Jak je to s tím melounem?

Taky se v létě nejvíc těšíte na meloun? Meloun sice obsahuje vysoké procento vody, ale spousta lidí se domnívá, že jej může sníst tuny a nic se nestane. Ano, samozřejmě je lepší jíst meloun než koblihy, ale nějaké povědomí a srovnání bychom mít měli. Proto přinášíme tento článek.

  • meloun se řadí do zeleniny, ačkoliv má sladkou chuť
  • přesněji se jedná o plodovou zeleninu čeledi tykvovité jako je např. cuketa či dýně, ale i okurka
  • meloun má vysoké % vody (přes 90 %), a proto se mnoho lidí domnívá, že je ideální na hubnutí
  • je pravda, že meloun má na 100 g okolo 130 kJ, takže je to opravdu potravina nízkoenergetická, ale i zde je třeba dávat si pozor na množství – a to možná více než kdekoliv jinde, jelikož meloun se dobře jí – „a je to přece jen voda“
  • určitě si jej v jídelníčku dopřejte, jelikož v létě příjemně osvěží, postará se o doplnění tekutin a obsahuje i velké množství vitaminů a minerálních látek, z nichž většina se řadí do antioxidantů – vit. C, beta karoteny (ty bojují v těle proti volným radikálům, které způsobují předčasné stárnutí, ale také mohou způsobit kloubní záněty, nádorová onemocnění…)
  • výborný zejména do ovocných salátů jako svačinka

V seznamu níže jsem se snažila vytvořit pro představu množství nejen zeleniny, ale i ovoce, které poskytuje 400 kJ. A mají velmi podobně množství sacharidů pro srovnání.

Vyvážená svačinka by však měla být vždy doplněna ještě o bílkovinou potravinu (jogurt, tvaroh, sojový nápoj, sýr, vysokoprocentní šunka…). Více zasytí a není třeba za hodinu jít na další „nášup“.

Můžete si zde všimnout, že 100 g kus banánu = 300 g melounu. Ale 2 ks banánu byste si za den málokdy naráz dovolili, pokud byste nebyli např. po náročnější pohybové aktivitě, proto ani půl kila melounu nedoporučuji.

Navíc objem vody v melounu dočasně zaplní a člověk si myslí, že už nemusí jíst (např. večeři), ale nezapomínejte, že meloun vám nedodal žádné bílkoviny, a není to vyvážený chod. Takže jej určitě nevyužívejte k dietám, jak rychle zhubnout, dlouhé trvání by to bohužel nemělo.

Avšak jako osvěžující svačinka do vyváženého jídelníčku může meloun posloužit velmi dobře. A 300 g by měla být maximální porce v rámci 1 chodu.

Meloun vodní

300 g

381 kJ energie

22,5 g sacharidu

Paprika červená

320 g

387 kJ energie

17 g sacharidu

Mrkev čerstvá

255 g

385 kJ energie

16 g sacharidu

Okurka salátová

570 g

382 kJ energie

15 g sacharidu

Nektarinka

250 g

380 kJ energie

20 g sacharidu

Meruňky

155 g

379 kJ energie

17 g sacharidu

Jahody zahradní

240 g

379 kJ energie

16 g sacharidu

Banán

100 g = 1 střední kus

386 kJ energie

20 g sacharidu