Onemocnění štítné žlázy a redukce tuku

Cílem tohoto článku není přesný popis a rozebrání všech typů a důsledků onemocnění štítné žlázy, ale spíše snaha o motivaci všech, kteří onemocnění štítné žlázy mají a myslí si, že zhubnout je nemožné. Dále radím všem, nechte si zjistit hladiny hormonů štítné žlázy.

Hubnutí a štítná žláza

Tento článek vznikl nejen pro všechny, kteří se potýkají s nadváhou a současně se léčí s onemocněním štítné žlázy (a často se jim zdá, že je to předem prohraný souboj), ale hlavně pro slečny či ženy, které se snaží již delší dobu změnit svůj životní styl (úprava stravování, cvičení…) a jakoby bez výsledku.

Všem těm doporučuji, na základě čím dál častěji potvrzených mých prognóz, nechte si odebrat krev na vyšetření hladiny hormonů štítné žlázy u svého odborného lékaře a uvidíte, zda za tím opravdu nestojí právě počínající snižující se činnost štítné žlázy. Často nemusí být přítomny vůbec žádné příznaky, a proto to nikoho ani nenapadne. Typické příznaky se projevují většinou až při podstatném snížení činnosti. Maximálně si ženy „stěžují“ na únavu, kterou ale připisují pracovnímu či psychickému vytížení, ve kterém žijí, či nedostatečnému pitnému režimu. A popravdě asi si ani většinou nechceme připustit, že by šlo o zdravotní problém.

Na sníženou činnost štítné žlázy mohu v poradně poukázat právě na základě výsledků analýzy složení těla, kdy poměr mezi svalovou hmotou a tukovou hmotou může hodně napovědět, nehledě na hodnotu bazálního metabolismu. Jelikož součástí snížené činnosti je zpomalený metabolismus, je to právě on, který může za velmi pomalé změny, i přes výraznou změnu životního stylu. Často se ani žádné změny nedějí, což vede k demotivaci a „vykášlání se“ na dodržování zásad zdravé výživy či pravidelné cvičení.

Avšak ani analýza složení těla nenahradí lékařské vyšetření. Může jen poukázat právě i na tento problém, který pokud se nezačne řešit, tak bohužel výsledky znát nebudou.
Na druhou stranu, jakmile se hladina hormonů normalizuje, nic nebrání v tom, aby se změna vědoucí k redukci tuku, zachování svalové hmoty, realizovala. A dokonce postupně začal zase zrychlovat metabolismus.

Takže všechny, co trápí nadváha či obezita, ale už mají sníženou činnost štítné žlázy diagnostikovanou, a již dlouhodobě berou léky, nehledejte příčinu v tomto onemocnění. Hmotnost se většinou zvýší právě jen v důsledku neléčené snížené činnosti, či špatné kompenzace hormony. Popřípadě se nedaří hmotnost redukovat při počátku vzniku onemocnění, o kterém nemáme ani potuchy.

Avšak po úpravě hladiny léky už by to byla pouze výmluva a už je třeba hledat zakopaného psa zcela jinde.
Jinde znamená ve správně nastaveném a sestaveném jídelníčku a vhodně volené pohybové aktivitě, která by měla vést zejména ke zvýšení svalové hmoty.
Správně sestavený jídelníček a poté důslednost v jeho dodržování je pro osoby s onemocněním štítné žlázy alfa a omega úspěchu změnit příznivě své složení těla (redukovat tukovou tkáň, zvýšit množství svalové tkáně).

Nejčastější chybičky jsou právě totiž ve skladbě jídelníčku (nepravidelnost, vynechávání či odbývání jednoltivých chodů, v nehlídání si konzumaci kvalitních nízkotučných bílkovin) či v dodržování nesmyslných diet, které vedou k přílišnému omezování či extrémismu.

Základem změny je tedy tak či tak analýza složení těla, kde zjistíme, jakou minimální energii organismus potřebuje pro optimální chod. Stravování se jeho úrovní této energie je stejně tak negativní, jak jíst mnohem více. Jelikož tělo si začne velmi snadno tvořit zásoby do rezervy. Přece z něčeho fungovat musí.
Takže stačí vědět, kolik toho jíst, co jíst a nedobývat se, jak my ženy umíme. Pak výsledky neminou ani ty, co si myslí, že snížená činnost štítné žlázy je překážka v cestě za štíhlejším a zdravějším tělem.

Kdy neotálet s vyšetřením krve na hladinu hormonů ŠŽ:

 • pokud v rodině někdo užívá léky na onemocnění štítné žlázy (poruchy štítné žlázy se často vyskytují u několika členů jedné rodiny)
 • pokud bez důvodu přibíráte na hmotnosti (zejména rapidnější skoky)
 • pokud jste delší dobu neúměrně unavená
 • pokud jste dlouhodobě ve stresu či jiném psychickém vypětí
 • pokud vám výrazně začaly padat vlasy
 • pokud pravidelně a dlouhodoběji cvičíte, jíte zdravě (než tomu bývalo) a nevnímáte na sobě žádné příznivé (očekávatelné) změny

Za vyšetření nic nedáte, tak proč se trápit, čím to vše může být?

Netradičně na závěr troška teorie o onemocnění štítné žlázy

Funkce štítné žlázy

Buňky štítné žlázy jsou schopné zachytávat z krve jód a s jeho pomocí vytvářet účinné hormony štítné žlázy – tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3). Tyto hormony mají široké spektrum účinků, kdy nejviditelnější jsou jejich zásahy do metabolismu živin a energie. Zvyšují metabolismus a tvorbu tepelné energie, snižují hodnoty cholesterolu, pomáhají odbourávat tělesný tuk, zrychlují činnost srdce, zvyšují fyzickou i psychickou aktivitu člověka. U plodu a u novorozence mají hormony štítné žlázy vliv na správný vývoj mozku.

Snížená činnost štítné žlázy neboli hypofunkce

Příčiny:

 • autoimunitní
 • záněty, nádory, odstranění štítné žlázy, ozáření
 • dříve nedostatek jódu (vedl ke kretenismu)

Projevy:

 • v dětství se u dětí rozvíjela mentální retardace (= kretenismus)
 • v dospělosti jsou příznaky snížené funkce velmi nespecifické:
 • celkové zpomalení metabolismu projevující se únavou, nevýkonností, pasivita
 • počáteční zvýšení hmotnosti (které však často zůstává, pokud se spousta lidí rozhodně pro držení neudržitelných diet, hladovek, či hodí tzv. rovnou flintu do žita)
 • suchá kůže, zimomřivost
 • vysoká hladina cholesterolu, rozvíjí se ateroskleróza
 • zácpa, zadržování tekutin
 • padání vlasů
 • zhruběním hlasu

Léčba:

 • zjištění příčiny poruchy
 • podávání hormonů štítné žlázy v tabletkách

 

Zvýšená činnost štítné žlázy neboli hyperfunkce

Příčiny:

 • nejčastější je autoimunitní porucha (vzniká tzv. Graves-Basedowova nemoc, která je mimo příznaky zvýšené funkce štítné žlázy provázená i charakteristickým vypoulením očí)

Projevy:

 • jsou dané zvýšeným působením hormonů štítné žlázy a logicky do značné míry opačné k snížené činnosti štítné žlázy
 • časté je zvýšené pocení (zejména v noci), proto nemají rádi teplo
 • bušení srdce (nebezpečný je možný vznik fibrilace síní)
 • úbytek hmotnosti (přes zvýšenou chuť k jídlu) díky zrychlenému metabolismu
 • podrážděnost, třes, nervozita
 • často psychicky velmi aktivní jedinec
 • poruchy menstruačního cyklu
 • průjmy
 • slabé lámavé vlasy
 • nespecifickým, ale typickým příznakem bývá struma = zvětšení štítné žlázy

Léčba:

 • podávání léků snižující tvorbu hormonů štítné žlázy (tyreostatika), a ty se kombinují s léky zpomalujícími srdeční frekvenci
 • někdy se provádí operační odstranění štítné žlázy spojené s následným doživotním podáváním jejích hormonů v tabletové formě
 • podávání radioaktivního jódu

Komentáře

15 komentářů
 1. Klara

  • 12. 9. 2018 v 16:29

  Hormony ŠŽ nejsou v těle ty jediné, hubnutí brání prolaktin, převaha estrogenu i hodně kortizolu. Tvrdit, že lidi, co mají kompenzovanou štítku, se jen vymlouvají, když nehubnou, je dost omezené.

