Diagnostika a analýza složení těla

Štítky:

Jak vypadá naše tělo navenek, to každý dobře víme. Většina z nás věnuje svému vzhledu náležitou pozornost, přitom je pro náš život a zdraví mnohonásobně důležitější právě to, co se skrývá a děje pod povrchem.

Jak vypadá naše tělo navenek, to každý dobře víme. Většina z nás věnuje svému vzhledu náležitou pozornost, často až nepřiměřenou. Přitom je pro náš život a zdraví mnohonásobně důležitější právě to, co se skrývá a děje pod povrchem. Pokud se zajímáte o své zdraví a kondici, je možné, že jste se již setkali s některým z běžněji používaných či starších přístrojů, určených k analýze tělesného složení (od osobních vah, přes omron po bodystat).

Nyní vám však chceme představit jeden z nejnovějších a nejspolehlivějších přístrojů pro diagnostiku a analýzu složení lidského těla – InBody 230 od světového výrobce zdravotní techniky BIOSPACE (více informací na www.lekarna-invest.cz). Ačkoliv článek vypadá, že jde o reklamu, není tomu tak. Jen nás tento přístroj natolik oslovil a zaujal, že se s vámi chceme podělit o jeho funkce, které může využít každý z nás. Vlastně je až smutné, že takovýto přístroj nebývá standardem v nemocnicích, jelikož by se předešlo mnoha komplikacím, které jsou spojeny zejména s podvýživou. Ta totiž nebývá včas zachycena, jelikož zjišťovať údaje potvrzující tuto diagnózu jsou zdlouhavé a především nejsou lidé, kteří by je zjišťovali a řešili je.

Co je vše je možné změřit pomocí InBody?

Určení obezity

Přístroj vás zváží a z vámi zadané výšky, věku a pohlaví vypočte:

1. BMI (Body Mass Index ): jeho hodnota ukazuje, zda je vaše hmotnost přiměřená k výšce vašeho těla a věku (avšak tento parametr není vhodný pro všechny osoby, mnohem důležitější je znát poměr tukové hmoty ku hmotě aktivní neboli svalové a také obsah vody v těle).

2. Procento tělesného tuku (PBF): množství vašeho celkového tuku – podkožního i meziorgánového v procentech.

3. Poměr objemu boků a pasu (WHR): hodnotí riziko spojené s rozložením tuku nacházejícím se v centrální části těla, které je spojené zejména s kardiovaskulárními chorobami. Tento poměr nám pomáhá osoby rozdělit na osoby s postavou typu „jablíčko“ či „hruštička“.

4. Minimální kalorická potřeba těla (BMR): množství energie v kaloriích, které vaše tělo potřebuje každých 24 hodin pro pouhé zajištění základních životních funkcí jako je dýchání nebo oběh krve (tzn. není zde započtená energie potřebná na vykonávání ostatních aktivit, jako je chůze, hovor, sport…) Hodnota bazálního metabolismu u zdravého člověka tvoří kolem 70 % celkové energetické potřeby a stoupá s množstvím svalové tkáně. Funguje to tedy tak, že čím více aktivní svalové hmoty máte, tím lépe vaše tělo spotřebovává energii přijatou potravou.

Složení těla

Dozvíte se, kolik kilogramů z vaší celkové hmotnosti tvoří svalová tkáň, kolik tuková tkáň a jakou hmotnost vašeho těla tvoří voda. Vedle každé hodnoty je zobrazen i referenční interval (neboli rozmezí, ve kterém by se měla konkrétně vaše hodnota nacházet) pro každou veličinu, s ohledem na vaše tělesné parametry.

Rozložení svalů a tuků v těle včetně končetin

Získáte informace o tom, jakým množstvím v kilogramech svalů a tuku jsou tvořeny jednotlivé části vašeho těla. Konkrétně je tělo během měření rozděleno na jednotlivě měřené a hodnocené oddíly, kterými jsou trup, pravá a levá, horní a dolní končetina. Zjistíte tedy, zda jsou vaše končetiny a horní i dolní oddíl těla rovnoměrně zformovány.

Přístroj navíc vyhodnotí, kolik kilogramů svalů a tuku by pro vás bylo vhodné celkově přibrat či naopak zredukovat.

Navrhnutí pohybového plánu

Analýza také poskytne výčet nejrůznějších sportů s přesným výpočtem spotřebované enegie za jednotku času přímo na konkrétní osobu. Jelikož množství spotřebované energie se liší od jednotlivce. Neboli laicky – každý bude spalovat různé množství energie, ačkoliv jde o ten samý sport.

Zhodnocení vašeho tělesného složení

I sám přístroj vám poskytne na základě zjištěných výsledků komentář a následné doporučení.

K čemu vám bude taková analýza dobrá?

Informace zjištěné pomocí InBody ocení lidé všech věkových kategorií. Ano, InBody dokáže správně změřit i děti, starší jedince, sportovce a velmi obézní lidi, což u dřívějších přístrojů nebylo možné.

Ať už vedete zdravý životní styl a chcete se jen ujistit, že je vše tak, jak má být, nebo jste se právě rozhodli začít pracovat na své kondici a vizáži, výsledky získané pomocí InBody vám budou cenným vodítkem na vaší cestě ke zdravému způsobu života.

InBody ocení též lidé po úrazu či vrcholoví sportovci, jimž mohou být užitečné zvláště informace o rozložení svalů a tuku a vzájemné vyváženosti jednotlivých částí těla.

Zjistíte, s jakou efektivitou pracuje váš metabolismus a tudíž si budete moci odvodit, jak si do budoucna počínat při jídelních zvyklostech a pohybové aktivitě. Procento tělesné vody vám zase řekne, zda náhodou netrpíte spíše otoky, než „kily navíc“ nebo zda vašemu tělu naopak tělesná voda chybí, například z důvodu nedostatečného pitného režimu.

Velmi vhodné je tento přístroj využít také u osob, u kterých máme podezření na:
– otoky (neboli edémy)- často doprovázející různá onemocnění
– poruchy příjmu potravy
– osteoporózu
– svalovou dysbalanci.

Existuje nějaké omezení?

Osoby mající kardiostimulátor nemohu analýzu přístrojem InBody podstoupit.

Na jakém principu přístroj funguje?

InBody využívá nejnovější technologii DSM-BIA (přímo rozdělující více-frekvenční bioelektrická impedanční analýza). Jedná se „vylepšenou“ technologii bioelektrické impedanční analýzy (BIA). Ta funguje na principu rozdílného šíření elektrického proudu nízké intenzity v různých biologických strukturách (aktivní svalová tkáň se tedy díky vysokému obsahu vody chová jako dobrý vodič, tuková tkáň je naopak izolátorem).

Podstatou DSM-BIA je to, že na rozdíl od předchozí technologie měří tělo ne jako „jeden válec“, ale rozděluje ho na pět měřených oddílů, což umožňuje mnohem přesnější výsledky měření a širší využití přístroje u různých typů lidí. Další rozdíl je ve frekvenci použitého elektrického proudu. Zatímco BIA používá proudu o jednotné frekvenci 50 kHz, DSM-BIA pracuje s více frekvenčním proudem. Díky tomu je možné změřit i takové parametry, jako je **vnitrobuněčná a mimobuněčná voda**, jelikož proudy o vyšší intenzitě, se kterými DSM-BIA též pracuje, umožňují proniknout i skrz buněčné membrány.

Jak probíhá měření?

Měření pomocí InBody je velmi rychlé, jednoduché a nebolí. Stačí, aby analyzované osoba byla naboso (nemusí se vyslékat), stoupla si na určené místo na přístroji, uchopila dvě „tyčky“ pravou i levou rukou a po zadání výšky, věku a pohlaví vydržela půl minuty takto stát. Po tomto čase InBody přístroj vyhodnotí přehledně všechny uvedené hodnoty.

In BodyIn Body

Kde se nechat změřit?

Jelikož je tento přístroj finančně velmi nákladný, tak se s ním bohužel nesetkáme běžně v nemocnicích. Zjistit své složení těla s dalšími doplňujícími údaji si na tomto stroji můžete nechat nejčastěji v různých wellness centrech či posilovnách. Avšak chcete-li získat k vyšetření i odborný výklad a vysvětlení, které bude potřeba, abyste pochopili, co všechno vám bylo zjištěno, doporučuji vám vybrat si působiště, kde budou pracovat opravdu erudovaní odborníci přes výživu člověka. Pozor tedy na různé tzv. výživové poradce, kteří nemají ani základy anatomie, fyziologie, patologické fyziologie atd. a poradenství ohledně výživy dělají jen protože je to baví či mají měsíční kurz.

Nejvhodnější je spojení s výživovým terapeutem, který vám na základě výstupu z InBody bude moci pomoci upravit vaše hodnoty a parametry a poskytne vám odborné individualní poradenství.

Štítky:

Komentáře

4 komentářů
 1. Nadik

  • 3. 1. 2009 v 18:21

  No musím přiznat, že jsem si právě vygooglila brněnskou pobočku, kde se toto měření provádí (mám zájem se objednat :) a narazila jsem tam i na naši milou šéfredaktorku Sandru :)))

 2. Dominika M.

  • 26. 11. 2008 v 14:24

  Hmm, můžu se pokusit něco vypotit, ale raději bych to nechala na vás. Když dám něco dohromady, určitě se ozvu.
  To štěstí ti přeju.
  Ahoj D.M.

  • 25. 11. 2008 v 22:19

  Dominika M.: Nerada to říkám, ale mám takové tušení, že víc nás nebude. Ale o to víc bychom se měli snažit, aby nás bylo vidět a nenechali se převálcovat 8-).
  A článek na to téma by rozhodně nebylo špatné zpracovat….chceš se toho ujmout? ;-)

  A InBody je vážně velmi užitečná pomůcka při poradenství. Mám to štěstí s ním pracovat a zatím si to opravdu nemohu vynachválit. A hlavně výsledky z analýzy neslouží jen mě. Díky velmi názornému (a graficky povedenému) zpracování výsledků to pochopí snadno i lidé (neodborníci) a udělají si mnohem lepší obrázek, jak na tom jsou. A to objektivně.

 3. Dominika M.

  • 24. 11. 2008 v 21:10

  Doufám, že nás bude víc než tzv. výživových poradců s měsíčním kurzem. Možná by se hodil nějakej článeček i na toto téma (např. Konec „nevýživářů“ v Čechách o:))
  Jinak InBody je určitě užitečná věc o:))) D.M.