Doplňky stravy: 1. Úvodní seznámení

Štítky:

Doplňky stravy – Co nám přináší? Mohou nám nějak pomoci nebo snad i uškodit? Na tyhle a mnoho dalších otázek se budeme snažit odpovědět v tomto, právě začínajícím, seriálu o doplňcích stravy.

V poslední době si stále více lidí začíná uvědomovat, že zdraví je ta nejcennější hodnota, kterou máme, a nebojí se do ní investovat peníze. Jednou z možností jsou doplňky stravy, za které mnoho z nás vynakládá nemalé finanční prostředky a očekává od nich mnohdy až zázračné, často úplně nereálné, účinky. Co to vlastně ony zmiňované doplňky stravy jsou? Co nám přináší? Mohou nám nějak pomoci nebo snad i uškodit? Na tyhle a mnoho dalších otázek se budeme snažit odpovědět v tomto, právě začínajícím, seriálu o doplňcích stravy.

Co si představíme pod pojmem doplňky stravy?

Doplňky stravy, označované někdy také jako nutraceutika, jsou definovány jako potraviny (tedy látky konzumované ústy), které obsahují koncentrované zdroje vitaminů, minerálních látek, nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem na lidský organismus. Tato definice, ač se zdá být na první pohled zcela jasná a srozumitelná, ve skutečnosti přináší mnohá úskalí a problémy jak výrobcům, tak i konzumentům doplňků stravy.

Tím že jsou tyto přípravky zařazeny mezi potraviny, nesmí u nich být deklarován léčebný ani preventivní účinek, i když některé takové účinky mají. Takové účinky jsou vyhrazeny pouze léčivům, která procházejí dlouhodobým schvalovacím procesem, ve kterém je ověřována jak jejich bezpečnost, tak i účinnost a po uvedení na trh jsou pod neustálým přísným dohledem. Mnozí výrobci doplňků stravy se však nezákonně snaží vyvolat ve spotřebitelích dojem, že jejich produkty mají léčivé účinky, avšak zde si musíme uvědomit, že jejich schvalovací proces je na míle vzdálen tomu, který je uplatňován u léčiv. Doplňky stravy jsou posuzovány pouze z hlediska zdravotní bezpečnosti, nikoliv účinnosti, to znamená, že výrobce ručí pouze za jejich zdravotní nezávadnost, ale ne za účinky, které u nich propaguje.

Jak doplňky stravy dělíme?

Doplňky stravy můžeme rozdělit z mnoha hledisek. Mezi základní dělení patří:

Rozdělení dle počtu obsažených látek:

  • Jednosložkové – obsahují pouze jednu účinnou látku
  • Vícesložkové – obsahují více účinných látek (multivitaminové a multiminerální přípravky, vícesložkové výtažky z rostlin)

Rozdělení dle původu:

  • vitaminy (vitaminy rozpustné v tucích a ve vodě)
  • minerální látky
  • látky rostlinného původu (Echinacea, Ginkgo biloba apod.)
  • látky živočišného původu (Ovosan, rybí tuk apod.)
  • ostatní látky (L-karnitin, koenzym Q apod.)

gingo biloba

 

Jak nakupovat doplňky stravy?

Doplňky stravy nakupujte nejlépe v lékárně. Kromě záruky pravosti přípravku v ní máte jedinečnou možnost konzultace problému s lékárníkem, který vám odborně poradí při výběru toho správného doplňku stravy. Při nákupech na internetu kupujte pouze přípravky schválené Ministerstvem zdravotnictví ČR, databázi registrovaných přípravků najdete na adrese www.snzr.ksrzis.cz/snzr/rrh/. V tomto registru je také uvedeno přesné složení přípravku, údaje o jeho dávkování, přípravě a upozornění na případná zdravotní rizika.

Použitá literatura: Vyhláška č. 225/208 Sb. ze dne 30. června 2008, kterou se stanoví požadavky na doplňky stravy a na obohacování potravin. Sbírka zákonů, 2008, částka 71.

Štítky: