Henna a zdravotní rizika

Štítky:

Výrobky z henny jsou doporučované pro svůj příznivý vliv na pokožku a vlasy a jakožto přírodní produkty by neměly ohrožovat naše zdraví. Ale je tomu tak doopravdy?

Henna je v poslední době stále oblíbenější. Hennu lze použít k dočasnému tetování kůže, jako přísadu do různých přírodních barev a regeneračních kůr, pro výrobu kosmetiky a spousta z nás ji používá k barvení vlasů. Je to přírodní prostředek a neměla by proto škodit našemu zdraví. Ale je to tak doopravdy?

Barvení vlasů hennou

Henna a její regenerační účinky už pomohly nejedné ženě k tomu, aby opět získala krásné vlasy. Hennu používám k barvení vlasů již několik let a na mých vlasech je to znát. Oproti chemickému barvení henna vlasy pouze tónuje. Obalí vlas na povrchu a ten je pak chráněn proti nepříznivým vlivům vnějšího prostředí.

Tetování kůže hennou

Malování hennou je nabízeno pouličními malíři zejména v turisty vyhledávaných oblastech a setkáme se s ním nejčastěji v létě. Malování hennou je často nabízené turistům během dovolené na plážích a v rekreačních letoviscích.

Toto dočasné „tetování“ často imitující permanentní tetování, je oblíbené zejména u mladých lidí. V současné době ale není kaštanově červené zbarvení přírodní henny příliš oblíbené a „malíři“ stále častěji používají černou hennu. Tato obliba a vysoký zisk umělců je dále povzbuzují k ignorování zdravotních rizik.

Co je to černá henna a jaká jiná barviva se do henny přidávají?

K dosažení černé barvy malby a prodloužení její trvanlivosti je do henny přidáváno velké množství barviv. Tyto přísady mohou být jednak přírodního původu, jako například indigo, nebo to mohou být syntetická barviva a minerály. Známou přísadou k docílení rychlejšího a sytějšího tmavého (černého) zbarvení malování na těle je parafenylendiamin (PPD, CAS 106-50-3). Mezi další barviva patří červené karmínové barvivo CI 75470 (CAS 1260-17-9), toluen-2,5-diamin (CAS 95-70-5), toluen-2,5-diaminosulfát (CAS 615-50-9) a benzen-1,2,3-triol (CAS 87-66-1). V černé henně byl také nalezen dusičnan stříbrný a chrom.

Zdravotní rizika

Barviva, přidávaná do henny jsou známá tím, že způsobují těžké alergické reakce. Příznaky se objevují po několika (3 – 12) dnech.
Tyto alergické reakce mohou způsobit svědění, zčervenání kůže, vznik pigmentových skvrn nebo změny barvy kůže, puchýře i strupy.
Někdo se může stát trvale přecitlivělým na tyto látky a může u něho dojít k rozvoji alergické kontaktní dermatitidy. Jednou získaná přecitlivělost je celoživotní.

Vzhledem k tomu, že se tyto alergeny nacházejí i v dalších výrobcích, jako je pryž (guma), oblečení, obuv a barvy na vlasy, mohou i tyto výrobky spustit alergickou reakci. V případě vzniku ekzému mohou být tyto reakce silné a někdy vyžadují rychlou lékařskou pomoc či hospitalizaci. Alergické reakce v případě opakované expozice mohou být ještě vážnější, než v případě prvotní expozice. Reakce mohou být omezeny jen na oblast, kde byla malba aplikována, ale mohou také přesahovat do jejího okolí či se rozšířit na celé tělo. Reakce může být okamžitá nebo se může projevit až za několik dní po aplikaci.

Je přidáváni barviv do henny legální? Neboli trošku paragrafů…

Výrobky určené k barvení vlasů a zdobení kůže patří mezi kosmetiku. Kosmetické prostředky musí být v souladu se Směrnicí rady č. 76/768 EEC, o sbližování právních předpisů členských států, týkajících se kosmetických prostředků. Tyto závazné předpisy zakazují uvádět na trh kosmetické prostředky obsahující látky:
– uvedené v dodatku II
– uvedené v první části dodatku III, pokud nesplňují zde uvedené podmínky a limity

Např. parafenylendiamin je povolen v kosmetických prostředcích, ale pouze v barvách na vlasy v koncentraci nepřekračující 6 %. Není povolen v prostředcích ke zdobení kůže.
Směrnice č. 76/768/EEC je v ČR zapracována do zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů a ve vyhlášce č. 26/2001 Sb., o kosmetických prostředcích, ve znění pozdějších předpisů. Povolená barviva, která smějí být obsažena v prostředcích ke zdobení kůže, jsou uvedena v příloze č. 4 vyhlášky č. 26/2001 Sb.

