Kortikoidy

Povídání o lécích, které umí zachraňovat životy, ale také je na ně vržen temný stín díky jejich zástupu nežádoucích účinků na organismus. Ačkoliv dnešní situace je mnohem lepší než dříve, kdy byly hojně předepisovány, stále je třeba s rozmyslem jejich předepisování zvážit.

Co jsou to kortikoidy

Kortikoidy jsou syntetické chemické látky, které mají stejnou strukturu jako hormony z kůry nadledvin – kortikosteroidy. Používají se ke stejným účelům, tedy hlavně k léčbě alergií a dalších onemocnění souvisejících s imunitou. Pojem kortikoidy se někdy nesprávně používá pro označení kortikosteroidů. Správně tedy:

 • kortikosteroidy – hormony z kůry nadledvinek (přírodní látky)
 • kortikoidy – synteticky (uměle) připravené látky se stejnou strukturou

Nyní již víme, co jsou to kortikoidy a co je jejich funkcí.

Typy kortikoidů a jejich využití

Kortikoidy jsou synteticky vyráběné steroidní hormony podobné hormonu kortizolu, který se vyrábí v kůře našich nadledvin. V našem těle funguje kortizol a jeho deriváty jako stresové hormony, které nám svými účinky umožňují přizpůsobovat se dlouhodobému stresu. Jejich účinek je široký a jeho hlavní využití v medicíně je:

 • tlumení imunitního systému na mnoha úrovních, a mohou tak tedy zablokovat silnou autoimunitní či alergickou reakci například u astmatu (dušení) nebo u atopického ekzému (silné svědění), atd. .

 Kortikoidy se využívají v podobě tablet, mastí i inhalačních kortikoidních léků.

Kortikoidy v tabletách

Pokud vám byli předepsány tablety, nejspíše jste obětí své vlastní imunity, která útočí na některý z vašich orgánů. Kortikoidy umí tuto ničivou snahu imunity zastavit. Bez nich by se vaše vlastní tělo vlastně samo zahubilo.Tablety se sice vstřebávají do krve v miligramových dávkách, ale mají bohužel nežádoucí účinky na celou látkovou výměnu organismu. Někdy je to však nutné, aby byly jiné funkce dobře zachovány.

Inhalační kortikoidy

Na astma se nejčastěji předepisují inhalační kortikoidy, jejichž dávky jsou mikrogramové a vstřebávají se minimálně do krve, takže jsou svými nežádoucími účinky prakticky neškodné. Působí jen na tom konkrétním místě, kde mají, a na zbytek celého těla nemají prakticky žádný vliv, pokud je jejich dávkování v přiměřeném množství.

Kortikoidy v mastích

Při aplikaci kortikoidů na kůži v podobě mastí platí totéž co u inhalační léčby, jsou však vstřebávány již o něco více.

V žádném případě si neměňte dávkování kortikoidů. Vždy důvěřujte lékaři, protože nikdy nevíte, v jaké míře různé kortikoidní molekuly působí. Pokud se u vás objeví zvlášť závažné nežádoucí účinky při používání kortikoidů, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře. Ten odborně posoudí váš stav a v případě potřeby dávkování upraví.

Kortikoidní léky mají výrazné účinky a pomáhají často tam, kde jiná léčba selhává. Bez nich se proto často neobejdeme, ale měli bychom znát i jejich nežádoucí účinky.

Nežádoucí účinky kortikoidů, a co je třeba zvážit při jejich užívání

Kortikoidy jsou extrémně účinné, ale velmi zrádné léky používané u mnoha chorob.

Musíme si uvědomit, že kortikoidy u autoimunitních nemocí i jiných chorob neléčí vlastní příčinu onemocnění, pouze blokují imunitní systém poškozující tělo pacienta. Při nasazení kortikoidů tedy projevy nemoci často velmi rychle ustoupí, po vysazení kortikoidů se však mají tendenci navracet.

Pokud pacient bere kortikoidy dlouhodobě a pak je náhle vysadí, tak ho to může ohrozit na životě. Jeho nadledviny totiž poznají, že jsou přisunovány kortikoidy zvenku a přestanou je vyrábět. Člověk se náhle ocitne bez kortikoidů, a to ho může usmrtit. Proto se kortikoidy po dlouhodobějším užívání musí vysazovat postupně.

