Domácí posilovna – eliptical

Štítky:

Poslední přístroj, kterému se v našem průvodci domácích posilovacích přístrojů budu věnovat je eliptical. Opět nebude chybět podle čeho vybrat ten pravý a můj verdikt.

eliptical
Eliptický crossový trenažér patří mezi novější typy posilovacího přístroje. Mluví se o tzv. nové generaci. Treninkem na elipticalu, jak se mu zkráceně říká, efektivně posílíte všechny svalové skupiny a ideálním způsobem podpoříte spalování tuků, látkovou výměnu neboli metabolismus a krevní oběh. Díky plynulému eliptickému pohybu nedochází k přetěžování kloubů, proto je velmi vhodný i pro silnější lidi a pro starší věkovou populaci. Při cvičení jsou zatíženy jak nohy, boky a hýždě, tak (při zapojení rukou) ramena, paže a zádové svaly. Dá se tedy říci, že na tomto stroji „zabírá“ opravdu celé tělo. Na co si ale hodně lidí stěžuje, jsou bolesti v zádech. Ale myslím, že vhodným seřízením madel se tomu dá zabránit. Trenažéry mívají uprostřed madlo, na které je možno položit si ruce a tím pádem si můžeme vybrat způsob, jestli chceme posilovat spíše dolní polovinu těla a nebo chceme trénink celé postavy.

Pozitivní efekty při cvičení

 • eliptical je optimální přístroj pro snižování hmotnosti a spalování tělesného tuku
 • používání elipticalu působí jako všeobecná prevence onemocnění srdce a oběhového systému
 • eliptical zlepšuje prokrvení a příjem kyslíku
 • zlepšuje vaši výkonnostní vytrvalost
 • cvičení s crossovým trenažérem působí jako prevence celulitidy

Základní informace při nákupu

Myslím, že především u crosstrenažéru je důležité správně vybrat ten pravý (kvalitní) přístroj. Proto zde shrnu pár základních informací, na které bychom neměli při nákupu opravdu zapomínat. Měli bychom se zaměřit především na rám elipticalu, brzdný systém, šlapací střed, kloubní spoje.

 • U každého elipticalu je udaná jeho nosnost, což je údaj, který poskytuje dovozce stroje. Udanou nosnost by pak crossový trenažér měl snést i při trvalém zatížení bez problému. Hlavně vyšší osoby by měly věnovat pozornost maximální výšce cvičence u elipticalu.
 • Nejlevnější modely elipticalu mají páskovou třecí brzdu a jejich chod je hlučný. Dnes je nejpoužívanější magnetická brzda, kde se odpor mění přibližováním a vzdalováním permanentního magnetu od setrvačníku. Špičkové modely elipticalů jsou vybaveny elektromagnetickou (indukční) brzdou, u ní nedochází k žádnému mechanickému pohybu, počítač řídí proud procházející cívkou a tím sílu magnetického pole. Je velmi přesná a trvanlivá.
 • Šlapací střed je nejdůležitější částí elipticalu a má zásadní vliv na jeho životnost. Používány jsou dva typy středových složení, a to střed miskový (u méně kvalitních výrobků, dnes se od něj již ustupuje, jeho největší nevýhodou je velmi rychlé opotřebování i při domácím používání a následné výměny v řádu tisíců korun. Druhým typem je střed na čtyřhran, který je použit u kvalitnějších výrobků.
 • Kvalita kloubních uložení je po šlapacím středu druhá zásadní věc, ovlivňující životnost elipticalu. U levnějších typů crossových trenažérů jezdí jen jedna kovová část po druhé (zcela nevyhovující), u střední třídy je použito kovových nebo mosazných pouzder (nutno mazat a občas vyměnit), špičkové modely mají speciální teflonová uložení, nebo SKF ložiska.
 • Na počítači elipticalu bývá zobrazen čas, rychlost, kalorie, vzdálenost a tepová frekvence.

Tepová frekvence je u cvičení neméně důležitá, vše potřebné se dočtete ve článku aerobni-pohyb.

Můj verdikt

Myslím, že pokud chcete redukovat svoji hmotnost, je eliptical opravdu ideálním řešením. Ale samozřejmě, že bez pravidelného pohybu a vyváženého jídelníčku to nepůjde jinak nikdy. Pokud se pro eliptical opravdu rozhodnete, neměli byste se snažit ušetřit, kde se dá, protože jak bylo výše uvedeno, měl by to být stroj, který má kvalitní konstrukci. Proto očekávejte ceny okolo 3 500 Kč a výše. Já osobně doporučuji značku Kettler a Olpran. A od čeho naopak ruce pryč, je Orbitrek z teleshopingu, na které jsem slyšela a četla samé negativní ohlasy.

Já sama mám už necelých 10 měsíců eliptical Olpran a jsem s ním velmi spokojená (po napsání článků jsem rotoped vyměnila za eliptical). Navykla jsem si na něm cvičit minimálně obden s MP3 přehrávačem v uších a ten pohyb miluju :-).

Štítky:

Komentáře

3 komentářů
 1. PetraM

  • 14. 9. 2011 v 21:56

  Dobrý den, hlavně zapoměli uvést to nejdůležitější, že cross je třeba kupovat podle velikosti lidí, který na něm mají šlapat. Taky jsem to netušila, až jsem narazila na nabídku jednoho eshopu, kde k tomu balo mraky diskuzí. Nakonec jsem vzhledem k vyšším postavám nás obou zvolila tenhle – http://www.fitham.cz/2374-kettler-verso-309 a jsem spokojená.

 2. Katka Kajínová

  • 22. 1. 2010 v 23:05

  Ahoj, jsem majitelkou eliptiku cca měsíc a hlavně doporučuju koupit stroj s delším krokem, původně jsem chtěla stroj okolo 6-7 000,- kč, ale po vyzkoušení u nás na prodejně v Budějovicích jsem nakonec koupila stroj téměř za 11 000,- Kč, který má krok delší. Je to úplně něco jiného, skoro jako ve fitku, na manžela který je vyšší ten levný už vůbec nešel. Při výběru mi pomohla i stránka http://www.eliptical.cz , je to tam docela dobře popsaný včetně rad jak cvičit.

 3. Dona

  • 25. 11. 2008 v 16:57

  Ten eliptical na obrázku jsem si pořídila a můžu říct naprostá spokojenost. Je to sice jen základní model, ale pro mé potřeby dostačující. Mám trochu problémy s klouby, takže pro mě je eliptical ideální. Doporučuju pořídit. Koupila jsem jej přímo u výrobce na http://www.insportline.cz/elipticke-trenazery