Domácí posilovna – jaký stroj si pořídit?

Štítky:

Stepper, rotoped, eliptical? Nemůžete se rozhodnout nebo nevíte, jak správně vybrat kvalitní přístroj? Tento a následující miniseriál vám možná pomůže při rozhodování.

Tento článek bych chtěla věnovat přístrojům, které si můžeme nastěhovat do svých obývacích pokojů, do ložnic nebo kamkoliv, kde máme v bytě místečko a rozhodnete se zde na nich trávit čas. Tyto přístroje nám mají pomoci spalovat tuky, jindy zpevňovat tělo a nebo si je pořizujeme z důvodu, abychom vykonávali nějakou fyzickou aktivitu, když nemáme čas zajít si zrovna někam za sportem.

Ale určitě jste si pokládali a nebo si pokládáte otázku, pokud se teprve rozhodujete o koupi, jaký přístroj bude pro vás ten pravý. I když na to vám přesně neodpovím, zkusím vás tímto článkem nasměrovat, aby jste si správně vybrali a poté nebyli zklamaní. Proberu vše pro a proti u zmíněných strojů a snad vám to napomůže ve výběru. Protože myslím, že věšák na oblečení určitě kupovat nechcete.

Výhody

Všechny domácí přístroje, o kterých tu budu psát, mají právě tu výhodu, že cvičit na nich můžeme kdykoliv, když jsme doma a nemusíme nikam jezdit. Z toho také plyne, že nemusíme platit při každém „vstupu“ žádné peníze. Při cvičení si můžeme navodit atmosféru, při které se nám bude dobře cvičit, můžeme si pustit hudbu, jaká se nám líbí nebo nás více pohání. Můžeme se dívat na televizi, pokud ji máme samozřejmě v okolí (doporučuji postavit cvičící stroj někde blízko, ale zase na úplně blízko, abychom ji nějak neohrozily). Oblečení si můžeme zvolit také, jaké je nám příjemné a nemusíme se bát, že by nás někdo „okukoval“, co to máme panebože na sobě. Z toho vyplývá další pozitivum pro ty, co se třeba necítí dobře mezi jinými lidmi nebo skupinkou, ať už pro to máme jakýkoliv důvod.

Nevýhody

Jako nevýhodu můžou někteří z vás vidět částku, za který se má daný přístroj pořídit. Obvykle to nejsou totiž úplně malé částky a šplhají se i do tisíců, pokud se rozhodnete koupit opravdu kvalitní přístroj. Další nevýhoda stroje, který nám stojí doma je ten fakt, že nejsme na čerstvém vzduchu. Ačkoliv, když jsme například na hodině aerobiku, tak jsme na tom v tělocvičně dost podobně. Proto tuto nevýhodu neberu jako nějak závažnou, protože tvrdím, že i když máte posilovací stroj doma, určitě bychom se neměli omezit na pohyb jen na něm, ale chodit na procházky či dělat i jiný sport, když se naskytne příležitost. Co možná považuji za negativní je to, že nikdo není kolem nás a nikdo nás nemotivuje k větší výdrži. Přece jen cvičíme-li ve skupině, ostatní lidé nás mnohdy nutí to nevzdát a pokračovat. To se doma moc stát nemůže, protože něco nás vyruší, nebo už nemůžeme a lehce se tak vzdáme.

Cvičící přístroje

Přístroje, které vám budu chtít blíže představit určitě dobře znáte, ať už z televize, z posilovny a nebo od známých, kteří ho mají doma. Jedná se o stepper, rotoped a eliptical (správně – eliptický crossový trenažér a mediálně „profláklý“ – orbitrek). Nejprve vám v následujících článích shrnu obecná fakta o každém stroji, na co je vhodný a jaké svaly cvičením posílíte. Také podle čeho stroj vybírat, protože není stroj jako stroj. A na závěr se s vámi podělím o mé vlastní zkušenosti. A samozřejmě budu moc ráda, když vy se s námi pod články podělíte o ty své.

Štítky: