Jak může feng šuej pomoci při změně životního stylu

Jak využít feng šuej ke zdravějšímu způsobu života vám ukáže náš článek. Po přečtení nám dáte za pravdu, že barvy a rozmístění nábytku dělá určitě svoje a proč nevyužít této moci ku naší pomoci?!

Sousloví feng šuej je pro některé stále neznámým pojmem. Pod názvem feng šuej se skrývá umění harmonizace okolního prostředí, jako je například bydlení a pracoviště. Okolní prostředí může podporovat naše záměry, navozovat pocit pohody, útulna a bezpečí. Nevyhovující prostředí může působit negativně a rušivě. Umění správně uspořádat prostor pro konkretní účely napomáhá snadnějšímu dosahování vytyčených cílů. Feng šuej k tomu využívá barev, materiálů, rozmístění jednotlivých prvků v prostoru a v neposlední řádě i speciálních doplňků a symbolů. Pokud je cílem podpořit nový zdravější životního styl, pak je feng šuej tím správným pomocníkem.

K základům zdravého životního stylu patří volba vhodného jídelníčku, dobrá kvalita potravin a v neposlední řádě i množství konzumovaného jídla. Barvy dokáží podporovat ale i tlumit chuť k jídlu. Za barvy podporující chuť k jídlu se ve feng šuej považují barvy prvku země. Jsou to teplé barvy půdy a některých plodů. Do barevné škály prvku země patří například: oranžová, okrová, meruňková, žlutá, béžová a růžová. Pokud máme kuchyň a jídelní kout vymalovaný ve výrazných barvách prvku země (například oranžovou), pak udržet chuť k jídlu na uzdě bude nejspíše náročné. Účelem prvku země je totiž vyživovat a hromadit.teplá barva

Z tohoto důvodu jsou příjemné teplé barvy země tak oblíbené při zařizování interieru restaurací a stravovacích zařízení. Účelem barev země je navodit příjemný pocit bezpečí a pohody (aby se tu host zdržel dlouho) a zvýšit chuť k jídlu (aby host hodně objednal). Barvy prvku země jsou dobrou volbou pro ty, kteří potřebují přibrat nějaké to kilo. Pomohou také zlepšit stravovací návyky dětí, například když málo jí či jsou-li v jídle příliš vybíravé. V tomto  případě se doporučuje zapojit výraznější barvy prvku země i při servírování a podávání jídla (žluté či oranžoví nádobí, barevné prostíraní s motivem ovoce atd.).

studená barvaPokud je ovšem záměrem naopak snížit nadměrnou chuť k jídlu, pak je vhodnější při zařizování jídelního prostoru sáhnout po neutrálních a chladnějších odstínech. Za neutrální barvu se považuje i světlá pastelová varianta prvku země. Takže místo oranžové spíše zvolit světle béžovou, místo žluté jen lehký zlatavý nádech.

Významnou roli při zařizování kuchyně hraje i rozmístění nábytku. Lednice by v kuchyni neměla být dominantním prvkem, je-li záměrem snížit množství konzumovaného jídla. Řešením může být například zamaskování lednice pod ostatní kuchyňské skříňky (vestavěná lednice). Stejně tak i sporák by neměl být tím prvním, co upoutá zrak při pohledu do kuchyně. Sporáku se ve feng šuej věnuje zvláštní pozornost. Sporák podle feng šuej představuje symbolické ohniště podporující rodinnou soudržnost a prosperitu. Ohniště, v tomto případě sporák, je potřeba dostatečně chránit.

Co by se ale mělo vystavovat a mělo by poutat pozornost v kuchyni a jídelním prostoru, tak to jsou ozdobné mísy s mísa ovocečerstvým ovocem. Plná mísa čerstvého ovoce je ve feng šuej považována za symbol bohatství a blahobytu. Za tímto účelem by  mělo být ovoce v míse vždy čerstvé a měl by ho být dostatek. Jedno jablko v ovocné míse se rozhodně za symbol bohatství nepovažuje! Jako symbol blahobytu, plodnosti a prosperity se ve feng šuej často doporučují pomeranče, žlutá a červená jablka a hroznové víno. Čerstvé ovoce kromě symbolického účelu je i výborným způsobem podpory zdravého životního stylu. Pokud ho budeme jíst dostatek, tělo se nám pak odvděčí lepší imunitou a celkovým zdravím.