Ochutnejte tortilly!

Štítky:

Pokud vás již nebaví „klasické“ pečivo, dejte přednost tortillám v celozrnném provedení a vyzkoušejte následující recepty a tipy na lehký oběd či večeři, na které si jistě pochutnáte.

Už vás nebaví jíst stále ta samá jídla? Nenapadá vás, co si uvařit dobrého, ale přitom zdravého a nového? A proto často skončíte v pizzerii, kde si pochutnáváte na těch výborných těstovinách, nebo v KFC a dáváte si Twistera, protože vždyť je skoro „dietní“. A jako výmluvy využíváte – zelenina tam je, kuřecí maso taky, tortilla je teňounkatá a trocha té majonézy nestojí za řeč.

Avšak to, že běžná pšeničná tortilla vlákninu obsahuje velmi poskrovnu, kuřecí maso je smažené a i trocha majonézy obsahuje dost cholesterolu na celý den, nehledě na její vysokou energetickou hodnotu, už většina lidí nebere v potaz. Ve výsledku si Twistera dáte dvakrát do týdne. Osmkrát za měsíc a pak se divíme, kde se ty tukové polštářky stále berou. A proto jsem pro vás tentokrát za pomocí mé kamarádky a objevitelky zdravých dobrot Veroniky Šimkové připravila vychytávku, které potěší vaše chuťové buňky a určitě potěší i vaše strávníky doma.

Na úvod bych jen ráda upozornila, že článek není komerční a nejedná se o reklamu.

Univerzální tortilly

Troufám si tvrdit, že už je minimum lidí, kteří neznají význam slova tortilla (myslím, že KFC má na tom lví podíl). Přesto se pokusím tortillu popsat. Jedná se o tenkou velkou placku, nejčastěji z pšeničné či kukuřičné mouky a oleje. Tyto placky mají úžasnou schopnost, a to tu, že se dají plnit vším možným. Jak jsem předeslala v úvodu, obvykle se s těmito plackami setkáváme ve fast foodech, kde jsou naplněné surovinami, které se nedají označit zrovna za nejzdravější. Nebo lépe řečeno, nedoporučovala bych je jíst každý den (ani obden atd.), ale opravdu jen výjimečně.

Avšak, kdo tortilly ochutnal, mi dá za pravdu, že je to „exkluzivní“ záležitost a je škoda, je nemít na talíři častěji. Jistě se najde spousta lidí a „experimentátorů“, kteří si koupili tortilly prázdné a doma si je plní čím je napadne. To, že se dají plnit prakticky čímkoliv z nich dělá univerzální přílohu. Navíc se vším chutnají skvěle a na talíři pokrm vypadá velice efektně a netradičně (což je lákavé). Obvykle balíček 10 ks tortil, které se dají sehnat v mexickém koutku supermarketu, stojí okolo 50-70 Kč. Je to tedy poměrně drahá pochoutka.

Celozrnné tortilly

Na trhu se prodávají tortily od společnosti Mexma, které jsou také celozrnné (MULTIGRAIN) či s vyšším obsahem vlákniny (HIGH FIBER). V balíčku se prodávají po 4 kusech (250 g) a ty stojí necelých 30 Kč. Ano, možná si řeknete, že i tak je to drahý špás, ale uvidíte, jak vás tyto tortilly nadchnou. Navíc oživíte svůj jídelníček a zjistíte, jak mohou zdravá jídla dobře chutnat.

Tipy na náplň:

 • fazole Heinz v tomatě
 • sýr cottage
 • tuňák
 • krabí tyčinky s jogurtem
 • orestované kuřecí nudličky se zeleninou

Pro začátek určitě vyzkoušejte vynikající tip na svačinku – tortilly plněné sýrem a šunkou, které najdete v receptech.

Složení tortill od Mexmy:

Složení1 tortilla HIGH FIBER 62,5 g1 tortilla MULTIGRAIN 62,5 g
Energie639 kJ656 kJ
Bílkoviny4,5 g4,6 g
Sacharidy26,6 g26,7 g
Tuky3,0 g3,4 g
nasycené0,9 g0,8 g
mononenasycené1,1 g1,1 g
polynenasycené0,5 g0,5 g
Vláknina1,9 g1,8 g
Sůl0,9 g0,9 g

Nákup:

Bohužel tortilly s vyšším obsahem vlákniny od firmy Mexma nejsou k dostání kdekoliv. Zatím jsem na ně měla štěstí pouze v prodejnách Hypernova a Albert v Brně, avšak ani tam nejsou vždy k dostání.

Výrobce: www.mexmafood.com

Štítky:

Komentáře

4 komentářů
 1. Helena

  • 22. 9. 2016 v 11:34

  Tesco Brno Campus, oddeleni peciva, regal nad krajecem chleba. Maji celozrnne i necelozrnne a jsou moc chutne. O malinko horsi slozeni, nez ty z alberta…
  Taky jsem celozrnne tortilly koupila v Lidlu, ale ty jsou vylozene hnusne…chutnaji prilis grahamove a ani napln jejich divnou chut neprebije…….
  V Albertu napr. Brno Kohoutovice vedle Aquaparku maji celozrnbe tortilly taky skoro vzdy…a jsou dobre

 2. Son2G

  • 7. 11. 2015 v 12:47

  Mexma nevyrábí celozrnné tortilly. „Multigrain“ je výraz pro vícezrnné pečivo, ne celozrnné. Hledejte „wholegrain“.

  • 15. 2. 2010 v 20:36

  Našla jsem je zatím pouze v Hypernově (dnes Hyperalbert) či sem tam bývají i v Albertovi. V jiných obchodech jsem na ně ještě bohužel nenarazila.

 3. kik

  • 8. 2. 2010 v 11:01

  Muzu se zeptat, kde se daji tyto tortilly sehnat?