Hypotenze (nízký krevní tlak)

Možná to dobře znáte, ráno chcete vstát a často nemáte ani síly. Když už se Vám to podaří, nepříjemně se Vám zamotá hlava a nevíte, co se s Vámi děje…Takto nějak se nejtypičtěji hlásí velmi nízký krevní tlak. Může být nebezpečný? Jak se proti němu bránit? Mám se léčit? Na zásadní otázky najdete odpovědi v tomto článku.

Na rizikovost vysokého krevního tlaku se velmi upozorňuje a neustále se opakují všechna doporučení vedoucí k prevenci proti tzv. tichému zabijákovi. I my jsme se již v jednom z článků věnovali tomuto tématu. Avšak co dělat, když máme opačný problém? Existuje léčba na nízký tlak? A proč vlastně vzniká? je rizikový?

Co je to krevní tlak?krevní tak

Krevní tlak je síla krevního sloupce, který působí na stěnu cév. Je funkcí minutového srdečního objemu a periferního odporu. Tlak ve velkých tepnách je skoro stejný jako v aortě a směrem k periférním cévám se jeho hodnota snižuje.

Systolický, diastolický a střední tlak. Jaký je jaký?

 • Systolický tlak – je určen maximálním vypuzovacím tlakem v levé komoře během stahu srdeční komory (systoly). Klidové hodnoty systolického tlaku se pohybují v rozmezí 100 – 140 mmHg.
 • Diastolický tlak – je minimální arteriální tlak odpovídající fázi povolení stahu (diastoly) srdečního svalu po předchozím stahu. Klidové hodnoty u diastolického tlaku kolísají mezi 60 – 90 mmHg.
 • Střední tlak – je průměrná hodnota tlaku v průběhu srdečního cyklu. Jelikož je systola kratší než diastola, je střední tlak nižší než poloviční hodnota mezi systolickým a diastolickým tlakem.

Rozdělení krevního tlaku

 •  Hypotenze: Systolická hodnota < 100 Diastolická hodnota < 65
 •  Nižší krevní tlak: Systolická hodnota 110 – 119 Diastolická hodnota 65 – 79
 •  Normální krevní tlak: Systolická hodnota 120  129 Diastolická hodnota 80  84
 •  Vyšší krevní tlak: Systolická hodnota 130 – 140 Diastolická hodnota 85  89
 •  Hypertenze: Systolická hodnota > 140 Diastolická hodnota > 90

Nízký krevní tlak

O hypotenzi, neboli nízkém krevním tlaku hovoříme tehdy, když je systolická hodnota tlaku dlouhodobě pod 100 mmHg a diastolická hodnota tlaku pod 65 mmHg. Dochází tak k menšímu prokrvení orgánů lidského těla. Hypotenze není však stav, který by přímo ohrožoval život jedince.

Příznaky hypotenze

Hlavními příznaky jsou závratě, pocení dlaní, slabost, motání hlavy, pocit chladu. Někteří lidé mají sklon k omdlévání a jsou často unavení. Závratě se dostávají nejčastěji při vstávání z lehu nebo sedu nebo při změně polohy těla, která je většinou náhlá – rychlá. Nižším krevním tlakem trpí víc mladí lidé, zvláště subtilní postavy. Statisticky je zaznamenán výskyt hypotenze častěji u žen.

Nízký krevní tlak, ač mohou být jeho příznaky nepříjemné a ztěžující život, není nebezpečný. Jen co často lidem může následkem zamotání se hlavy až omdlení stát, že se poraní při pádu. Proto je vhodné mít kolem sebe (např. ráno) vždy někoho na pomoc pro případ upadnutí.

Léčba hypotenze

Nízký tlak oproti vysokému tlaku se většinou nijak neléčí. Lékař jen doporučí určitá opatření, která pomohou takto trpícím lidem se s nízkým tlakem vyrovnat. Jedná se o upravení životního stylu. Člověk trpící hypotenzí by měl dodržovat dostatečný příjem tekutin (0,03 l/kg hmotnosti), opatrně vstávat a pomalu měnit polohy těla. Dále by měl jíst častěji a po malých dávkách, aby se při zpracování potravy neodkrvil mozek. Také je doporučeno dostatečně větrat, a tím okysličovat mozek.

Neškodí či naopak často zcela nezbytná je ranní káva, která „postaví na nohy“, avšak nedoporučujeme se „dopovat“ kávou po celý den, ale naopak pravidelně pít po celý den čistou vodu.

Na závěr bych chtěla podotknout, že se krevní tlak s přibývajícím věkem zvyšuje, což je dobrá zpráva pro osoby trpící hypotenzí. Bohužel již méně pro všechny ostatní, kdy by se preventivními opatřeními proti vysokému krevního tlaku měli všichni řídit. Viz článek Hypertenze – vysoký krevní tlak.

 

Zdroje:

 • JIRÁK, Z. a KOLEKTIV. Fyziologie pro bakalářské studium na ZSF OU. 2. vyd. Ostravská univerzita: Zdravotně sociální fakulta, 2005. 248 s. ISBN 80-7368-092-0.
 • SOVOVÁ, E. 100+1 otázek a odpovědí o krevním tlaku. 1. vyd. Praha: Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2281-8.
 

Komentáře

4 komentářů
 1. Jiřina

  • 22. 12. 2019 v 15:37

  Vždycky jsem měla nízký tlak110/70 ale teď mívám 85/54 a puls 80-90, špatně se mi dýchá a jakoby mi mravenci ruce a nohy hlavně prsty a ztrácím v nich cit. Dokonce mi i mravencil krk. Beru ale na noc trittico AC 150mg a trittico Prolong 75mg. Je to u nízkého tlaku normální.?

 2. Ewa

  • 6. 9. 2018 v 14:13

  Vazeny pane Doktore. Je to normalni mit nekdy tlak 149/45/56 busi mi srdce a kolem pusy mi vsechno mravenci. Dekuji za odpoved a moc se omlouvam. Ewa

 3. Jiří K.

  • 18. 12. 2013 v 11:25

  Dobrý den. Můj tlak se pohybuje v hodnotách 130-135/60-65 a nevím, jestli to mám řešit s lékařem. Občas se mi zamotá hlava, když rychle vstanu ze židle. Je mi 41 let, jsem sportovec a tepová frekvence v klidu se pohybuje od 42 do 45. Díky za odpověď

 4. stratilova miloslava

  • 3. 1. 2013 v 14:10

  dobry den.chtela bych se zeptat,jestli mam dobry tlak kdyz se me pohybuje za tyto 2dny:103/60,123/77,125/78,120/79.nejak me casto busi z tezka srdicko tak nevim zda mam neco pro to delat nebo je to v poradku.taky se me tezsi dycha.je me 44let.dekuji za odpoved.stratilova m.