Rada na závěr

Pokud kupujete hennu k barvení vlasů nebo se chystáte ozdobit své tělo různými malůvkami, vždy se zajímejte o složení henny. Není vždy pravidlem, že dražší produkty barviva neobsahují.
Doufám, že i nadále zůstane henna Vaším oblíbeným prostředkem k barvení vlasů. (Mým ano, ale už budu vždy sledovat její složení!)

Zdroje:
– HAVLENOVÁ, S. Zdravá výživa pro vlasy? Henna, dostupné na World Wide Web: https://www.viviente.cz/zdrava-vyziva-pro-vlasy-henna/
– Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje se sídlem v Brně, Malování černou hennou a rizika s ním spojená, dostupné na World Wide Web: http://www.khsbrno.cz/

Štítky:

Komentáře

3 komentářů
 1. Anonym

  • 17. 1. 2015 v 2:40

  Dobry den, sama na sobe jsem pred peti lety zaznamenala zmeny.. Nejdriv bych zacla tim ze jsem si na dovolene v Italii nechala udelat tetovani hennou na kotnik v te dobe mi bylo asi 16 let, bylo velice moderni se vratit z dovolene a mit tetovani, ktere po nejake dobe zmizi, nejlepe kdyz se podobalo skutecnemu a bylo cerne barvy, na tuhletu frajerinu, ktera me stala pouhych 10 euro uz bohuzel Nikdy nezapomenu… Do ctyr dnu se mi na barvenem miste vytvorili bolaky a strupy, ktere se pozdeji vyloupali i s barvou az mi tekla krev, nemluve o jizve kterou jsem hodne dlouho mela pekne viditelnou… No a proto, ze moje maminka je kadernice a ja byla zvykla mit kazdy mesic na hlave neco jineho, jsem najednou na sobe zacala zaznamenavat urcitou reakci, zacalo to mirnym svedenim a nadurenim uzlin na krku.. Sla jsem tedy k obvidni lekarce a ta mi hned rekla ze mam alergii na barvy na vlasy, nemohla jsem tomu uverit.. Pozdeji jsem se docetla na internetu ze vinikem toho vseho je ,,henna,,.. Barveni jsem zkousela dal, mamka mi vlasy natirala do alobalu alespon dva centimetry od pokozky hlavy, vsechny nase pokusy vedli jen k tomu at jsem docilila toho ze jsem malem skoncila na kapackach, otekla mi hlava, krk, nemohla jsem dychat, bolaky, vlastni matka me nemohla poznat.. Alergolog do me napichal kortikoidy a poslal me v plzni na kozni oddeleni, kde jsem podstoupila testy a zjistili mi odvijijicise alergie na latky ktere jsou obsazeny v barvivech v kopirkach, textilu, latka obsazena v konzervantech-musim cist slozeni potravin, penicilin, analgetika – neexistuje aby mi napr. zubar pichnul umrtvovaci injekci, trpim jako blazen… Toto je ve strucnosti muj pribeh, nikdy si prosim nedavejte tetovani hennou jinak si tim stizite zivot, nikdy by me nenapadlo ze bych mohl dopadnou az takle, cert vem ze budu za dvacet let sediva, ale napr. nektere leky, potraviny :-( ach jo…verim tomu ze jestli si toto nektera slecna/pani precte nikdy a nikde si tu pitomou hennu neda

 2. marek

  • 28. 7. 2011 v 23:00

  mám ten stejný problém, a ktomu to ještě pekělně svědí a v místě aplikace se mi ve tvaru tetování udělali malé puchýře.. taky díky za radu..

 3. tereza

  • 22. 7. 2011 v 12:30

  Dobrý den,nechala jsem si udělat tetování hennou na dovolené,Všechno bylo v pořádku až po 14 dnech mi zrudla kuže v oblasti aplikace,co s tím? Děkuji za radu.