Ginkgo biloba

Strom Ginkgo biloba aneb Jinan dvoulaločný většina lidí zná pro jeho velmi specificky tvarované listy. Ty jsou poté i často zobrazeny na všech doplňcích stravy, které jej obsahují. Avšak co extrakt z listů tohoto stromu dokáže pro náš organismus udělat a komu může pomoci?

Doplňků stravy se strandardizovaným výtažkem z Ginkga biloby je na našem trhu bezpočet. Avšak v čem nám může takový doplněk stravy pomoci předcházet či potlačovat příznaky? V tomto článku se vám pokusíme přiblížit všechny zajímavé, ale i potřebné informace, zda se o Ginkgo bilobu zajímat i dále či nepatříte mezi osoby, které by zrovna tento doplněk stravy potřebovaly.

Zajímavost o stromu Ginkgo bilobastrom ginkgo biloby

Tento strom patří k nejstarším žijícím druhům stromů. Jeho původ se odhaduje do dob před více než 225 – 250 milióny lety. Právě díky tomu, že tento strom přežívá všechny změny klimatických podmínek, globálních katastrof a dokonce přežívá i vysázený zcela v centru hlavních měst plné smogu (Praha, Vídeň jsou tomu příklady), vedlo vědce k tomu, aby se více zabývali látkami obsaženými v listech tohoto stromu.

Biologicky aktivní látky

Právě ty byly v nalezeny v listech tohoto stromu. Hlavní klinický účinek jinanu dvoulaločného je připisován dvěma skupinám chemických látek v něm obsažených, jsou to flavonoglykosidy a terpenlaktony (ginkgolidy a bilobalidy). Ty se získávají ze sušených listů ginkga, kdy výtěžek extrakce je asi 1:50 – tedy z 50 kg listů se vyrobí 1 kg extraktu. Standardizovaný výtěžek potom obsahuje okolo 22 – 27% flavonoglykosidů a 5 – 7% terpenolaktonů.

Z hlavních zástupců glykosidů je nejznámější kvercetin. Ten je považován za neúčinnější ze všech flavonoidů a má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus:

 • jedná se o silný antioxidant, který dokáží neutralizovat volné radikály, které mohou mít za následek rakovinu, záněty kloubů a infarkt
 • dále má protizánětlivé účinky
 • působí proti virovým onemocněním (např. proti oparu rtů)
 • také tlumí uvolňování histaminu při různých alergiích (má za následek projev alergické reakce)
 • inhibuje PAF (platelet activating factor), která vyvolává shlukování krevních destiček

Terpenolaktony jsou naopak zase zodpovědné za zlepšení cirkulace v mozku a zbývajících částech těla.

 •  Tím, že omezují shlukování krevních destiček a mají vliv na krevní srážlivost, nedochází ke zpomalení cirkulace krve a zvýšené tvorbě krevních sraženin – trombů.
 • Dále zvyšují účinnost mozkové signální soustavy, a to je velmi cenné nejen jako prevence Alzheimerovy choroby, ale i při ní, či při léčení stavů po mrtvici.

Příznivý vliv na kognitivní funkce byl v klinických studiích potvrzen. (Vliv na paměť, koncentraci, pozornost, rychlost myšlení, schopnost porozumět informacím.)

Kdy tedy po doplňích stravy s Ginkgo biloba „sáhnout“?

Pokud dbáme na pravidelnou pohybovou aktivitu, dbáme na svoji životosprávu a snažíme se i odpočívat a relaxovat, nemuselo by dojít k žádným potížím. Avšak spoustu stavů bohužel neovlivníme, a patří k nim např. stárnutí (a s ním stárnutí buněk vlivem volných radikálů vznikajících nejen v těle, ale všude kolem nás) či časté studené ruce a nohy, kdy právě Ginkgo Biloba může pomoci.

Shrnutí:

 • při syndromu studených rukou a nohou, kdy složky v Ginkgo biloba mají vliv na lepší prokrvení zejména okrajových částí těla (mozek a konečky prstů)
 • na zlepšení paměti
 • při problémech s koncentrací, ale koordinací i rovnováhou zejména při pohybu
 • při závratích a zvonění v uších
 • při některých typech alergií (např. astmatu)
 • při křečových žilách díky vlivu na podporu krevního oběhu

Dávkování

Doporučuje se jíst 1 tabletku se standardizovaným extraktem se 100 mg výtěžku denně současně s jídlem – pokud není lékařem doporučeno jinak.

Naopak se nedoporučuje doplněk stravy s ginkgo užívat současně s léky na snížení srážlivosti krve (např. Warfarin), ale i léků s kyselinou acetylsalicylovou (ibuprofen). Avšak zatím se nepodařilo možnou interakce zcela prokázat.

 

Literatura:

 • Mach I.: Doplňky stravy, Praha: Grada, 2012, str. 84-86 .
 • Slíva J., Minárik J.: Doplňky stravy, Praha: Triton, 2009, str.78-80 .
 • Ursellová A.: Vitaminy a minerály, Bratislava: Noxi, 2004, str.103 .

Komentáře

2 komentářů
 1. Klárisa

  • 12. 11. 2012 v 11:45

  Já užívám ginkobilobu od GINKOMAXU, obsahuje i poměrně hodně lecitinu a co se efektu týče, je ve srovnání s ostatními výrobky také cena dostupná.

 2. JANA

  • 12. 8. 2012 v 12:16

  chtěla jsem se optat,já si ho pěstuji sama v květináči,trhala jsem si čerstvé lupeny na čaj ale připadá mi to,že je to jenom voda,mám ty lupeny nák rozdrtit???