Fenomén jménem záchvatovité přejídání

Pocit přejedení zažil určitě již každý z nás. Stavy nutkavého přejídání se i u určitých typů osob pravidelně opakují. Právě záchvatovité přejídání spolu s anorexií a bulimií patří mezi hlavní poruchy příjmu potravy. Co záchvatovité přejídání způsobuje? A jak mu zabránit?

Co je záchvatovité přejídání?

Znáte to, ve snaze zhubnout si zeštíhlíte (omezíte) jídelníček, začnete sportovat a vše jde nějaký čas jako po másle. Stačí ale větší psychické vypětí, problémy, nespokojenost, a jak víte, že v ledničce či ve spíži máte něco k jídlu či na mls, neodoláte a vaše snaha skončí snědením všeho, co je v dané chvíli po ruce. Přejídání je tak velmi snadno dostupnou ,,zábavou“, která ale často souvisí s frustrací člověka, životním stylem či žebříčkem hodnot.

Pokud se tato situace stane jednou není třeba se děsit, ale pokud se stává pravidelnou součástí vašeho života a nevíte, jak přestat, je na čase se pozastavit a říct STOP a snažit se dělat změny vedoucí k větší psychické pohodě.

Typy přejídání

Existují dva základní typy přejídání. Prvním typem je přejídání občasné a druhým typem je přejídání záchvatovité. Právě záchvatovitému přejídání se dnes budeme věnovat.

K občasnému přejedení dochází jednou za čas, například na rodinné sešlosti či při grilování. Je to dáno setrvačností ve stravovacích návycích. Přejedení se na rodinné sešlosti, která se vyskytne jednou za čas, je v rámci možností v pořádku. Organismus je schopný se vyrovnat jak s občasným pocitem hladu, tak i s občasným přejedením. Ale pozor, tento tolerovaný prohřešek může být začátkem delšího období zvýšené konzumace jídel. 

Pokud ale člověk přestává mít jídlo pod kontrolou, stává se z přejídání doslova nemoc a dochází k přejídání záchvatovitému. Znamená to, že jakákoliv změna nálady či stavu je doprovázena konzumací většího množství jídla (a často tomu méně vhodnému – sladké, slané, tučné…).

Co vede k záchvatovitému přejídání?

  • Neuspokojená potřeba či aktuální stav – úzkost, stres, hněv či neopětovaná láska.
  • Kombinace fyzické a emocionální závislosti na jídle – jídlo se stalo prostředkem odměny a mozek má již konzumaci jídla zařazeno jako návykové chování.
  • Strach z pocitu hladu.
  • Návyk dojedení všeho na talíři.
  • Špatné zvyky (jídlo u sledování televize, při odpolední pauze, apod.).

Zapisujte si jídelníček    

Pokud se často přejídáte, doporučujeme začít jednoduchým sebepozorováním. Velmi účinné je přesné zapisování jídelníčku. Vytvořte si tabulku a do ní zapisujte každý svůj den – čas a co nejpřesnější množství zkonzumovaného jídla (kusy, porce, gramy, ml, apod.). Nejlepší bude, když si tabulku budete nosit všude s sebou a vždy zapíšete, co jste zkonzumovali hned po jídle.

Cílem je vypozorovat, proč a kdy se to děje a pracovat na změnách (často spojených se způsobem života, práce, životním stylu – nepravidelnost ve stravování, velké vyčerpání ať už fyzické či psychické….).

Vnímejte sami sebe

Na začátku je třeba si uvědomit pocity, kdy má člověk hlad, kdy je sytý a kdy je přejedený. Mezi hlavní znaky záchvatovitého přejídání patří mnohem rychlejší konzumace jídla než je běžné, nepříjemný pocit sytosti po jídle, konzumace mnohem většího množství potravy než je obvyklé či přejídání, které vede ke vzniku nadváhy a obezity.

(Rozdíl od záchvatovitého přejídání a další poruchou příjmu potravy bulimie je ten, že po při bulimii dochází ke snaze větší objem snězeného jídla ze sebe dostat ven – zvracení, laxativa…, aby nedošlo ke zvýšení hmotnosti.)

Dodržujte jednoduchá pravidla

Pravidelnost v jídlech

Pravidelnost v jídlech je pravidlem číslo jedna. Den začněte vždy snídaní, která by měla být maximálně jednu hodinu od doby, co jste vstali. Další jídlo si dopřejte po zhruba 2,5 – 3 hodinách bez ohledu na to, zda zrovna máte čas a hlad, či nikoliv. Je to prevence proti vlčímu hladu, který může vyústit v přejídání.

  1. Dodržujte pitný režim

Pijte před každým jídlem a i během konzumace jídla. Vhodnou volbou jsou obyčejné neochucené vody, vody s citrónem, zázvorem, okurkou, dále ovocné, černé či bylinné neslazené čaje. Tekutiny přijaté před i během jídla pomohou žaludek částečně naplnit. Po jídle je vhodný mátový čaj – zažene chutě.

  1. Jezte pomalu

Rychlost konzumace jídla má s pocitem přejedení se také souvislost. Čím budete konzumovat jídlo pomaleji, tím menší je pravděpodobnost, že to s daným jídlem přeženete. Vychutnávejte si každé sousto – barvu, vůni, texturu, také samozřejmě chuť samotného jídla a prožívejte z něho potěšení. Každé sousto dostatečně pokousejte. Pomoci může i odložení příboru v průběhu konzumace jídla.

  1. Vyzrajte nad vlčí hlad

I přesto, že se budete snažit nehladovět, tak se vám to někdy stane. Během dne se nestihnete najíst a večer se dostaví záchvat vlčího hladu. Pro tento případ mějte připravenou zásobu zeleniny. Zelenina je právě vhodným nouzovým řešením pro vaše přejedení.

Také je vhodné jít „něco“ dělat. Činností zabavíme mozek jinak a už nedáme šanci myslet na jídlo.

 

 Doplnila:

Bc. Sandra Schmidová

 

Zdroje literatury: