Jak jsou na tom vaše ledviny?

Blíží se světový den ledvin a my bychom vám o nich rádi sdělili pár informací. A také vás navedli na akci k tomuto dni, která se koná ve vybraných nemocnicích, kde si zdarma můžete nechat „otestovat“ Vaše ledviny.

Obezita je příčinou dalších onemocnění, mezi která patří také onemocnění ledvin. Čtvrtek 13. března 2014 je věnován Světovému dni ledvin, jehož hlavním tématem bude chronického onemocnění ledvin a stárnutí. V rámci této akce bude možné se bezplatně testovat v nemocnicích, jejichž seznam je uveřejněn na http://www.domaci-dialyza.cz/.

Testování je rychlé a bezbolestné a spočívá ve vyšetření moči na přítomnost bílkovin, kapičky krve z důvodu hladiny glykémie a změření krevního tlaku.

Pojďme si o tomto důležitém orgánu říci něco více, proč bychom se měli testovat a také jak můžeme zamezit jeho poškozování.

Funkce ledvin

Ledviny jsou párovým orgánem fazolovitého tvaru, přibližně velikosti sevřené pěsti, umístěný podél páteře ve výšce spodních žeber.

Každou minutu jimi proteče 1/5 množství krve v těle dospělého člověka, což činí cca 1,2l. Denně tedy musí zvládnout až 1700 litrů krve! Filtrováním krve vzniká moč, které se denně vytvoří až 1,5 l.

 Ledviny mají několik funkcí:

 • odstraňování odpadních látek, vytvořených při zpracování potravy nebo při práci svalů
 • odstraňování přebytečné vody
 • podílí na regulaci krevního tlaku
 • udržování rovnováhy elektrolytů (sodík, draslík)
 • regulace rovnováhy kyselých a zásaditých látek v krvi
 • vylučování erytropoetinu (hormon důležitý pro tvorbu červených krvinek)
 • vliv na metabolismus vápníku.

Zjednodušeně by se dalo říci, že ledviny jsou tzv. čistící stanicí našeho těla, bez nichž by byl náš organismus brzy zaplaven odpadky a nemohl by dále fungovat. Pokud tedy ledviny nepracují tak jak mají, nastává problém.

Asi každý 10. člověk má nějaké problémy s ledvinami. Jelikož onemocnění ledvin většinou nebolí, dá se v počátcích jejich nedostatečné funkce těžko postřehnout, že je něco v nepořádku a tak 90 % z těch, kteří mají ledviny poškozené o tom ani neví. Nemoc se pak projeví, až je velký problém.

Pokud jsou ledviny poškozené např. vrozenou vadou nebo vleklými zdravotními problémy, může dojít k závažnému zdravotnímu stavu, a to k jejich selhání. Léčba je obtížná a zdlouhavá.

 Rizikovými faktory onemocnění ledvin jsou civilizační choroby diabetes mellitus a hypertenze, jejichž vlivem narůstá počet pacientů, kteří mají nemocné ledviny.

– je třeba onemocnění včas zachytit, k čemuž je třeba opět prevence v podobě vyšetření.

Chronické selhání ledvin je stav, kdy již ledviny nejsou schopné čistit lidskou krev od odpadních látek a vody, zároveň také nedokážou produkovat hormon erytropoetin nezbytný ke tvorbě krve, a nemohou podporovat tvorbu vitaminu D.

Řešením je pak transplantace ledviny od dárce nebo dialýza. Existují 2 typy dialýzy HEMODIALÝZA a PERITONEÁLNÍ DIALÝZA. Při dialýze se z těla odstraňují zplodiny metabolismu a přebytečná voda. Dialýza tak může částečně nahradit očistnou funkci ledvin, ale nedokáže nahradit produkci hormonů ani podporu tvorby vitaminu D.

Co tedy můžeme udělat pro to, aby byly naše ledviny zdravější, a my jsme mohli předejít výše zmíněným komplikacím?

Snažte se:

 • jíst zdravě a udržovat si přiměřenou tělesnou hmotnost,
 • mít dostatek pohybu (chůze, indiánský běh, běh na lyžích, bruslení, cyklistika,…),
 • dodržovat dostatečný pitný režim z hlediska množství, kvality i rozložení během dne (čistá voda, čaje).

Omezte příjem:

 • kofeinu (odvodňuje),
 • minerálek – obsahují vysoké množství solí (stačí 250 ml minerálních vod denně),
 • soli ve stravě (např. uzeniny, uzená masa, solené oříšky, dosolování pokrmů, chipsy, konzervované potraviny, polotovary).

Pravidelně kontrolujte:

 • funkce ledvin při onemocnění cukrovkou, hypertenzi, nadváze, nebo pokud se vy nebo vaši příbuzní léčíte s ledvinami,
 • hladinu cukru v krvi (osoby s diabetem tvoří až 40 % pacientů na dialýze),
 • krevní tlak (vysoký krevní tlak často vede k poškozování ledvin).

 Neužívejte dlouhodobě léky proti bolesti (analgetika, antirevmatika) a NEKUŘTE!

 13.3.2014 si tedy nezapomeňte poznamenat do kalendáře a zjistěte, jak na tom Vaše ledviny jsou!

 

Zdroj: