Infekční mononukleóza – nemoc z líbání?

Štítky:

Možná jste se s tímto názvem pro infekční mononukleózu již setkal. Avšak tento článek Vám objasní, jak je to ve skutečnosti a dozvíte se mnoho dalších užitečných informací.

Kdo ještě neslyšel o tomto úsměvně znějícím onemocnění? Jistě nás je většina, kdo jsme se s tímto označením pro infekční mononukleózu již někdy setkali, ať už na základní či střední škole, anebo z doslechu odjinud.

Líbání ale není jediným způsobem přenosu nákazy touto nemocí. Dochází k němu totiž jakýmkoliv kontaktem našich úst se slinami nakaženého. Takže k onemocnění můžeme přijít i jinými způsoby než líbáním, jako např. pitím z jedné láhve či skleničky, ale i např. ze špatně umyté skleničky v restauraci, použitím stejného příboru s nakaženým, ukousnutím sousta po nakaženém, u dětí olizováním nejrůznějších předmětů potřísněných slinami nakažených dětí, používáním stejného ručníku a tak dále. Zkrátka možností je více, a hlavně, pokud u nás nemoc propukne, nemáme moc šancí zjistit, kdy přesně a od koho jsme virus chytili.

Inkubační doba se totiž pohybuje od 2 do 60 dnů a u přenašeče se nemoc nemusí projevovat vůbec, většinou totiž propuká spíše u jedinců s oslabenou imunitou pod vlivem zvýšené psychické či fyzické zátěže.

Původce onemocnění

Původcem onemocnění je virus Epsteina a Barrové (EB virus), který můžeme zařadit do skupiny tzv. herpetických virů, kam patří např. i plané neštovice či opar rtu. Dochází při něm ke zmnožení bílých krvinek (mononukleárů), odtud název mononukleóza. V některých případech onemocnění způsobuje jiný herpetický virus – cytomegalovirus, ale EB virus je původcem ve více než 80-ti procentech případů.

Výskyt v populaci

Spousta lidí už ale mononukleózu někdy v životě prodělala, třeba i nevědomě. Uvádí se dokonce, že až 95 % populace je promořeno a má proti tomuto viru protilátky. V dětském věku se často ani nezpozoruje, že byla nemoc prodělána, je označena za běžnou angínu a dítě ji snáší celkem bez problémů. Horší už to bývá v období dospívání a dospělosti, příznaky jsou výraznější a hrozí zde riziko následných zdravotních komplikací, pokud se k léčbě přistupuje nezodpovědně.

Příznaky a diagnostika

U každého se onemocnění může projevovat jinak, ale pár nespecifickým příznaků se většinou shoduje, přičemž se nemusí objevovat všechny najednou.
Jedná se o vysoké teploty až horečky, úpornou bolest v krku, obtížné polykání, oteklé lymfatické uzliny – především v oblasti hlavy a krku, zesláblost, únavu, nechutenství, bílé povlaky na krčních mandlích, huhňavý hlas, obtížné dýchání, bolest/ tlak v pravém podžebří vlivem zvětšujících se jater a jiné, méně časté příznaky, jako např. bolesti hlavy a svalů, zimnici, oteklá oční víčka aj.

Často je mononukleóza zpočátku zaměňována s angínou či chřipkou, ale při neustupujících potížích a následné návštěvě lékaře se po odebrání krve a jejím laboratorním vyšetření přijde na to, že se jedná o infekční mononukleózu – testy na specifické protilátky (Ericssonův a Paul-Bunnel test).

Testy lékař nechává udělat až po prohlídce pacienta a zpozorování výše popsaných příznaků, běžně se nedělají. Již pouhým běžným vyšetřením krve se ale dá zjistit, zda máme zvýšené hodnoty jaterních enzymů, tzv. jaterní testy (ALT – alaninaminotransferasa, AST – aspartátaminotransferasa, GMT – gamaglutamiltransferáza, a barvivo bilirubin), což může ukazovat na onemocnění mononukleózou, ale nejedná se o přímý důkaz, protože jaterní enzymy a bilirubin se mohou v krvi zvýšit i při jiných onemocněních jater.

Léčba = dieta a klid

Na mononukleózu žádné léky doposud nejsou dostupné a není proti ní zatím ani žádné očkování. Avšak v dnešní době se již testuje a brzy by mělo být dostupné. Léčba spočívá v dodržování léčebné diety a fyzického i psychického klidu pacienta přibližně 3 – 6 měsíců od zahájení léčby. Vrcholoví sportovci mohou většinou opět začít postupně trénovat až po návratu laboratorních nálezů v krvi k normálu nejdříve za 3 měsíce. Námaha je zakázána z důvodu zátěže na játra a organismus celkově a možného poranění až protržení sleziny, která bývá spolu s játry zvětšená.

Léčebná dieta spočívá ve:

 • striktním vyřazení konzumace všech druhů alkoholu,
 • mezi nevhodné potraviny patří uzeniny a uzenářské výrobky, ostré koření, potraviny a pokrmy s vysokým obsahem tuku (tučné maso, smetanové mléčné výrobky), potraviny nadýmavé a těžko stravitelné (čerstvý chléb, celozrnné pečivo, kynuté pečivo a pokrmy, některé druhy zeleniny – cibule, česnek, zelí, kapusta, květák, kedluben, dále houby, luštěniny aj.), potraviny obsahující konzervační činidla (hořčice, kečupy, konzervy, paštiky, kolové nápoje…), sycené nápoje
 • vhodnými potravinami jsou bílé pečivo, nenadýmavé ovoce a zelenina (jablka, banány, mrkev…), libové maso rybí, drůbeží, telecí a hovězí, nízkotučné a polotučné mléko a mléčné výrobky, různé bylinky k ochucení pokrmů, pudinky, nákypy a moučníky z piškotového těsta
 • nevhodná úprava pokrmů je smažení – dochází zde k přepalování tuků
 • vhodná úprava pokrmů je dušení a vaření, a do hotového pokrmu můžeme přidat malé množství tuku
 • strava má být konzumována často a v malých dávkách, pestrá a pravidelná, rozhodně se nepřejídat!
 • v žádném případě není vhodné tuky ze stravy vyřadit úplně – jaterní buňky je potřebují pro svoji regeneraci. Používané tuky by měly být kvalitní a čerstvé – např. čerstvé máslo, olivový olej aj.
 • nezapomínejte na pitný režim – pijte čaje, čistou vodu, ředěné ovocné a zeleninové šťávy aj.

Příklad jídelníčku při infekční mononukleóze:

 • Snídaně: 1-2 ks bílého pečiva (rohlík, houska, veka, netučná vánočka), kousek másla (čerstvé, nebo margarín – Flora, Rama), marmeláda (nebo tavený sýr, sýr Eidam, drůbeží šunka), bílá káva nebo čaj
 • Přesnídávka: pomeranč (banán, jablko), sklenice vody
 • Oběd: hovězí vývar s nudlemi a zeleninou, dušené telecí maso na rozmarýnu, rýže
 • Odpolední svačinka: ochucený nízkotučný/ polotučný jogurt, jogurtové mléko, kefír či tvaroh, ovocný čaj
 • Večeře: rajská polévka, 1-2 ks bílého pečiva
 • 2. Večeře – dle uvážení a chuti: ovocná dětská přesnídávka, sklenice ředěné ovocné šťávy

Při rekonvalescenci je také tělo více náchylné k ostatním infekcím, nemocný by se tedy měl vyvarovat prochladnutí a zjevným zdrojům nákaz.

Po dobu léčby je též zakázáno kouřit cigarety, jiné tabákové výrobky a marihuanu, opět z důvodu možné zátěže jater a organismu celkově toxickými látkami.

Těhotenství a mononukleóza

Dosud nebylo prokázáno, že by onemocnění infekční mononukleózou v těhotenství poškozovalo vývoj plodu.

Dárcovství krve

Některé zdroje uvádí, že je možno darovat krev již po půl roce od onemocnění, jiné zase, že až do konce života to možno není, z důvodu doživotního přetrvávání viru v těle. Záleží na konkrétním zařízení, které odběry provádí. Při vstupní kontrole se většinou dělají testy na mononukleózu.

Podpůrné prostředky pro regeneraci jater a posílení imunity

Při regeneraci jater mohou pomoci některé doplňky stravy, ať už komplexy vitaminů, anebo různé bylinné čaje (ostropestřec mariánský, v kombinaci s jinými bylinkami). Na imunitu mohou pomoci přípravky Prevenzym či Wobenzym. Jsou to ale pouze prostředky podpůrné, nejedná se tedy o léky, a v žádném případě rekonvalescenta neosvobodí od diety a zákazu alkoholu.

Použité zdroje:

VANIŠTA, J. – STARNOVSKÁ, T. Diety při onemocnění mononukleózou. Praha: Vydavatelství a nakladatelství Sdružení MAC, spol. s r.o., 2001, 31 s.

Užitečné odkazy:

http://www.ajgl.cz/mononukleoza/index.html
https://www.zdravcentra.cz/cps/rde/xchg/zc/xsl/3626_23954.html

https://www.zdravcentra.cz/cps/rde/xchg/zc/xsl/3626_23954.html

Štítky:

Komentáře

2 komentářů
 1. Marie Holeňová

  • 3. 6. 2014 v 14:49

  Moje kamarádka je vyléčená z mononukleózy..a teď po 10 měsících co jí zkončila dieta a může i sportovat, jsem mononukleozu dostala já. Ikdyž už je to dlouhá doba a už je vyléčená může dostat znovu mononukleozu, že by se nakazila ode mně? Má celkem dost slabou imunitu.

 2. Marcela Strížová

  • 3. 6. 2009 v 19:02

  Prosím, mám dotaz, mojí mámě vyšly pozitivní testy na mononukleozu, byla s ní 14dní doma, ale nepostihlo jí to játra.Já jsem ve 24týdnu těhotenství a chci se zeptat, jestli to nějak může ublížit miminku.Bydlíme, ale každá ve svojí domácnosti, ale často se navštěvujeme, ale v době nemoci jsem tam raději nechodila, ale asi je nějaká inkubační doba.Děkuji za odpověď