Jak se hubne s alkoholem?

Název článku zní jako častá otázka klientů v poradně. Zdá se mi, že kolikrát jsou lidé ochotni změnit cokoliv ve svém stravování. Ale omezit alkohol, který je považován spíše jako vstupenka do společenského života, bývá velmi obtížné.

Lidé odpověď neradi slyší, ale celkem obtížně. Dobrý výživový terapeut by vám ale konzumaci alkoholu neměl úplně zakázat. Pouze upozornit na to, že alkohol je zdrojem energie, s kterou byste měli počítat a poradit jaký druh alkoholu upřednostňovat a jakým druhům se naopak vyhýbat. Samozřejmě nejlepší volbou je nepít alkohol vůbec. Avšak jednou za čas, ať již ze společenských či jiných důvodů, si tu a tam skleničku většina z nás dopřeje.

Říká se, že jedna či dvě skleničky nejsou na škodu, a některé z klinických studií opravdu potvrzují, že alkohol nemá na organismus pouze škodlivé účinky. Doporučená denní dávka alkoholu neexistuje. Udává se pouze hodnota, která by neměla být pro organismus škodlivá. Tato hodnota je pro dospělého zdravého člověka 10 g čistého alkoholu (1,5 – 2 dcl vína) na den u žen a 20 g  (3 – 4 dcl vína) u mužů. Hodnoty jsou pouze orientační a záleží na spoustě faktorů, které je mohou ovlivňovat, např. pohlaví, genetika, věk či aktuální zdravotní stav.

Jak může být alkohol pro organismus prospěšný?

Například konzumace červeného vína vede ke zvýšení hodnoty HDL (hodného) cholesterolu. Ten působí preventivně ve vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Nemůžeme sice jasně říci, zda tento pozitivní efekt, je způsoben samotnou přítomností alkoholu, či zda je to způsobeno přítomností i jiných zdraví prospěšných látek, např. antioxidantů. Dále se například udává, že alkohol brání vzniku depresí a depresivních stavů.

Energie v alkoholu

Zdůvodnění vyhýbání se či vybírání vhodnějšího druhu alkoholu při redukci hmotnosti je velmi jednoduché. Jeden gram čistého alkoholu totiž obsahuje energetickou hodnotu 29,4 kJ. Pro porovnání, jeden gram sacharidu obsahuje 17 kJ, bílkoviny také 17 kJ a tuku 39 kJ. Tedy při porovnání s tuky, to není zas tak velký rozdíl. Na rozdíl od sacharidů, bílkovin a tuků je však příjem energie z alkoholu tzv. prázdnou energií. Obsahuje sice vysokou energetickou hodnotu, ale jeho výživový přínos pro organismus je téměř nulový. Nehledě na to, že alkohol spotřebovává vitaminy skupiny B v našem těle. Konzumace alkoholu je navíc spojena se zvýšenou chutí k jídlu a prohloubením pocitu hladu. Ve většině případů jsou preferována k pití alkoholických nápojů slaná, mastná a energeticky bohatá jídla typu brambůrky, oříšky či tyčinky. Však to asi každý z nás někdy zažil, jak je těžké po pár drincích odolat „hladovému oknu“ či plné ledničce.

Jaký druh alkoholu tedy můžeme pít, chceme-li hubnout?

Velmi vhodnou variantou je výběr suchého vína. Ještě lepší a žádoucí variantou je suché víno mixované vodou či sodou. Vinný střik je zpravidla složen z 2 dcl bílého vína a vody či sody dolitý do objemu 0,5 l. Vinný střik je velmi osvěžující, navíc, a díky jeho objemu ho nevypijeme tolik.

O něco horší variantou je volba piva. I přes to, že pivo má hořkou chuť, tak obsahuje spolu s alkoholem spoustu sacharidů. Díky enzymatickému kvašení se sacharidy v pivě nachází ve své nejjednodušší podobě, a proto se energie z nich uvolňuje velmi rychle. Pivo patří mezi ,,potravinu“ s největším glykemickým indexem. Nebojte, pivo má i svá pozitiva. Je významným zdrojem skupiny vitaminu B (tedy zejména piva nefiltrovaná, která mají zachovanou vyšší nutriční hodnotu). Nutno, ale dodat, že tyto vitaminy přijímáme i v potravinách a většinou jich nedostatek nemáme (pokud však nepijeme velké množství alkoholu…).

Naprosto nevhodnou variantou alkoholického nápoje je volba destilátu či destilátu smíchaného se sladkým nápojem. Destilát je nevhodný už jen kvůli svému vysokému obsahu alkoholu. Navíc, pokud je destilát obohacený o sacharidy, např. nápoje typu baileys, či sami si mixujeme destilát se sladkým nápojem, např. vodka s džusem, získáváme naprosto nevhodnou variantu obsahující koncentrované množství alkoholu a sacharidů.

Rada závěrem…

Jak již bylo zmíněno, nadměrná a dlouhodobá konzumace alkoholických nápojů pro redukci hmotnosti není příliš dobrá. Existují alkoholické nápoje vhodnější, které bychom měli upřednostňovat a méně vhodné, které bychom neměli konzumovat vůbec. Nejlépe, pijme s mírou a kdo váhá, ať radši nepije.

Pokud vás ale po dlouhé době čeká bujarý večírek, tak si ho náležitě užijte, ale nečekejte velkých změn. Den po večírku sice vaše hmotnost sice klesne. To z důvodu odvodnění organismu, který alkohol způsobuje. Příliš se ale neradujte, další den totiž opět stoupne. Redukce hmotnosti se na tyto dny zastaví. Játra jsou totiž zaměstnány odbouráváním alkoholu a nemají na odbourávání tuku příliš čas. S tím počítáme a hned poté, co se dáme do kupy, zajedeme do svého zajetého „režimu“ a pokračujeme v nastavené životosprávě dále. Jde přece o životní styl, a ten je dlouhodobý….

 Obsah energie ve vybraných druzích alkoholického nápoje:

Druh alkoholu

Energetická hodnota

Víno bílé suché – 200 ml

440 kJ

Víno červené – 200 ml

580 kJ

Bohemia Sekt – 200 ml

660 kJ

10° světlé pivo – 500 ml

780 kJ

Piña Colada – 300 ml

830 kJ

Vodka – 40 ml

380 kJ

Vodka s džusem – 40 + 200 ml

800 kJ

Amundsen jahoda – 40 ml

820 kJ

Komentáře

2 komentářů
  1. Blažena

    • 7. 9. 2015 v 9:00

    Asi proto, že je ho půl litru.

    • 25. 8. 2015 v 16:04

    Proč má pivo skoro nejvíc? :/ :D