Kouření v těhotenství a při kojení

Štítky:

Doba těhotenství a následně kojení by měla být pro ženu a její blízké okolí dostatečnou motivací k tomu, pokusit se přestat kouřit. Proč? Důvody vám budou zřejmé po přečtení tohoto článku.

Jistě jste si již mnohokrát všimli kouřící těhotné ženy či maminky, která kouří u kočárku. Možná vás tento pohled, stejně jako mě, dohání k šílenství. Možná i vy patříte mezi ty, jejichž závislost je tak silná, že ani období těhotenství a kojení pro vás není motivací k tomu odložit cigaretu, nebo teprve budoucí miminko plánujete a přemýšlíte, co se svým kouřením provést. Věřte, že opravdu stojí za to přestat, neboť prokázaná zdravotní rizika jsou nesmírná! A kdo by chtěl svému dítěti škodit ještě dříve, než se narodí? Zdraví svého dítěte můžete ovlivnit vy sami. Proto považuji kouření v těhotenství i během kojení za naprosto nepřípustné, neboť má negativní dopad jak na samotné těhotenství, tak na dítě.

no smoking

Cigaretový kouř

V cigaretovém kouři je obsaženo více než 4000 různých chemických škodlivin, které jsou pro zdraví dospělého, tím spíše pro dítě, značně škodlivé! Myslím, že je zbytečné vyjmenovávat zde rizika, které s sebou kouření nese, neboť většina z nás, ať kuřáků či nekuřáků, si jich je vědoma. Podívejme se tedy podrobněji na to, jak působí na vyvíjející se miminko.

Účinky na dítě

Žena je se svým vyvíjejícím se dítětem spojena placentou, skrze kterou mu je poskytován kyslík a veškeré živiny. Bohužel však přes placentu pronikají i různé škodliviny, se kterými maminky přicházejí do styku. Pokud žena kouří, většina toxických a karcinogenních (rakovinu vyvolávajících) látek z cigaret proniká placentou a dostává se do krve plodu, jehož nezralé tkáně se jim jen těžko brání. Negativní účinky jsou způsobeny především nikotinem a oxidem uhelnatým.

Nikotin, obsažený v cigaretovém kouři, zužuje průsvit cév, díky čemuž do tkání proudí méně krve a ty jsou tedy hůře zásobeny kyslíkem a potřebnými živinami. Toto zúžení nastává i v placentě, která pak nemůže řádně plnit svou funkci a je omezen přívod živin a kyslíku dítěti. Nikotin také proniká do mozku vyvíjejícího se dítěte, čímž může jeho vývoj negativně ovlivnit.

Oxid uhelnatý, který vzniká při spalování tabáku a cigaretového papírku, proniká do krve a pevně na sebe váže červené krevní barvivo (hemoglobin), čímž znemožňuje vazbu kyslíku. Oxid uhelnatý snadno proniká skrze placentu do krevního oběhu dítěte a je v jeho červených krvinkách vázán pevněji než u dospělého a špatně se z něho uvolňuje.

Z výše uvedeného je patrno, že dítě kouřící ženy je ohroženo především nedostatkem kyslíku. Děti kuřaček se rodí často s nízkou porodní hmotností, kdy váží méně než 2,5 kg. Jsou celkově menší, mají méně vyvinuté plíce. Tento stav se označuje jako fetální tabákový syndrom. Pro dítě s nízkou porodní hmotností jsou první dny života náročnější. Tyto děti bývají zranitelnější a méně odolné, více a vážněji nemocné a po porodu častěji umírají. Tzv. náhlé úmrtí novorozence, kdy děti umírají bez zjevných příčin, postihuje dvakrát častěji děti matek, které v těhotenství kouřily. U dětí kuřaček je též zvýšené riziko vrozených vývojových vad.

Komplikace těhotenství

Kouření také komplikuje průběh těhotenství. U kuřaček dochází v těhotenství častěji ke krvácení, k předčasnému odloučení placenty od děložní stěny, díky čemuž se dítě ocitá v nebezpečí, kuřačkám hrozí dvojnásobně vyšší riziko potratu. Kuřačky mívají také těžší průběh porodu a častěji u nich dochází k předčasnému porodu či porodu mrtvého dítěte.

Pasivní kouření

I nekuřačka může být vystavena působení stejných škodlivin jako aktivní kuřačka, pohybuje-li se často v zakouřeném prostředí. Těhotenství pasivní kuřačky je proto ohroženo podobně, jako kdyby sama kouřila.

Kojení

Dítě je ohroženo tabákovým kouřem i po narození. A to jak pobytem v zakouřeném prostředí, tak i skrze mateřské mléko. Novorozenci a kojenci dýchají rychleji než dospělí, a proto vdechují ze zakouřeného prostředí větší množství škodlivin. Proto je důležité, aby nejen matky, ale i ostatní členové rodiny byli ohleduplní a nekouřili v blízkosti dítěte. Děti vystavené cigaretovému kouři častěji trpí astmatickými záchvaty, záněty horních cest dýchacích i zápalem plic.

Kouření negativně ovlivňuje délku kojení i motivaci k němu. Škodlivé látky pronikají do mateřského mléka a nejenže negativně ovlivňují zdraví dítěte, ale také pozměňují chuť mléka, které pak mohou děti odmítat. To je i jeden z důvodů, proč kuřačky kojí kratší dobu. Dalším důvodem je, že nikotin snižuje sekreci prolaktinu (hormon zodpovědný za tvorbu MM), proto se tedy mléka vytváří méně.
Z výše uvedeného je patrné, že je během kojení lepší nekouřit.

Ale co dělat, když nejde přestat?

Uvádí se, že kouří-li žena do 5-ti cigaret denně, výhody kojení stále převyšují nevýhody kouření. Toto množství je tedy ještě považováno za únosné. Kouřit by se mělo ihned po kojení, aby se část nikotinu stihla metabolizovat a vyloučit.

Problémy u dětí kuřaček

 • častěji trpí kolikovitými bolestmi břicha
 • mohou hůře přibývat na váze
 • bývají neklidnější, více pláčou, méně spí
 • bývají častěji nemocné – trpí především na infekce dýchacích cest, záněty středouší, alergie, bývají častěji hospitalizovány
 • častěji se vyskytuje syndrom náhlého úmrtí kojence

Myslím, že doba těhotenství a následně kojení by měla být pro ženu a její blízké okolí dostatečnou motivací k tomu, pokusit se přestat kouřit. Určitě to jde!

Štítky:

Komentáře

18 komentářů
 1. Lucifer

  • 26. 8. 2013 v 21:42

  Dobry vecer jen vam chci rict ze takove kecy jsem uz dlouho necetla ja jsem kuracka a mam zdravou a krasnou holcicku v tehotenstvi jsem kourila ale omezila jsem to a ted jak kojim taky kourim…V tehotenstvi jsem zadne komplikace nemela a porod byl taky v pohode!!!Nekdo kouri a nekdo se rad prezira kazdy ma neco jineho tak nevim proc tady strasite mlade holky..a ten kdo to tady pise za kraviny ten je odnauceny kurak jinak to nevidim!!!

 2. Anonym

  • 20. 11. 2012 v 23:28

  Jen mě zajímá jestli kouření snižuje tvorbu mateřského mléka trvale. Moje malá v noci spí asi pět až šest hodin v kuse a zapálím si až tak hodinu po tom co ji uložím, abych si byla jistá že bude spát. Má deset týdnů, ale večer dlouho trvá než se dokrmí.

 3. Alena

  • 19. 10. 2012 v 16:53

  Jeste bych chtela dodat , ten kdo opravdu chce prestat kourit tak prestane a ten kdo o tom jenom keca neprestena nikdy i kdyby se na hlavu stavel. Clanek se moc povedl, kez by jsi z toho nektere nezodpovedne maminky neco vzaly.

 4. Alena

  • 19. 10. 2012 v 16:46

  Ahoj, ja osobne jsem prestala kourit jeste pred tim nez jsem zjitila ze cekame miminko, kazdy kurak asi zna ze si dlouhou chvili zkrati cigaretou, jednou sem takhle cekala na autobus a tak jsem si dala cigo… Pri druhem prasku mi najednou doslo fuj to je tak hnusny bylo mi tak z toho najednou tak zle ze jsem to musela hned zahodit, doma jsem si skusila dat jeste jednu a to same, po tydnu co jsem nekourila a neprichazela chut na cigaretu jsem si skusila udelat tehotenstky test a vysel pozitivni :-) Od te doby se nekouri ani u nas doma :-) jsem v 8.tt a jsem stastna ze z niceho mi prisel odpor k cigaretam. ( kourila jsem 5 let , 5-10 cigaret denne )

 5. Anonym

  • 17. 7. 2012 v 19:32

  ..všem těhotným kuřačkám bych urazila pracky…hlavně když tvrdí jak moc touží po miminku…!!!

 6. Marta

  • 31. 12. 2009 v 7:04

  Ahoj..mam doma mesic starou holcicku Ericku.Byla jsem dost silny kurak ale kdyz jsem se dozvedela ze jsem v tom zacla jsem to omezovat.A od meho 6.mesice tehu jsem prestala uplne.Moc jsem chtela svoje detatko kojit ,protoze vim ze to je to nejlepsi pro deti.Jsem rada ze jsem to dokazala prestat uplne kourit.Myslim si ze by to mohla zvladnout kazda zena,zalezi jen na tom, jak moc ji zalezi na tom drobeckovi.Hlavne si musi uvedomit co ji je vic prednejsi,jestli dite nebo nikotin.

 7. Iva Rambousková

  • 23. 4. 2009 v 7:04

  Samozřejmě, že nezačít kouřit vůbec je úplně nejideálnější. Bohužel ne všem se to poštěstí…
  U žen je problém ten, že těhotenství mnohdy rozpoznají až po pár týdnech, ale právě v prvních dnech je dítě nejcitlivější na všechny škodliviny a může být ohrožen jeho vývoj. Proto je lépe přestat kouřit již před plánovaným těhotenstvím, aby měla žena jistotu, že děťátko neohrozí. Pokud tak žena neučiní, je samozřejmě vhodné přestat hned jak zjistí, že je těhotná.

  • 22. 4. 2009 v 8:22

  nejlepe je vubec s kourenim nezacit…

  kazdopadne, hned jak se maminka dozvi, ze je „v tom“ tak prestat! je to i dobra moznost, jak s kourenim prestat naporad.

 8. Iva Rambousková

  • 21. 4. 2009 v 7:04

  Dobrý den!
  Samozřejmě by bylo nejlepší zanechat kouření co nejdříve, už kvůli Vašemu zdraví a také proto, že čím déle kouříte, tím silnější je Vaše závislost a hůře se Vám bude odvykat. Uvádí se, že je dobré zanechat kouření půl roku před plánovaným otěhotněním. Důležité je hlavně přestat, i kdyby to bylo jen týden předem! Riziko komplikace těhotenství a špatného vývoje plodu při zanechání kouření před otěhotněním je stejné jako u ženy, která nikdy nekouřila.
  Držím palce a přeji hodně sil a motivace při odvykání kouření!

 9. Katka

  • 19. 4. 2009 v 16:51

  Dobrý den,
  je to pěkný a velice pravdivý článek. Mě se dotýká ze strany bezdětné kuřačky, která by v budoucnu dítě chtěla. Zajímalo by mě proto, jak dlouho před zahájením snažení se o děťátko bych měla přestat kouřit? aby se tělo vyčistilo a tak. Chápu, že odpověď bude: přestaňte co nejdřív, ale mě by právě zajímalo, když přestanete úplně kouřit, jak dlouho trvá, než v těle nejsou ty škodlivé látky, které dítěti škodí?
  Přeji pěkný prosluněný den

12»