Brusinky – konec močovým infekcím?

Trápí vás časté záněty močových cest? Máme pro vás řešení. Pojďte si přečíst tento článek a dozvíte se více o ovoci, které může pomoci zmírnit vaše problémy.

Obecné informace

brusinky cranberries

Brusinka je keř dorůstající do výšky 30 cm se vzpřímenými olistěnými stonky. Listy jsou silné kožovité, shora lesklé a tmavě zelené barvy. Plody jsou jasně červené, lesklé kulaté bobule. Jejich dužnina je moučnatá, nahořklá, s obsahem drobných semen. Brusinka je využívána v lidovém léčitelství, ve farmacii, ale také v domácnostech pro výrobu kompotů, sirupů, marmelád a jiných pochutin.

Brusinky a infekce močových cest

Brusinky a v ní obsažené fenolové látky jsou považovány za spolehlivý a účinný prostředek k potlačení prvních projevů infekce močových cest. U chronických zánětů zejména dolních cest močových u žen je vhodné brusinky užívat pro zmírnění průběhu, či potlačení přechodu do akutního stavu. Brusinky jsou zejména pak vhodné pro pacientky trpícími rekurentními infekty. Pravdivost těchto tvrzení nedávno potvrdila i metaanalýza 10 studií hodnotících účinnost brusinkových výtažků, podle které doplňky stravy obsahující brusinky významně snižovaly výskyt infekcí močových cest.

Jak brusinky užívat?

Jako farmaceutická surovina se využívá list, který se sbírá ručně opatrným otrháváním z větévek bez plodů v období od června do října. Dobře usušená listová droga je tmavě zelená, bez vůně a má svíravě hořkou chuť. Pro vnitřní užití se používá nálev ze 2 g drogy třikrát denně (nálev se připraví zalitím drogy 150 ml horké vody a nechá se 15 min. luhovat).
Možný je také nákup standardizovaných přípravků ve formě doplňků stravy.

Nežádoucí účinky a varování

Při dlouhodobém podávání preparátů s brusinkovým extraktem je nutné dát pozor na možné riziko glykosurie a poškození jater. U citlivých osob může způsobit žaludeční nevolnost. U chronického onemocnění ledvin je vhodné užívání konzultovat s lékařem.

Droga by neměla být užívána déle než jeden týden a nedoporučuje se ji zařazovat více než pětkrát během roku.

Brusinkové preparáty se nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení a také u dětí do 12 let!

 

Použitá literatura:

  • KARLÍČKOVÁ, J. Nové poznatky o účincích Rhodoccocum vitis-idea. Praktické lékárenství, 2007, roč. 3, č. 6, s. 296–298. ISSN 18012434.
  • SLÍVA, J., MINÁRIK, J. Doplňky stravy. 1. vyd. Praha: Triton, 2009. 124 s. ISBN 9788073871697.