Kortikoidy utlumí imunitní reakce celkově, způsobí její oslabení a činí tak člověka náchylného k infekcím i ke vzniku nádorových onemocnění. Tohle je důvod, proč se neustále hledají léky tlumící imunitu jen selektivně a nikoliv celkově.

Nadměrné dávky kortikosteroidů mohou vznikat v našem těle i nadměrnou funkcí nadledvin (například nezhoubný nádor nadledvin produkující kortikoidy) nebo mohou být dodávány do našeho organismu v podobě léků – kortikoidů. Tak či onak mají vysoké dávky kortikoidů na náš organismus mnoho nežádoucích účinků, které by se daly shrnout pod pojem Cushingův syndrom, což s sebou nese rizika:

 • Přerozdělení tělesného tuku a obezita – tuk se hromadí v obličeji a na břichu. Vzniká typický obézní měsíčkovitý obličej a velké břicho s relativně tenkými končetinami. Spolu s nabýváním na hmotnosti vlivem ukládání tuku dochází k úbytku svalové hmoty.
 • Zvýšení hodnoty cukru v krvi – může vzniknout cukrovka 2. typu.
 • Poškozování kůže – kortikoidy v tabletové formě mají celkově špatný vliv na tvorbu kolagenu, který se v kůži nachází. Kůže tak začne praskat a vznikají temně fialové kožní praskliny – strie (typicky na břiše). Kůži při dlouhodobějším užívání narušují i kortikoidy v mastech. Zde je ovšem oblast poškození vázaná na místo aplikace masti. Spolu s těmito problémy je spojené i pomalé hojení ran.
 •  Zvýšení krevního tlaku – má vliv na rychlejší aterosklerózu a její komplikace.
 •  Žaludeční vředy – kortikoidy blokují i tvorbu ochranného hlenu žaludku, který chrání žaludek před účinkem žaludeční kyseliny chlorovodíkové. Podle nových studií se kupodivu ukázalo, že samotné kortikoidy nemají na vznik vředů velký vliv. Pokud ovšem zkombinujeme kortikoidy s nesteroidními antirevmatiky, tak je riziko vzniku žaludečních vředů velmi vysoké!
 • Osteoporóza – kortikoidy mají vliv i na stavbu kosti a jejich dlouhodobé užívání způsobuje projevy této nemoci.
 • Zhrubnutí hlasu – trvalé užívání kortikoidů v inhalační formě může změnit hlas kvůli ovlivnění sliznice hlasivek.
účinky kortikoidů

Účinky kortikoidů na lidský organismus v důsledku dlouhodobého užívání vyšších dávek.

Prevence

Prevence je zejména na lékaři a jde o to, aby kortikoidy předepisoval v takové dávce a formě, aby způsobily co nejmenší škodu.

Ačkoliv jsou kortikoidy léky s mnoha vedlejšími účinky, neměl by se nemocný těmto lékům vyhýbat a měl by je užívat podle pokynů svého lékaře. Kompetentní lékař si je vedlejších účinků vědom, a už když svého pacienta těmto vedlejším účinkům vystaví, má pro to svůj důvod. Co si vybrat – neléčit nemoc, která pacienta může usmrtit a nebo podat kortikoidy, zachránit mu tak život, ale vystavit ho nežádoucím účinkům? U každého pacienta se tato otázka musí řešit individuálně.

K výše uvedenému bych měl dodat, že pacient by naopak v žádném případě neměl užívat kortikoidy ke zlepšení projevů své nemoci bez konzultace s lékařem. To může být stejně nebezpečné jako zaryté odmítání kortikoidů.

Závěrem lze tedy jen říct, že je vždy potřeba zvážit, zda pozitiva nepřevládají nad negativy. Také je důležité zvážit způsob podání a dávkování léku, které stanoví lékař, který musí mít veškerou naši důvěru, protože jde především o naše zdraví…

A co vaše zkušenosti?

Vnímáte a pozorujete na sobě negativní účinky kortikoidů? Z jakého důvodu vám byly předepsány? 

