Kouření v těhotenství a při kojení

Štítky:

Doba těhotenství a následně kojení by měla být pro ženu a její blízké okolí dostatečnou motivací k tomu, pokusit se přestat kouřit. Proč? Důvody vám budou zřejmé po přečtení tohoto článku.

Jistě jste si již mnohokrát všimli kouřící těhotné ženy či maminky, která kouří u kočárku. Možná vás tento pohled, stejně jako mě, dohání k šílenství. Možná i vy patříte mezi ty, jejichž závislost je tak silná, že ani období těhotenství a kojení pro vás není motivací k tomu odložit cigaretu, nebo teprve budoucí miminko plánujete a přemýšlíte, co se svým kouřením provést. Věřte, že opravdu stojí za to přestat, neboť prokázaná zdravotní rizika jsou nesmírná! A kdo by chtěl svému dítěti škodit ještě dříve, než se narodí? Zdraví svého dítěte můžete ovlivnit vy sami. Proto považuji kouření v těhotenství i během kojení za naprosto nepřípustné, neboť má negativní dopad jak na samotné těhotenství, tak na dítě.

no smoking

Cigaretový kouř

V cigaretovém kouři je obsaženo více než 4000 různých chemických škodlivin, které jsou pro zdraví dospělého, tím spíše pro dítě, značně škodlivé! Myslím, že je zbytečné vyjmenovávat zde rizika, které s sebou kouření nese, neboť většina z nás, ať kuřáků či nekuřáků, si jich je vědoma. Podívejme se tedy podrobněji na to, jak působí na vyvíjející se miminko.

Účinky na dítě

Žena je se svým vyvíjejícím se dítětem spojena placentou, skrze kterou mu je poskytován kyslík a veškeré živiny. Bohužel však přes placentu pronikají i různé škodliviny, se kterými maminky přicházejí do styku. Pokud žena kouří, většina toxických a karcinogenních (rakovinu vyvolávajících) látek z cigaret proniká placentou a dostává se do krve plodu, jehož nezralé tkáně se jim jen těžko brání. Negativní účinky jsou způsobeny především nikotinem a oxidem uhelnatým.

Nikotin, obsažený v cigaretovém kouři, zužuje průsvit cév, díky čemuž do tkání proudí méně krve a ty jsou tedy hůře zásobeny kyslíkem a potřebnými živinami. Toto zúžení nastává i v placentě, která pak nemůže řádně plnit svou funkci a je omezen přívod živin a kyslíku dítěti. Nikotin také proniká do mozku vyvíjejícího se dítěte, čímž může jeho vývoj negativně ovlivnit.

Oxid uhelnatý, který vzniká při spalování tabáku a cigaretového papírku, proniká do krve a pevně na sebe váže červené krevní barvivo (hemoglobin), čímž znemožňuje vazbu kyslíku. Oxid uhelnatý snadno proniká skrze placentu do krevního oběhu dítěte a je v jeho červených krvinkách vázán pevněji než u dospělého a špatně se z něho uvolňuje.

Z výše uvedeného je patrno, že dítě kouřící ženy je ohroženo především nedostatkem kyslíku. Děti kuřaček se rodí často s nízkou porodní hmotností, kdy váží méně než 2,5 kg. Jsou celkově menší, mají méně vyvinuté plíce. Tento stav se označuje jako fetální tabákový syndrom. Pro dítě s nízkou porodní hmotností jsou první dny života náročnější. Tyto děti bývají zranitelnější a méně odolné, více a vážněji nemocné a po porodu častěji umírají. Tzv. náhlé úmrtí novorozence, kdy děti umírají bez zjevných příčin, postihuje dvakrát častěji děti matek, které v těhotenství kouřily. U dětí kuřaček je též zvýšené riziko vrozených vývojových vad.

Komplikace těhotenství

Kouření také komplikuje průběh těhotenství. U kuřaček dochází v těhotenství častěji ke krvácení, k předčasnému odloučení placenty od děložní stěny, díky čemuž se dítě ocitá v nebezpečí, kuřačkám hrozí dvojnásobně vyšší riziko potratu. Kuřačky mívají také těžší průběh porodu a častěji u nich dochází k předčasnému porodu či porodu mrtvého dítěte.

Pasivní kouření

I nekuřačka může být vystavena působení stejných škodlivin jako aktivní kuřačka, pohybuje-li se často v zakouřeném prostředí. Těhotenství pasivní kuřačky je proto ohroženo podobně, jako kdyby sama kouřila.

Kojení

Dítě je ohroženo tabákovým kouřem i po narození. A to jak pobytem v zakouřeném prostředí, tak i skrze mateřské mléko. Novorozenci a kojenci dýchají rychleji než dospělí, a proto vdechují ze zakouřeného prostředí větší množství škodlivin. Proto je důležité, aby nejen matky, ale i ostatní členové rodiny byli ohleduplní a nekouřili v blízkosti dítěte. Děti vystavené cigaretovému kouři častěji trpí astmatickými záchvaty, záněty horních cest dýchacích i zápalem plic.

Kouření negativně ovlivňuje délku kojení i motivaci k němu. Škodlivé látky pronikají do mateřského mléka a nejenže negativně ovlivňují zdraví dítěte, ale také pozměňují chuť mléka, které pak mohou děti odmítat. To je i jeden z důvodů, proč kuřačky kojí kratší dobu. Dalším důvodem je, že nikotin snižuje sekreci prolaktinu (hormon zodpovědný za tvorbu MM), proto se tedy mléka vytváří méně.
Z výše uvedeného je patrné, že je během kojení lepší nekouřit.

Ale co dělat, když nejde přestat?

Uvádí se, že kouří-li žena do 5-ti cigaret denně, výhody kojení stále převyšují nevýhody kouření. Toto množství je tedy ještě považováno za únosné. Kouřit by se mělo ihned po kojení, aby se část nikotinu stihla metabolizovat a vyloučit.

Problémy u dětí kuřaček

 • častěji trpí kolikovitými bolestmi břicha
 • mohou hůře přibývat na váze
 • bývají neklidnější, více pláčou, méně spí
 • bývají častěji nemocné – trpí především na infekce dýchacích cest, záněty středouší, alergie, bývají častěji hospitalizovány
 • častěji se vyskytuje syndrom náhlého úmrtí kojence

Myslím, že doba těhotenství a následně kojení by měla být pro ženu a její blízké okolí dostatečnou motivací k tomu, pokusit se přestat kouřit. Určitě to jde!

Štítky:

Komentáře

18 komentářů
  • 28. 7. 2016 v 9:12

  Lenko, vydržte!
  Jedna cigareta a spustí to zase lavinu.
  Vydržte pro Vás i Vaše dítě!
  Dnes už jsou metody, jak si potřebu cigaret nahradit. Využijte proto raději „pomocníky“ při odvykání kouření a buďte silná!

 1. Lenka

  • 21. 7. 2016 v 13:06

  Zdravím,
  mám takový problém :/
  Mám šílenou chuť na cigaretu,ale nevím zda-li to bude dobrej nápad….
  Mám 14 denní miminko a kojím.Během těhotenství jsem kouřila příležitostně,snažila jsem se přestat úplně,ale ještě před těhu jsem byla hodně silná kuřačka ( dvě krabičky denně padli jako nic).
  Od porodu se cítím báječně,ale jak mě propustili domů z porodnice,asi třetí den,mě přepadla šílená chuť na cigaretu,a já nevím,když bych si tu jednu zapálila aby to nějak neuškodilo malé :(
  poraďte mi prosím……

 2. Kačka

  • 20. 2. 2016 v 23:31

  Týjo, ženy, veliký soucit. Ono je v dnešní době těžké obstát jako „správná máma“. Cokoli člověk dělá, snadno je v době mateřství okolím daleko více vnímáno a samozřejmě s opovržením sledováno. Když si jdete koupit pizzu nebo dát kafe s kočárkem (byť to bude jednou týdně a káva bude bez kofeinu), dočkáte se při placení super rady ze řad za vámi, že byste přece neměla pít kávu. Jdete-li večer s kočárem, dočkáte se opovrživých pohledů, byť je to proto, že přestaly jezdit vlaky a vážně jste se nedostaly dřív… a tak dále.. ten stres je nakonec takový, že zjišťujete, co všechno nesmíte a jak přece nesmíte svému dítěti ubližovat a tak dále. A víte co, vůbec se nestyďte za to, že nejsme super-matky, protože ten stres je daleko horší, než trocha bílé mouky. Mě to dovedlo až ke kouření, syn má přes rok a čtvrt, 5 let jsme poctivě nekouřila, abych mohla být super matkou a mít vyčištěný organismus a vše bylo parádní. Opakbyl pravdou, deset měsíců poporodních depresí a teď už dva týdny bojuji s cigaretovou recidivou, lituji každého práska a odpočítávám dny do antikuřáckého kurzu. a víte co? už nikdy nebudu žádnou maminu soudit, protože to se prostě může stát každému