 2. Jája

  • 3. 3. 2017 v 22:28

  Dobrý den,
  V roce 2009 jsem podstoupila operaci štítné žlázy, respektive odstranění celé štítné žlázy, protože mi byly zjištěny dle tzv. punkce 3 x 3cm uzly a samozřejmě také proběhlo vyšetření sonem.
  Po odstranění štítné žlázy nastaly další problémy. Únava, návaly horka, pocení, nervozita, výkyvy nálad, suchá pokožka, nadýmání a začaly mi otékat kotníky.Nikdy jsem nebyla hubená , ale po operaci jsem postupně přibrala již dnes 30 kg. Paní doktorka mi říká, že za to můžou hormony a mám se dohodnout na gynekologii, ale můj gyn. tvrdí , že opravdu zavedením tělíska nemůžu přibírat.Takže takový začarovaný kruh.Poradíte mi co mám vlastně dělat a na koho se obrátit. Jsem z toho všeho v neustálé nervozitě a řekla bych taky v depresivních stavech, protože je mi opravdu ze sebe zle a už se nemůžu na sebe ani podívat. Jinak beru eutyrox 112. Děkuji za odpověď.

 3. Jaroslava

  • 28. 2. 2017 v 9:51

  Zdravím,deset let se léčím se štítnou žlázou-od mých 47 let,(Haschimotova porucha)-a nabrala jsem 20 kilo,prvních deset, snad do dvou měsíců od začátku léčení.Beru eutyrox 100, a kynu dále,denně dvě hodiny rychlé chůze a jednou týdně ,hlavně kvůli psychice,joga.
  Jím menší porce a zdravě,nejím knedlíky ,omáčky,občas si dám kousek čokolády,to je jediný hřích a nejde to dolů a nejde,takže za chvilku budu mít sto kilo a deprese mám už teď.Každý lékař píš obézní a nadměrné výživy,ale nikdo mi zatím nepomohl a ani snad nevěří,že se stravuji správně,byla jsem pod dozorem poradkyně a ta tvrdí,že jsem zavodněná a nejde to proto dolů???

 4. Anna

  • 20. 5. 2016 v 18:21

  Dobrý den ,mám 67 roků asi před 3 měsíci mi zjistily hyper funkci št. žlázy. S počátku jsem shodila asi 1 kg a za měsíc jak mi ubírala p doktorka léky jsem za dva měsíce nabrala 3kg. Jím pořád stejně cvičím a chodím i několik km pěšky a nejde váha dolů. Poradí mi někdo. Beru půl tabl. denně Thyrozolu 10 a půl tablety egilog na srd. problém denně. Děkuji za radu .Měla bych spíš hubnout ,ale u mě je to naopak. Doktorka říká že se to ustáli , ale za jak dlouho.

 5. marcela

  • 29. 7. 2014 v 9:08

  Dobry den,nedavno mi pan doktor zjistil vice harmonu na stipne zlaze,dal mi lek Thiamazol 5mg,denni davka 1tableta denne pret jidlem,mam porat trochu stresu,ziji se 3Detmi sama,a doktor mi zakazal JOD,co to pro me znamena,a rada bych se vas chtela zeptat brzy budu se svymi detmi cestovat 5hodin ,a mezitim budu mit jen 30Minut prestavku,rada bych se vas chtela zeptat zda je mozne si neco koupit v lekarna sama na cestu,jelikoz muj prostredni syn je hyperaktivny a je to s nim tezske jsou mu teprve 4roky,Moje vaha se diky tomu rapidne zmenila za 3tydni jsem zhubla asi 6kg,puvodni vaha 56kg,a tet mam 50kg,jim vse vybirava nejsem,akorat tet si hlidam aby viz.chipsech nebyl jod,prosim o vasi radu,dekuji predem,M.

«12