení apod.), tím se liší od mentální bulimie. Pro epizody přejídání je charakteristická jak ztráta kontroly nad příjmem jídla, tak i excesivní velikost spořádaných porcí. Pacienti jedí rychle, jedí dokud se necítí nepříjemně plní, jedí velká množství, a to i přes to, že se necítí hladoví. Často jedí o samotě, protože se sami za sebe stydí a po jídle cítí pocit viny. Záchvaty přejídání se někdy střídají s omezováním v jídle až hladověním. Výsledkem může a nemusí být nadváha. Není totiž výjimkou, že postižená osoba, jak jsem zmínila výše, drží po záchvatu hladovku nebo intenzivně cvičí, aby si udržela stále stejnou váhu. V takovém případě se nejbližší osoby nemusí o poruše vůbec dozvědět. Jedno z kritérií, které určuje, že se jedná skutečně o BED je záchvatovité přejídání, které se objevuje minimálně 2x týdně po dobu 6 měsíců.
Co vede k binge eatingu?
Stejně jako u bulimie nebo anorexie jsou podmětem této poruchy z velké části psychické potíže vyvolané nespokojeností se sebou sama nebo se vším co se děje kolem postižených osob. Dalšími podměty jsou sociální a kulturní faktory (dnešní ideál krásy), držení diet nebo samotná nálada. Postižená osoba se celý den zabývá jídlem. Veškeré pocity (strach, očekávání, radost, potěšení, vina), prožitky a úvahy souvisejí s jídlem. Známe to všichni, špatný den v práci, ve škole nebo hádka s drahým protějškem a kousek čokolády je vysvobozením. Pokud to zůstane jen u kousku čokolády, pravděpodobně jde jen o zvyk, který můžeme celkem snadno řešit. Pacienti s BED jedí ale obrovské porce jídla, jedí velmi často a nejedí, protože by měli hlad. Hlavním hybatelem je strach, frustrace, úzkost nebo hněv. Problém potom není určován tělesnou hmotností, ale vztahem k samotnému jídlu.
Koho postihuje BED?
Záchvatovité přejídání postihuje obě pohlaví, v 85% se však vyskytuje u žen a dívek. Může se rozvinout u kohokoliv bez ohledu na věk. Někdy se v rodinách přenáší jako navyklý způsob v určitých chvílích. Zde si neodpustím poznámku o stravování doma a mimo domov, aneb studenti mi dají za pravdu. Přes týden mimo domov se většina z nás stravuje střídměji než o víkendech trávených doma, kde máme k dispozici plnou lednici, maminčinu stravu a nevyhnutelný pocit babiček, že je pořád co spravovat. :-)
Zdravotní důsledky BED
- nedostatek vitaminů a minerálních látek (často postižení konzumují živinově neplnohodnotné potraviny bohaté na tuky a cukry)
- nadváha až obezita
- diabetes mellitus
- problémy se srdcem a cévami (s krevním tlakem)
- problémy s pohyblivostí a kloubním aparátem
- rakovina
- porucha může přejít až do anorexie nebo bulimie
Zeptejte se sami sebe
- Cítíte ztrátu kontroly při jídle?
- Veškerý čas trávíte přemýšlením o jídle?
- Jíte v tajnosti (sami)?
- Jíte až do pocitu, kdy se cítíte plni a nepříjemně?
- Jíte, abyste utekli od starostí nebo abyste se utěšili?
- Cítíte se po jídle znechuceni nebo zahanbeni?
- Nemůžete přestat jíst i přes to, že chcete?
Léčba BED
Léčba se podobá léčbě bulimie s tím rozdílem, že terapie se soustředí na epizody přejídání a terapeuti se zaměřují na stavy při těchto záchvatech. Podstata léčby je řešení stavů a věcí, které záchvaty vyvolávají a posléze změna stravovacích návyků.
Pokud někteří z vás mají pocit, že právě BED je vysvětlení vašich potíží se stravováním, neostýchejte se vyhledat pomoc odborníka.
Zdroje:
- Reach out.com. What is binge eating disorder?[online]. [cit. 2010-08-30]. Dostupné na World Wide Web:.
- HELPGUIDE.ORG. Binge eating disorder[online]. copyright 2001-2010 [cit. 2010-08-30]. Dostupné na World Wide Web: < http://www.helpguide.org/mental/binge_eating_disorder.htm>.
- NICM. Poruchy příjmu potravy-charakteristika[online]. [cit. 2010-08-30]. Dostupné na World Wide Web: < http://www.icm.cz/poruchy-prijmu-potravy-charakteristika>.
- Viscojis. Záchvatovité přejídání[online]. copyright 2010 [cit. 2010-08-30]. Dostupné na World Wide Web:.
- TERENCE WILSON, G. SYSKO, R. Frequency of Binde Episodes in Bulimia Nervosa and Binge Eating Disorder: Diagnostic Consideration. International Journal of Eating disorders, 2009, roč. 42, č. 7, s. 603-610.