 3. Mila

  • 5. 1. 2016 v 11:21

  Já jsem bohužel nakonec kouřila celé těhotenství !
  Ne, že bych nechtěla přestat. Právě naopak, hned jak jsem se dozvěděla, že jsem doslova zázrakem otěhoteněla ( už jsme v to po letech ani nedoufali..), jsem ze dne na den cigarety hodila do koše. A držela se cca 4 týdny. O tom, že je člověk šíleně nervózní a ve stresu se nekuřákům asi těžko bude vyprávět… ale i tak jsem se prostě držela zuby nehty a snažila se to všemožným zahnat. Nakonec jsem skončila na TŘECH hospitalizacích v nemocnici ( dvakrát gynekologie, jednou neurologie ), protože jsem onemocněla PÁSOVÝM OPAREM, tuto nemoc nepřeji ani svému největšímu nepříteli ( i když žádného nemám .) ) Zděšeno bylo i několik lékařů, kteří ani nevěděli co s těhotnou ženou při takovém onemocnění ( údajně to není denní praxí – pásový opar a těhotenství). Bylo to strašné, měla jsem obrovské doslova vředy přes půlku zad a nesnesitelné kruté neuralgické bolesti…Nechtěla a ani nemohla jsem brát nic silnějšího na bolest, maximálně paracetamol v kapačkách, nakonec mi trochu pomohli na neurologii injekcema s mezokainem přímo do těch míst největší bolesti..trápení trvalo skoro dva měsíce, než to nejhorší odeznělo..jizvy mám do dnes.A nechtějte prožívat ten strach a nejistotu, když mi za celé těhu ani v genetu nedokázali potrvdit, zda bude miminko díky herpes zoster zdravé…
  Ale to nejhorší bylo, když mi lékaři řekli, zda jsem za poslední dobu neprožívala nějaké trauma, nebo velký stres, nebot´ten tuhle nemoc spouští ( společně s oslabenou imunitou)…:(( Hned jsem věděla, že to je abstinenční stres. Sám doktor řekl, zápalit si pár cigaret denně a a snažit se to vyvážit nadměrně zdravou a výživnou životosprávou je pro tělo v těhu menší šok, než přestat z rázu naráz, pokud vám to tělo nedá samo najevo tím, že se mu z kouření dělá fyzicky špatně.
  Takže asi tolik ke kouření v těhu…!

 4. Michaela

  • 14. 2. 2014 v 13:34

  Ja prestala kourit hned jak jsem zjistila ze jsem tehotna a jsem za to rada. Zadny abstaky jsem nemela, to jak jsem se tesila na miminko bylo silnejsi nez nejaka blba cigareta. Je jasny ze se telo nestačí vycistit, ale je logicky ze je lepsi nekourit nez si rict ze se telo stejne nevycisti, vsechno ostatni jsou jen vymluvy a takovy zensky lzou sami sobe aby se uklidnovaly a nemely vycitky ze se na to nedokazaly vykaslat.

 5. moucha

  • 20. 9. 2013 v 11:48

  Iva Rambousková: pokud nemáte opravdu overene informace radeji je nerozsirujte. Neni pravda ze prestat tyden pred otehotnenim je jako nekourit nikdy!!! I gynekolog Vam potvrdi fakt ze zeny ktere kouri vic jak 4 roky pravidelne se behem celeho tehu nestihou ocistit a i kdyz kourit nebudou vubec od pocatku tehotenstvi predaji diteti ,,sajrajt z cigaret,,ve znacne mire tak ci tak. Chce to lepe se informovat. Boj s cigaretou ma vyznam nekolik let nebo aspon mesicu pred otehotnenim. Prestat kourit po zjisteni tehu je naopak cato pekny prusvih…abstak rovna se casto potrat…hlavni je KLID

 6. moucha

  • 20. 9. 2013 v 11:44

  NEchci se zastavat koureni v tehotenstvi. Ja to neplanovala, proste jsem do toho spadla, byla jsem hoodne silny kurak ted jsem to velice omezila max 5 denne ale vecinou si nezapalim treba den dva vubec, chvili mi z toho bylo zle. Ted uz ne. Spis se snazim drzet, ale chytnout v tehu vylozene abstak..o to nestojim, u me jsou porat na prvnim miste nervy a klid. Jsem pro volbu mensiho zla, neprehanet ale ani se kvuli tomu silene nestresovat. A jako s dalsimi vecmi..kazdemu je do toho kulove…zodpovednost si nese kazdy sam a pripadne nasledky taky, beru to tak. Toto tema je dost zbytecne jsou proste dva tabory ktere se nesnesou a hotovo..jako v politice:) Volim svobodu:) A jeste dodatek pro oblibene argumentujici ,,ale to dite si svobodne nevybere,, dodavam ze jsem liberalni i v tomto, a beru to tak ze taky jsem byla dite a kdyby mi mamka rekla sem tam jsem kourila..jinak bych byla nervni…tak na ni urcite nebudu nastvana…nastvane by balo jedine sobecke dite:P

  • 29. 8. 2013 v 18:56

  Ten, kdo to píše, nikdy cigaretu neměl v ústech, jelikož se má rád :). Škoda, že když už ničíte své zdraví, ubližujete i své dceři. Cigareta zabíjí totiž oběma konci. Je smutné, že ani kvůli svému dítěti jste nedokázala se svým zlozvykem přestat. To, že jste zdravá teď, neznamená, že tomu tak bude i nadále…prevence je základ.

«12