Krabičková dieta

Krabičková dieta – boom poslední doby, bez námahy, bez přemýšlení baštíme krabičky s připraveným jídlem. Hubneme rychle. Avšak je jen váha to, co chceme, aby klesalo?! Aneb bojujte za svoji svalovou hmotu.

V dnešní době je pojem krabičky již dost známý a používaný, že většina, kdo název článku uviděl asi ví, o čem se bude psát…
Krabičky či krabičková dieta je v dnešní době velmi využívaná metoda, jak zhubnout. Bez extra námahy. Vlastně se jen stačí rozhodnout, vyplnit formulář a už se vám domů či do práce každé ráno doveze 5 nachystaných jídel v krabičkách. Člověk jen zaplatí určitou částku dle doby dovážení těchto nachystaných krabiček a pak si jen baští. Zní to tak krásně jednodušše.

Domnívám se, že jistě máte někoho ve svém okolí, kdo velmi rychle pomocí těchto krabiček zhubl. Možná jste o tom jž přemýšleli také, možná se bojíte, že vám krabičky nemohou stačit, že je jídla velmi málo a budete mít hlad.

Nyní asi čekáte, jak se článek bude vyvíjet dál, zda budu krabičkovou dietu doporučovat či ji zcela zkritizuji.
Ani jedno nemám v úmyslu, jelikož každá strana má dvě mince, ale spíše popíši princip v čem vězí často rychlé hubnutí. Jaký názor si na krabičky uděláte, záleží je na vás a na vašich dosavadních zkušenostech.

Krabičky ano či ne?

Popravdě nějaký názor jsem na ně měla už v době, kdy jsem o nich poprvé slyšela. Avšak každý má vyzkoušet všechno, a tak najít co mu vyhovuje. Slyšela jsem spousty lidi a dokonce i klientů v poradně, kteří si krabičky objednali (nebo jejich známí) a snažili se dle nich jíst měsíc, dva, tři…půl roku. Pokud motivace zhubnutí byla silná – zhubli, zhubli hodně, zhubli nefyziologicky hodně. Avšak pokud člověku pomohou, udělají ho šťastnějším, pomohou mu vytvořit vhodné stravovací návyky, proč ne. Avšak pokud se mu hmotnost vrátí jako bumerang, je potřeba si položit otázku, proč to? Když to má být jídlo vyvážené, chutné a má obsahovat všechny živiny ve správném poměru. Je to tedy pravda?

Jde o dietu?

Riziko každé diety je jojo efekt. A to je ten problém – opět to slova dieta. Dietu vnímáme jako časově omezený úsek našeho stravování. U krabiček to tak je. Málokdo by si objednával krabičky do konce života. Většinou jen po dobu, než zhubne na svoji vytouženou hmotnost. Nebo do doby než už peněženka řekne dost. Či než nám polezou jídla z krabiček i ušima. Dokud to prostě vydržíme…
Ale co se stane po skončení odebírání krabiček? Víme, jak si jídelníček sestavit sami? Budeme mít vhodné potraviny vždy přichystané? Dokážeme jíst energeticky a složením tak podobně jako s krabičkami?

Pokud ano, jste vhodný adept pro odběr krabiček. Pokud ne, krabičky vám nedoporučuji, jelikož vás dovedou jen ke zpomalení metabolismu. Neboli jeho činnost se přizpůsobí extrémní nízké dávce energie na den (zejména pro určité typy lidí). Pokud to již s takovou dávkou vydržíte, tělo si zvykne, i vy si zvyknete. Bude vás motivovat úbytek na váze a možná budete mít to „štěstí“, že váha bude klesat jak o závod. Avšak s touto dávkou energie musíte setrvat již na celý život, organismus na každé zvýšení zareaguje uložením energie do tuku.

* Neklesejte na mysli, pokud jste krabičky vyzkoušeli a opravdu se to pro Vás zdálo málo jídla, měli jste hlad, byli jste podráždění, meli jste obrovské chutě, byl to nejspíše signál vašeho těla, že potřebuje více energie z vhodných živin na udržení životních funkcí a optimální chod. Vůbec to nemuselo být vaší vinou, že jste „zase něco nevydrželi“. Někdy bychom své tělo poslouchat měli.

Kde se stala chyba?

Chyba je hned na počátku. Vyplnili jste dotazník – jméno, příjmení, pohlaví, věk, bydliště, na jak dlouhou dobu chcete odebírat krabičky, email a kde jste se o krabičkách dozvěděli. Bude-li to trošku propracovanější dotazník, zeptají se Vás i na užívané léky, alergie či intolerance na potraviny a možná i na míru fyzické aktivity. Avšak na výběr máte tři možnosti – minimální, střední, vysoká. Víte, kam se zařadit?
Jdeme dál. Dále se zeptají odkdy chcete krabičky odebírat a konec.

Nemyslíte, že to je trošku málo na sestavení vyváženého jídelníčku? Myslíte, že aby byl jídelníček sestavený na míru závisí jen na věku a pohlaví?
Ano, obecně bychom to tak mohli shrnout, avšak ve skutečnosti jsou mezi jednotlivci obrovské rozdíly. A tento rozdíl udává zejména rozdíl ve svalové hmotě každého z nás. Neboli zjednodušeně na míře spalování.
To, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Avšak u krabiček ale na toto nemyslí. Maruška z práce, tchýně, i sousedka dostanou naprosto stejné krabičky. Avšak Maruška váží 75 kg a měří 165 cm, tchýně váží 94 kg a měří 170 cm, sousedka má 69 kg a měří 158 cm. Ale ani to, ještě nejsou směrodatné údaje. Stále nám chybí hodnota jejich minimálního bazálního metabolismu. Neboli energie, kterou potřebují na zajištění základních funkcí organismu (dýchání, termoregulace, výměna látek) a pro zachování svalové hmoty.

Avšak je váha to, co chceme, aby klesalo?

Neboli, co se logicky děje, když člověk dodává méně energie, než jeho organismus minimálně potřebuje na zachování vitálních funkcí? Nemá se z čeho zachovat svalová hmota, takže se začne odbourávat. Začne sloužit jako zdroj energie a tuk se začne ukládat do rezervy (zejména u žen, co už mají pár takovýchto diet a hladovek za sebou).

Proto se přednostně odbourává svalová hmota, kterou si jinak pracně pohybem budujeme, a tuk se vesele začne hromadit do rezervy na „horší časy“. Avšak na hmotnosti to vypadá velmi dobře. Hmotnost klesá. Ale to, že je to svalová hmota, na kterou se váže voda, už nikdo nevidí.
Signál, že něco není v pořádku, může být ten, že úbytek na hmotnosti je více než 4 kg za měsíc. To už je signál, že se neredukoval pouze tuk, ale i svalová hmota.

Proto je velmi důležité být při těchto různých dietách a metodách hubnutí pod dohledem a hlídat si své složení těla. Ne váhu, ale zejména poměr svalové a tukové hmoty. Nikdy by se neměla svalová hmota odbourávat rychleji než tuk. To je pak pouze důkaz o nevhodně sestavené stravě.

Takže problém byl na začátku ten, že neznáme vlastní potřeby těla. Obecně panuje stále formulka, když chce někdo zhubnout – omezit příjem energie. Otázka je ale na kolik? V jakém složení? Jakými potravinami hradit individuální potřeby jedince…

Proč tento článek? Jen jako prevence…

Tento týden za mnou v poradně byla klientka, která mě dovedla k tomu, abych článek o krabičkách napsala…
Nikdy jsem neměla tu možnost nikoho měřit před absolvováním krabiček. Většinou každý přišel již po absolvování či po absolvování této metody hubnutí, avšak s tím, že chce zase zhubnout. Většinou průběh a změny ve složení těla není to, co by lidé bohužel řešili při výběru diety, aby si ověřili, zda se mění poměr tukové a svalové tkáně správným směrem.
Avšak tento týden za mnou došla paní, která má 3 měsíce krabičkování již také za sebou, ale před tím absolvovala také analýzu složení těla. Měly jsme před sebou krásné srovnání a viděly jsme, kolik kg tuku a kg z aktivní hmoty za tři měsíce „krabičkování“ zhubla.

