Brokolice

Štítky:

Proč bychom ji měli pravidelně zařazovat do jídelníčku? Po přečtení o této královně zeleniny vám to bude zcela jasné.

Tento článek bude mírně subjektivně zabarven, protože považuji brokolici za královnu mezi zeleninou. A to jak z pohledu její nezaměnitelné chuti, ale také z hlediska její prospěšnosti pro lidský organismus. Myslím, že v dnešní době už není člověka, který by o brokolici neslyšel, a většina už ji určitě ochutnala. Dokonce si troufám tvrdit, že v mnoha kuchyních prožívá velkou slávu a stává se součástí mnoha pokrmů. Ale i přes ty, co její chuť milují, je tu druhý tábor lidí, kteří by ji nevzali do úst…že by jen přívlastek „zdravá“, který si brokolice vysloužila u svého jména, z ní dělal postrach dětí a mnohdy i dospělých (a teď mám na mysli spíše muže, kteří nad ní často ohrnují nos stejně jako děti)? Přitom si myslím, že ten, kdo ji ochutná, tak nemůže věřit, že za tak dobrou chutí se skrývá i spousta látek, které posilují náš organismus.

Na brokolici je úžasné to, že ji stačí krátce nahřát v páře a ona během pár minutek dostane zářivě zelenou barvu, která sama o sobě musí každému lidskému oku lahodit. Její použití je pak už jen na nás. Jelikož jsem mluvila o jejím raketovém vzrůstu oblíbenosti, tak lidé za tu dobu stačili vymyslet mnoho mnoho receptů, kde se brokolice objevuje buď jako příloha, jako ozdoba, jako součást pokrmu a nebo jako hlavní surovina. Brokolice má tedy velmi široké využití a na nás je, abychom na ni určitě nezapomínali. A po výčtu jejích prospěšných látek a pozitivních účinků na ni určitě zapomínat nebudete.

Charakteristika brokolice

brokolice
Brokolice patří do čeledi brukvovitých, stejně jako květák, zelí hlávkové, čínské nebo pekingské, kapusta a kedluben. Brukvovité rostliny se mezi sebou snadno a dobře kříží, takže se můžeme běžně setkat se zeleným květákem nebo bílou brokolicí.
Jejím domovem je oblast Středozemního moře, s největší pravděpodobností Apeninský poloostrov.

Brokolice má tvar růžic, které se vyznačují výrazným zeleným až modrozeleným odstínem, a které jsou pevně uzavřené. Často se přirovnává ke květáku, protože ji lze i podobně upravovat. Chuť je však výraznější, místy brokolice připomíná svou chutí kedluben. Brokolici znali už naši dávní předci, ale její až „zázračné“ účinky začaly být vyzdvihovány teprve v nedávné době.

Brokolice jako zdroj látek podporující naše zdraví

Brokolice (stejně jako např. květák či zelí) je známá především pro svůj proti-rakovinový účinek, kdy zabraňuje vzniku rakoviny, protože zabraňuje karcinogenním látkám v ničení DNA. Brokolice jako prevence rakoviny je jistě nejzásadnější důvod, proč bychom ji měli zařadit do svého jídelníčku, ale není to určitě důvod jediný.
Byly například dokázány i její baktericidní a fungicidní účinky. Ničí i bakterii Helicobacter pylori, o které se tvrdí, že je zodpovědná za vředové onemocnění žaludku. Svým obsahem účinných látek dokonce působí silně proti-skleroticky a mimo jiné je vhodná i pro diabetiky.

Brokolice jako zásobárna vitaminů a minerálních látek

Brokolice je ceněna právě pro svůj vysoký obsah vitaminů, minerálních látek ale také vlákniny.

Z vitaminů:

V brokolici je obsažen především vitamin C (říká se, že jedna porce vařené brokolice zajišťuje polovinu denní dávky vitaminu C), ale nachází se tu i betakaroten (který je prekurzorem vitaminu A) a dále vitamin E. Tyto vitaminy působí právě jako antioxidanty a ničí škodlivé volné radikály v našem těle. Jako další vitamin se v brokolici nachází vitamin K, který je důležitý pro krevní srážlivost. Významné je též větší množství vitaminu B1 a B2.
Brokolice je ale také velmi cenná pro svůj obsah kyseliny listové, která je důležitá především před otěhotněním, ale i během celého těhotenství.

Čím tmavší barvu brokolice má, ať už zelenou nebo modrozelenou, tím více vitamínů obsahuje.

Pozor! Při vaření se obsah vitaminu C snižuje, proto je lepší jen povaření v páře.

Varování – Lidé užívající léky pro zředění krve by se měli vyvarovat větší spotřeby brokolice, mohl by se narušit účinek těchto léků.

Z minerálních látek

Jsou vysoce zastoupeny draslík a vápník, který je z brokolice velmi dobře využitelný. Z dalších minerálních látek je to hořčík, železo, síra, fosfor, selen a další. Vápník podporuje nejen stavbu kostí, pro který je znám, ale v těle zastává mnohem více důležitých funkcí.

Vláknina

Brokolice obsahuje i cennou vlákninu potřebnou pro správnou činnost střev a žaludku, čímž preventivně působí i proti závažným střevním onemocněním včetně rakoviny.

Množství vlákniny, které brokolice obsahuje, je někdy i nevýhodou -> může způsobit nadýmání. Tento problém se dá zmírnit použitím výrazného koření, ať už je to česnek, kmín, bobkový list nebo fenykl.

Na co dát pozor při nákupu brokolice

brokolicka 1
Čerstvou brokolici poznáte podle jejího zeleného až modrozeleného odstínu a při nákupu dbejte na to, aby růžice a listy brokolice nebyly povadlé ani žluté.

Uskladnění

Je-li brokolice dobře zabalená v potravinové fólii, vydrží v zeleninové přihrádce vždy v čerstvém stavu až 2 – 3 dny.

Brokolice v kuchyni

V úvodu jsem už zmínila pár tipů, jak můžeme brokolici upravovat, ale rozhodla jsem se toto téma trošku rozšířit. Brokolici můžeme jíst také syrovou, ale myslím, že její tepelné zpracování bude přece jen chutnější. Můžeme ji využít na přípravu polévky, různých omáček a nebo ji přidat do salátů.
Brokolici můžeme zpracovávat podobně jako květák, tudíž asi nejznámější způsob je smažení (což jak určitě všichni dobře víme ;-) nepatří do zdravého způsobu přípravy). Já osobně preferuji brokolici v zapékaných nebo gratinovaných pokrmech, kde je opravdu vynikající. Zapečená brokolice se sýrem je velmi dobrá kombinace a pokud použijeme i nízkotučný sýr vykouzlíme z toho chutné a zdravé jídlo, které neohrozí naše postavičky. (A klidně si ho můžeme posypat pár mandlemi, které obsahují esenciální nenasycené mastné kyseliny – naše tělo je také rádo přivítá, a to nemluvím o chuťových buňkách.)

Informace čerpány z: www.floranazahrade.cz, www.varime-detem.cz

Štítky:

Komentáře

2 komentářů
  1. Luděk Horák

    • 18. 2. 2016 v 10:52

    může se jíst brokolice syrová.Děkuji

    • 1. 8. 2014 v 14:04

    Doporučil by som vyskúšať aj brokolicovú polievku. Tiež mám rád brokolicu vysmážanú ako karfiol, je to dobrá pochúťka. A hlavne zdravá.