 

Komentáře

18 komentářů
 1. Martina

  • 26. 12. 2017 v 2:15

  Dcera 8 let.Od narození bere hdrokortizon 10mg 3/4 1/2 1/2 a fludrokortizon 1 tabletu. Měří 133cm a váží 45 kg.Obavam se vysoké dávky.Je po genoplastice a pooperační navýšení se u nás projevilo rychlým pribivanim na váze. Už se vezem

 2. Zdenka

  • 12. 11. 2017 v 0:44

  Jsem jiz 5 let na medrolu. Denni davka je jiz 4mg. Co 4mesice
  Dochazim na pulzi infuzi 2000mg. Trpim dyemilizacnim onemocnenim a diky tomutu leku opet chodim, nejsem na voziku a jsem vice sobestacna. Pribrala jsem po nasazeni, za 1rok 35kg. Mam jeste dalsi zavazene onemocneni( diabetes na inzulinoterapii, chron onem ledvin, prakticka slepota std..) pred dvema lety- jsem se vrhla na jinou stravu. Za 2,5roku jsem zhubla 30kg. I pres tak vysoke davky ktere uzivam. Takze to, ze tento lek vytvari kusinga a obezitu muzeme ovlivnit pouze a jen mi sami a to celkove nasim pristupem k zivotnimu stylu a nasi nemoci. Ano ma tento lek , mnohe nezadouci ucinky ( u mne obvzlast..) ale diky nemu mohu alespon trochu aktivne fungovat..

 3. Kristýna Š.

  • 19. 4. 2017 v 14:32

  Symbicort 200 4xdenně a dle potřeby (Astma bronchialle)…. no během 1,5 roku 23 kg navrchu takže éra 90*60*90 – skončila hned po 30 :-( dnešním dnem mám 81 kg …. a jak jinak objevily se dost viditelné fialové strie v oblasti zadečku a pokračují na stehna+ spodní část prsou a nezastavují se.A to nemám ani 1 dítě :-( mé tělo vypadá jako po 3 .
  Ano je mi fajn ale za to mně začínají trápit jiné věci .
  Strie,nadváha a bolest kloubů -kolenou.

 4. Lenka

  • 11. 12. 2016 v 9:31

  Beru Medrol opakovaně 10 let,mám plicní fibrozu. Zkoušela jsem různou alternativní léčbu,diety, léčitele.Pomohly jen kortikoidy.Bez nich bych už měla dnes transplantované plíce nebo byla mrtvá.

 5. Jarča

  • 13. 8. 2016 v 9:21

  Beru již 3 roky hydrokortizon a frudrokortizon, vznikla u mne Adisonova nemoc. Vedlejší účinky bohužel začínám pozorovat hlavně na kůži, kdy se mi na některých místech ztenčuje. Jinou možnost zatím nemám, protože jsem málem zemřela, ale také chodím na kliniku TCM na akupunkturu, beru různé bylinkové preparáty, tak to je o hodně lepší, můžu zase sportovat, musela jsem upravit stravu, protože jsem měla stále problémy se zažíváním.

 6. vanpetr

  • 8. 8. 2016 v 23:11

  Uzivam jiz vice jak 20 let Ecobec 250 inhalace, 2x denne na astma. Ano pomohlo me to, ale zeslabila se me kuze na horni casti pazi, staci male skrabnuti, pokozka praska a vytvari se cervene podlitiny. Tak si mohu vybrat, bud mit pokoj od astmatu, nebo trpet zhorsujici se problemy s kuzi. Mate nekdo podobne zkusenosti, co s tim?

 7. Klára

  • 9. 6. 2016 v 16:35

  Alvesco mi poškodil hlasivky. Rozhodně se tomuto léku vyhněte.

 8. svetla

  • 26. 4. 2016 v 14:00

  Medrolberu dva a pul roku 16mg dva měsíce bojuju s velmi bolestivými boláky na patách a achilovkách. léčím je všemožnými mastmi,ale nic moc se nemění. Pořídila jsem si Dračí krev ale zatím nic moc.ruzné čaje atd.Zkoušela jsem najednou vysadit Medrol, ale bylo mi zle asi absták. Chodím k činské léčitelce hrozně moc mi pomohly od bolestí kloubu jehličky nemam žádné bolesti kloubu mam revmatickou artritidu..

«12