Mé obavy se u paní potvrdily a dokonce mnohem více než bych byla čekala. Paní sice nevypadala nespokojeně, jelikož prý zhubla 7 kg na hmotnosti. Když prý měla hlad, doplnila si energii nějakou buchtičkou večer, takže nějak nestrádala a přivykla si. Avšak při porovnání výsledků jsem zjistila, že úbytek na tuku byl 1,5 kg, avšak úbytek aktivní hmoty byl 5 kg! Navíc hodnota energetické potřeby na den byla okolo 6 500 kJ, nyní byla okolo 5 500 kJ. A to už není zanebatelný rozdíl.
Sama paní říkala, že před i během krabičkování chodila 2x týdně do posilovny.
Po měření se zmínila, že si všimla, že hmotnost se jí za poslední měsíc bez krabiček zvýšila asi o 1 kg. Navíc uznala, že příliš neví, co by její jídelníček měl obsahovat. Že se jí to zdá velký stereotyp.
Takže z tohoto rozhovoru mi hned na mysli vyvstalo několik pozitiv i negativů totoho typu stravování.

Nejdřív však obecně napíši, jak se definuje stravování diet do domu.

V čem vzpočívá hubnutí pomocí krabiček

 • jíst 5x denně
 • jíst vyvážená jídla
 • pestrá a čerstvá jídla
 • žádné chystání
 • nezabývání se složením jídla
 • rozdílný jídelníček pro ženy (do 5000 kJ) a pro muže (do 6000 kJ)

Výhody a nevýhody krabičkové diety

Plusy

 • rozhodnutí chtít něco změnit
 • jíst 5x denně v určitých časových intervalech (pokud někdo nesní více dávek naráz a nerozdělí si je:) )
 • snaha o pestrost
 • odvyknutí si na méně vhodné potraviny jako jsou uzeniny, chipsy, čokoláda, instatní pokrmy, fast foody
 • žádný stres z počítání kJ
 • ušetření času

Mínusy

 • není známo přesně složení a množství živin jednotlivých jídelníčků na den (a ani ho nechtějí sdělit, takže se člověk nedozví, zda jí např. optimální množství bílkovin na svoji ideální hmotnost na den…)
 • krabičky pro všechny stejné bez individuálních rozdílů (jen muž a žena)
 • nenaučí správně nakupovat do budoucnosti – nenaučí jak si správně potraviny vybírat
 • hrozí jojo efekt, jelikož často člověk jí méně energie, než jeho tělo potřebuje na zachování životních funkcí včetně udržení svalové hmoty, a při přechodu na běžnou stravu se váha bude rychle vracet, jelikož metabolismus je nastaven na úsporný mechanismus
 • lenost
 • nejde o kompletní změnu životního stylu – není doporučená vhodná pohybová aktivita

Krabičky jsou dobrým tahem výrobce. Lidé zhubnou, ví, že to „funguje“. O nic se nemusí starat. Poté skončí s krabičkami. Váha opět stoupá. Ví, že se zase vrátí ke krabičkám a zhubne. Začarovaný kruh, kdy je váha jako na houpačce. Myslíte, že tyto výkyvy hmotnosti jsou vhodné?

Důležité je znát složení těla – před, během, po úpravě stravování

Doporučuji před jakoukoliv změnou stravovacího režimu požádat o analýzu složení těla, kde se dozvíte zejména kolik množství tukové a svalové tkáně vaše tělo obsahuje. Průběžně je důležité složení těla kontrolovat, abychom zajistili, že jídelníček je složen vhodně a neubývá svalová tkáň, pouze tuková.

Komentáře

5 komentářů
  • 17. 4. 2011 v 9:36

  Samozřejmě netvrdím, že všude, kde mají InBody vedou výživové poradenství správným směrem nebo spíše mají zejména za cíl pomoci lidem. Pro spoustu lidí jsou pojmy hubnutí, zdraví, doplňky stravy … synonymy pro dobrý způsob, jak z lidí vytáhnout co nejvíce peněz. Zdraví chceme být všichni, proto se snažíme pro to udělat maximum a často utrácíme za věci, které vůbec nejsou nutné. Ale je těžké zjistit, kdo to s námi myslí vážně a kdo má v hlavě zejména kalkulaci, kolik z toho bude. Držím palce, abyste narazili zejména na lidi, kteří to dělají srdcem.

  Sama InBody používám, jelikož je to výborný pomocník při hodnocení složení těla a zejména pomocník při sestavování individuálních výživových plánů. A nezbytné je potom samozřejmě kontrolování, kdy člověk díky svým výsledkům může být dále motivovaný, že dělá vše, jak má. Popřípadě můžeme odhalit chyby, proč se neděje, co by se dít mělo :).

 1. Inka

  • 3. 4. 2011 v 23:48

  byla jsem v lázních Jupiter na jedné proceduře ze slev za 250 kč a vedoucí mne tam okamžitě lapila, s tím, že v ceně je i měření na InBody přístroji a že to je v ceně, její asistentky původně říkaly, že si připlatím a pak mi nalinkovala kolik je třeba procedur, všichni co mají InBody, tak těm jde o superkšeft, 3 měsíce hubnutí v podání této paní
  by mi přišlo na 150.000,- hezké,že? Takže přemýšlejte, měsíc vyjde s dietou, cvičením, krabičkami a přístroji na 50.000,–, hezky vás nalakují a pak vás zpracovávají…no comment.

  • 20. 7. 2010 v 19:57

  Pokud jde o analýzu složení těla provedou na přístroji, mohu Vám doporučit tzv. InBody centra, neboli, kde Vám analýzu těla udělají (někde i s odbornou interpretací, někde pouze s vytisknutím výsledků). V ČR je již hodně těchto analyzátorů takže neměl by problém v místě svého bydlište nechat si analýzu udělat.

  http://www.inbody.cz/inbody-centra-v-cr.php

  Samozřejmě pokud jste z Brna, ráda Vás uvítám v poradně Viviente :).

  Pokud nechcete podstupovat analýzu na přístroji, tak pomůckou Vám může být, že pokud za měsíc zhubnete více než 4 kg na celkové hmotnosti (s jakoukoliv dietou či úpravou stravování), tak už to nemusel být jen tuk – ale právě svalová hmota. A to doporučuji již raději analýzu podstoupit a ověřit si to.
  (Po prvním týdnu člověk může zhubnout třeba i 3 kg – avšak hned se nelekat. Většinou je to úbytek vody, jelikož člověk vyloučí slané potraviny a sníží spotřebu soli. Do měsíce se ale úbytek už brzdí a voda se ustálí.)

 2. Radka

  • 19. 7. 2010 v 16:08

  … článek mě zaujal, je velmi trefně napsaný a cílený přesně na mou skupinu.
  Chybí mi tu jen odkaz kam se orientovat a kde žádat o analýzu složení těla. Jistě existuje i nějaká „samo doma“ analýza, kterou by si mohl každý jednoduše otestovat sám na sobě a vyzkoušet, ne?

  • 19. 6. 2010 v 12:22

  Velmi zajímavý a poveden článek. A jako velké mínus bych uvedl, že to lidi bude stát o hodně více, než kdyby si jídlo připravovoli sami.