Meloun

Štítky:

O tomto skvělém letním osvěžení vám přinášíme pár zajímavostí a také se můžete seznámit s nejrůznějšími druhy melounů.

Snad nikdo si nedokáže léto představit bez melounu, na který se celý rok těšíme. Těšíme se na něj v horkém letním dni, kdy nám dokáže skvěle zahnat žízeň a osvěžit. Snad jediné, co někoho může trápit jsou jeho pecičky, kterých je v melounu opravdu požehnaně. Ale ani ty nás nezastaví vychutnat si ho a olizovat se až za ušima. Další problém, který pak může nastat je ten, že už je snězený.

Velké jablko

Název meloun pochází z řečtiny a znamená „velké jablko“. I přes neznalost tohoto překladu v nás meloun evokuje, že je ovoce. A myslím, že při zamyšlení bychom meloun ovocem i shledali (už jen proto, že s ním jako s ovocem zacházíme), přesto tomu tak není. Meloun se řadí do plodové zeleniny do čeledi tykvovitých. Pro srovnání stejně jako okurky nebo tykve.

Druhy a charakteristika melounů

Na dnešním trhu můžeme sehnat několik odrůd melounů a kolikrát ani nevíme, že se řadí právě mezi melouny. Poznáme je většinou snad jen díky jejich kulatému či oválnému tvaru.V zásadě se ale druhy melounů dělí na dvě skupiny:

Vodní melouny

meloun-cerveny
Vodní meloun patří u nás k nejznámějšímu a také nejoblíbenějšímu druhu. Vodní melouny pocházejí z Afriky a od cukrových melounů se liší tmavě zelenou či žíhanou lesklou slupkou a také jasně červenou barvou dužiny, (některé odrůdy mohou mít ale i dužinu světle žlutou i bílou) a s černými jadérky rozmístěnými v celé dužině – nejsou soustředěny uprostřed melounu jako u cukrových druhů.

Dužina je křehká, má svěží, nepříliš sladkou chuť a nepatrné aroma. Vzhledem k vysokému obsahu vody je podíl cukru, minerálních látek a vitaminů velmi malý.

Je zvláště osvěžující proto, že obsahuje 91 % vody, a tak zahání i skvěle žízeň. Dále obsahuje 3 – 12 % cukru. Melouny mají nízký obsah kalorií – 100 g dužiny odpovídá asi 27 – 35 kcal (110 – 140 kJ).

bezpeckovej meloun
Vodní meloun je u nás k dostání od léta do začátku podzimu a může dosáhnout váhy až 15 kg, ale nejkvalitnější a nejchutnější bývají plody o váze kolem 2 kg.

Pro zajímavost – dnes už nemusí být překážkou ani pecičky. Ve Francii se podařilo totiž vyšlechtit vodní melouny bez semen = seedless melon, bohužel se jich pěstuje zatím jen malé množství. A samozřejmě se to tak odráží na jejich ceně.

Cukrové melouny

K nám se tyto druhy dovážejí většinou z Itálie, Španělska, Řecka, Kypru a Izraele. Pro naše domácnosti jsou pro svoji exotičnost velkou neznámou, a tak nejsou mezi lidmi moc preferované a především konzumované. A tak se jim trošku podíváme na zoubek…

Plodem je dutá bobule se semeny uvnitř. Jednotlivé druhy se od sebe liší velikostí, tvarem, povrchem slupky, barvou (od bílé, přes různé odstíny zelené, až po oranžovou) a také chutí dužiny.

Cukrové melouny jsou aromatičtější, s měkčí a pevnější dužinou a s typickou ananasovou vůní. Obsahují poměrně vysoký obsah cukru na úkor obsahu vody (odtud název cukrové). I energetická hodnota je téměř dvakrát větší než u melounů vodních. Ve 100 g dužiny se ukrývá okolo 53 kcal (220 kJ).

Za zmínku stojí velmi časté spojení cukrového melounu s parmskou nebo jinou sušenou šunkou – prý je to opravdová delikatesa.

Představení některých cukrových melounů:

Galia

Galia meloun je jeden ze známějších odrůd exotických melounů. Vyznačuje se kulatým tvarem a zelenožlutou kůru, která je potažená jakoby síťovinou šedé barvy (proto se řadí mezi melouny síťované). Dužina světlezelené barvy je velmi osvěžující a její chuť připomíná chuť nektarinky.
Galia velmi rychle dozrává při pokojové teplotě. Plod je zralý, když změkne kolem stopky. Dobře vyzrálé plody jsou velice pak hodně šťavnaté.

Sklízejí se od května do října ve Španělsku, od července do října v Itálii a v Řecku, od dubna do prosince v Izraeli a od ledna do března v Jižní Africe.

Kantalupský meloun (Cantaloupe melon)

cantaloupe-melon
U tohoto melounu se můžeme setkat také s označením ananasový meloun, a to pro jeho chuť, která připomíná chuť ananasu. Bývá ale také často přirovnáván k mangu, se kterým má podobnou konzistenci. Naoranžovělá dužina je velmi sladká a také aromatická.
Velikost tohoto melounu je poměrně malá, váží okolo jednoho kilogramu a jeho kůra se vyznačuje zvlášť výraznou, vystupující síťovitou kresbou.

Konzumuje se nejčastěji jen tak, bez další úpravy, ale používá se například k přípravě zmrzliny nebo jako součást ovocných salátů. Na různých místech světa se také různě sklízí – ve Francii od července do září, od prosince do března v Senegalu a od června do srpna ve Španělsku.

Medový meloun

honey-dew-meloun
Plod Medového melounu má kůru zářivě žluté barvy, hladkou a žebrovanou nebo zbrázděnou. Ale plody pocházející z Izraele, Jižní Ameriky a také z Afriky jsou skoro bílé se zelenavým nádechem. A i dužina tohoto melounu je pastelově zelená.

Chuť tohoto melounu je sladká a velmi harmonická, proto se používá jako lahodný předkrm k nejrůznějším vyhlášeným lahůdkám – například k nevařené „lososové“ šunce, hovězí a parmské šunce a pršutu. Za lahůdku se také považuje studená polévka z rozmixované dužiny zředěné bílým vínem.

Na trh přichází od dubna do září ze Španělska, v květnu a červnu z Izraele, od prosince do ledna z Brazílie a od ledna do března z Jižní Afriky.

Další méně známé odrůdy: Tendral, Ogen, Charentaiský meloun

Vliv melounů na zdraví

Nemyslete si, že melouny slouží jen k zahnání žízně, kdepak mimo tuto vlastnost melouny obsahují i cenné vitaminy a minerální látky. Z vitaminů stojí za zmínku vitamin C a betakaroten, (přeměňující se v těle na vitamin A), které slouží mimo jiné i jako antioxidanty a ničí škodlivé volné radikály v našem těle. Dále melouny obsahují z vitaminu vitamin B3, B6 a kyselinu listovou, které uvítá např. naše pleť, ale i mozek. Z minerálních látek melouny obsahují železo, mangan a jsou také bohaté na draslík.

Po melounech můžeme šáhnout, i když se snažíme očistit náš organismus a pro svůj močopudný účinek jsou zvláště přínosné při některých ledvinových poruchách či při potížích s močovým ústrojím.

Takže užijte si léto s chutí melounů.

Informace čerpány z: www.vegetarian.cz, www.recepty.centrum.cz

Štítky:

Komentáře

2 komentářů
  1. Františka

    • 3. 7. 2017 v 13:01

    zasadila jsem na zahrádce meloun Galia a meloun Kantalupský, zajímalo by mne ,jak je pěstovat.pěstovat na sluníčku,ve stínu a jak zalévat?? Už mám plody velké jako dlaň.Děkuji za odpověď…

  2. Lenka Pečená

    • 24. 5. 2017 v 17:43

    Dobrý den, je nějaký rozdíl v kaloriích u melounu vodního červeného a melounu červeného bezsemenného ? Děkuji MOC za případnou odpověď a přeji hezký zbytek dne. Lenka Pečená.