Co pro mě znamená zdravá výživa

Štítky:

V poslední době se čím dál častěji mluví o zdravé výživě. Proč je zdravá výživa důležitá a jak nám může pomoci?

Pro spoustu lidí znamená výživa naprosto samozřejmou věc, která nezbytně patří k životu. Aby taky ne, vždyť potrava nám dává energii, kterou potřebujeme pro správný chod našeho organismu. Když člověk nemá dostatek potravy, cítí se unavený a s nedostatkem tělesných sil souvisí i změna psychického stavu.

Ale pro mě zdravá výživa znamená nejen to, a proto jsem se rozhodla studovat obor Výživa člověka. Potrava nám sice poskytuje především energii, ale podle mého názoru dokáže i více. Správnou skladbou našeho jídelníčku si můžeme prodloužit život, vyvarovat se mnoha nemocem, udržet si dobrou kondici a v neposlední řadě si udržet i dobrou náladu. Právě z těchto důvodů bych se chtěla dozvědět, co nejvíce informací o složení, struktuře a funkcích jednotlivých složek potravy, jak je správně zpracovávat a hlavně využívat tak, aby si z nich lidské tělo vzalo to nejdůležitější. Myslím, že o této problematice mnoho lidí neví a mým přáním je tyto informace rozdávat.

Zdravotní rizika

V současném světě lidé věci jako je zdravá výživa moc neřeší, většina lidí odpoví ostřílenou větou: „Není na to čas.“ Jak jsem již napsala, berou to jako samozřejmou věc, jakmile cítí hlad či chuť, tak si vezmou, co mají po ruce. Nejčastější případ, který každý určitě zná, je pouliční občerstvení.

Řekněme si otevřeně, zhltneme porci za pochodu, ani nevnímáme, co jíme a za chvíli máme znovu hlad. To určitě není správný způsob stravování. Nejen, že si jídlo vůbec nevychutnáme, ale především okrádáme naše tělo o spoustu výživných látek, které tento způsob stravy postrádá. Ale především si tak můžeme zakládat na spoustu potíží či nemocí, které se čím dál více vyskytují v dnešní společnosti. Mluvíme o tzv. civilizačních chorobách, můžeme jmenovat každému již známou cukrovku, rakovinu žaludku či tlustého střeva. Dále zvýšenou hladinu cholesterolu, který může vést až k ateroskleróze, která jde ruku v ruce se zvýšeným krevním tlakem, nedostatečnému prokrvení srdce až k infarktu myokardu. Nejen tyto vážné zdravotní problémy může způsobit nesprávné stravování, ale i navenek se projevující obezitou, ztrátou sebevědomí a u dětí i nezařazením se do kolektivu.

Jak žít zdravěji?

Těmto všem problémům můžeme předcházet, když budeme dodržovat tzv. zásady správné výživy. Myslím, že spousta lidí tyto zásady zná, ale nedodržuje je. Sama vím, že to není zcela jednoduché, ale každý z nás by se měl tyto zásady alespoň snažit přizpůsobit svým návykům. Vždyť jde o zdraví každého z nás. Třeba jen omezit solení či místo nekvalitních ztužených tuků používat kvalitní olivový olej, na to naše tělo snadno a rychle zvykne a jen nám to prospěje.

Ještě bych položila otázku: „Co je to vlastně zdravá výživa?“ Myslím, že přesná definice tohoto pojmu neexistuje. Většina lidí si pod tím představuje nějaká semínka, zrní a především potraviny, které vůbec nechutnají. Ale já zastávám názor, že zdravá výživa je ta, která nám poskytuje důležité živiny prospěšné pro náš organismus. Ta, která příliš nezatěžuje náš trávicí trakt (jako například masné produkty, tučná jídla, příliš jednoduchých cukrů ve formě sladkostí), udržuje nás fit, ale měla by nám také chutnat.

Nejsem zastánce žádných diet, ale tvrdím, že správným výběrem a kombinací různých potravin můžeme dodržovat správné stravovací návyky. Důležité také je, aby si každý člověk našel svůj rytmus. Nemusí jíst přesně podle nějakých tabulek a pětkrát denně, když to do jeho životního stylu nepasuje. Snad jen strava by měla být v každém případě pestrá a měli bychom si umět na jídlo udělat čas.

Toto je pár mých poznatků, které bych chtěla, aby si lidé uvědomili a trochu se zamysleli nad tím, jak málo stačí k tomu, abychom byli zdravější, žili déle a zabránily potížím, které si dokážeme způsobit sami. Stačí být informován a naučit se informace používat ve svůj prospěch a já budu ráda ta, která bude informovat…

Štítky: