Láska jménem power jóga, aneb power jóga není jóga

Nemůžete najít fyzickou aktivitu, u které byste vydrželi, do které byste se zamilovali a byli na ní závislí? Zkoušeli jste jógu? Jóga se vám líbí, ale je pro vás příliš pomalá a klidná? Tak právě vám doporučuji power jógu!

Co je power jóga?

Power jóga vznikla v 80. letech 20. století ve spojených státech. Začali se totiž objevovat názory typu, že jóga je příliš pomalá, nezáživná či nenáročná. Západní mentalita byla dosti předpojatá, co se týče klasické jógy. Tolerujme ale oba názory a nechme každého vybrat sám za sebe, co mu vyhovuje, a co mu dělá dobře.

Na začátku je důležité zmínit, že power jóga není jóga :-). Mnozí z vás budou nevěřícně kroutit hlavou, ale nejlepší bude když lekci power jógy navštívíte a přesvědčíte se sami. Opravdu, power jóga není jóga. Jóga je výborná a unikátní. Kořeny jógy jsou staré zhruba 3000 let před naším letopočtem a poznatky z těchto dob se využívají ve cvičení do dnes. Avšak pro mnohé je jóga příliš pomalá a klidná. I já sdílím tento názor, a proto jsem vyzkoušela lekci power jógy. Do ní jsem se od prvního okamžiku zamilovala a stala se doslova závislou.

Power jóga je cvičební systém, který je zaměřený na posílení hlubokého stabilizačního svalstva v našem těle. Založena je na pravidelném střídání jógových pozic (tzv. ásan = prostor či pozice, do které se dostáváme, protože nám v nich je dobře). Ásany se za sebou dynamicky opakují. Jde tedy o dynamické cvičení jógových pozic s cílem vědomě rozvinout svou sílu a podpořit sebe sama. Dochází tak k neustálému střídání napětí (síly) a protažení. Při cvičení je důležitý dech (jakožto základ jógy) a řízení našeho dechu (nikdy nezadržovat a vše důkladně prodýchávat).

Proč začít s power jógou?

Power jóga je ovlivněna přáním klienta. Ten chce mít zpravidla propocené tričko a cítit tělo. Power jóga je proto ovlivněna těmito aspekty a k tělu přistupuje především přes jeho fyzickou stránku. První lekce je opravdu těžká a náročná (i třeba pro fyzicky zdatné jedince). A za to, že svoji první lekci power jógy zvolíte pro začátečníky, se určitě stydět nemusíte. Druhá lekce není o moc lepší než ta první. Už ale víte do čeho jdete, víte že to bude bolet, ale že to pak bude hrozně fajn. Po dalších lekcích začnete vnímat i to, že se začínáte cítit jinak. Tak nějak lépe. Dochází k pocitu uvolnění, štěstí a relaxace. Zjišťujete také, že tělo mění své tvary k lepšímu. Jste pružnější, máte víc síly, a k tomu se začnete více usmívat. Prostě se cítíte fit a spokojení. Cílem power jógy je být v pohodě a klidu, s úsměvem na tváři a přitom mít vytrénované, štíhlé tělo, které plně ovládáte.

Důležité podotknout, velmi záleží na lektorovi, který lekci vede. Jeho přístup ovlivní celý váš náhled na power jógu. Moje lektorka hlásá slogan: „Hledejte radost ve věcech, činnostech a lidech kolem Vás, a pak tu radost rozdávejte bytostem kolem vás.“ Tak jednoduché, ale nevěřili byste, jak účinné :-).

Sedm důvodů, proč začít s power jógou

  • Vytvoří fungující celek z těla, duše a mysli
  • Vyrýsuje celé tělo
  • Redukuje stres a napětí
  • Zrychluje metabolismus
  • Pomáhá nalézt vnitřní mír a klid
  • Zlepšuje koncentraci
  • Kultivuje pozitivní energii
  • Může pomoci při hledání cesty

 

Literatura:

  • KREJČÍK, Václav. Powerjóga: nová cesta. 1. vyd. Praha: Grada, 2013, 207 s. ISBN 978-802-4747-576.