Liči

Štítky:

Povídání o jednom z nejzajímavějších tropických plodů, a to jak vzhledově tak chuťově. A co si budeme říkat, i jeho název je dost netypický.

Liči – Litchi chinensis – Lychee

Přiznám se, že když jsem před několika málo lety uviděla líčí v obchodě, byla jsem z něho značně nesvá, protože jsem neměla tušení, co to je a především jakou má vůbec chuť. Z dálky vypadalo jako malinkatý ježek, protože na povrchu jsou výstupky, které vypadají jako bodlinky. Na omak jsem byla překvapená tvrdou slupkou a hlavně jsem byla zvědavá, co je pod ní, když se oloupe. Zvědavost mě donutila tuto věc koupit a zjistit, co se za ní skrývá. Doma, po oloupání, mě překvapila bílá dužina, která připomínala rosol a hlavně pecka, od které mě bolí zuby ještě teď.

Původ

lici
Toto malé exotické ovoce je velmi oblíbené v asijských zemích, jak už se dá odhadnout i z druhového jména. Pochází z jižní Číny, kde se pěstovalo již ve 2. tisíciletí př. n. l.. Nyní se všeobecně pěstuje v zemích subtropického pásu. Po Evropě se rozšířilo vlastně až s rozvojem čínských restaurací a v zimních měsících se dováží především z Afriky, na jaře z Číny, Pakistánu a Indie.

Charakteristika

Plody líčí rostou na stromech vysokých až 10 m. Samotné plody jsou velké kolem 2 – 4 cm. Povrch kryje tuhá drsná slupka většinou šarlatově červené barvy. Tvarem připomínají lískové oříšky (asi proto se jim říká také čínské lískové oříšky). Jak jsem již psala, z líčí se konzumuje pouze dužina, jejíž chuť je těžce popsatelná, ale říká se, že vůní připomíná růži nebo muškát. V Číně pro svou sladkost a aroma platí za nejjemnější ovoce a za pokrm lásky. Uvnitř najdeme nepoživatelné lesklé tmavohnědé jádro, které si můžete zkusit zasadit.

Nutriční obsah

Líčí obsahuje především vitamin C, minerální látky jako je vápník a hořčík, a dále draslík. Jeho energetická hodnota je na 100 g zhruba 270 kJ (= 65 kcal). Ale stejně pochybuji, že sníme na posezení 100 g těchto plodíků, které se dají srovnat s velikostí maliny.

Kuchyňské využití

Litchi je nejlepší jen tak, jako osvěžení či zpestření třeba ovocného salátu. Můžeme se s ním setkat i v podobě nějakých koktejlů, nebo v náplni do palačinek. Dokonce jsem již měla možnost ochutnat lychee čaj, který opravdu nádherně voní.

Štítky: