Osteoporóza – když řídnou kosti

Štítky:

Vše o nemoci, která je charakterizována ubýváním kostní hmoty. A samozřejmě se dozvíte, jak se proti jejímu vzniku bránit.

Domnívám se tvrdit, že tento pojem už není pro většinu lidí úplně neznámý a dokáží si vybavit stručnou a známou definici, a to řídnutí kostí. Ačkoliv si teď určitě hodně z vás, co začalo tento článek číst myslí, že je to onemocnění, které „mě“ nemůže postihnout či na to mám ještě času dost, ale musím vás vyvést z omylu. Vznik osteoporózy totiž nejlépe ovlivníme do svého 25. roku. Kdy bychom se měli snažit správným životním stylem a stravou vybudovat maximum kostní hmoty. Chcete-li zjistit, jak se osteoporóza projevuje, jak tomu předejít a čemu se naopak vyvarovat, čtěte dál…

Definice osteoporózy

Jak už bylo výše stručně řečeno, jedná si o postupné „řídnutí kostí“. Ale pro ty, co by chtěli trošku obsáhlejší vysvětlení, co to osteoporóza je, Vám nabízím definici podle Světové zdravotnické organizace. Osteoporóza je onemocnění skeletu charakterizované úbytkem kostní hmoty a poruchami mikroarchitektury kostní tkáně a v důsledku toho zvýšenou náchylností kostí ke zlomeninám. Jen v České republice se počítá přes 700 000 lidí s tímto onemocněním. A bohužel nemoc je 2x častější u žen než u mužů.

Příčina vzniku osteoporózy

Příčiny vzniku je hned několik. Asi nejčastěji se vyskytuje osteoporóza u žen 15-20 let po menopauze, ale samozřejmě nejsou vyjimky, kdy i dříve po přechodu se příznaky osteoporózy projeví (závisí právě na množství kostní hmoty, kterou jsme si vybudovali do svých 25 let). Je to spojeno se sníženou tvrobou ženského pohlavního hormonu estrogenu, což vede k rychlému úbytku kostní hmoty.

Další příčina, která se bohužel nedá přiliš ovlivnit, je přirozené stárnutí našeho těla, kdy kostní hmota ubývá s věkem. Takže tzv. senilní osteoporóza se často objevuje po 70-tém roku života.

Jako další příčiny se uvádí různé nemoci, které mají jako vedlejší účinek (nebo vedlejší účinek léčby) právě řídnutí kostí. Může to být onemocnění ledvin, jater, zvýšená činnost štítné žlázy nebo příštitných tělísek.

Charakter kostní tkáně

Stále se tu zmiňuji o kostní tkáni, ale asi by bylo na místě vysvětlit, co se „pod“ ní skrývá a co je její hlubší funkce mimo oporu těla.
Kostní tkáň je složena z kostních buňěk a matrix, což je mezibuněčná hmota. Aby tato pojivová tkáň plnila svoji funkci musí být tvrdá a pevná. Kostní buňky, které jsou při vzniku osteoporózy důležité jsou zejména osteoblasty, ty syntetizují organickou složku kostní tkáně a pak osteoklasty, které kostní tkáň odbourávají. Mezibuněčná hmota se skládá z anorganické složky (vápník, fosfor) a organické (kolagen I.typu), které zodpovídají za tvrdost, pevnost a pružnost.

Princip osteoporózy

U zdravé kostní tkáně je aktivita osteblastů a osteoklastů vyrovnaná, a tím pádem zůstává množství kostní hmoty vyrovnaný. Naopak u osteoporózy je aktivita osteoklastů vyšší než osteoblastů a kosti se stávají křehčí a narůstá tak riziko zlomenin.

Důležitá informace

Maxima kostní tkáně je dosaženo okolo 25 let našeho života, množství závisí z velké části na genetických faktorech, ale ovlivnit ji můžeme příznivě zdravým životním stylem, pohybem a stravou bohatou na vápník.

Naopak úbytek kostní hmoty začíná po 35.roce života. Kdy je to zhruba o 0,3-0,5% ročně a u žen po menopauze o 2% ročně.

Projevy osteoporózy

Osteoporóza se může zezačátku vypadat zcela nevinně. V první fázi si ji ani nemusíte všimnout nebo příznakům nevěnovat pozornost. Nejčastěji se projevuje bolestmi zad, následně kyfózou (oblouk vyklenutý dozadu) a zmenšováním postavy. V druhé fázi dochází k frakturám neboli zlomeninám, a to v typických oblastech. Nejčastěji je to krček stehenní kosti, zlomeniny zápěstí a hrudních nebo bederních obratlů. Na obratlech bývají zlomeniny poměrně drobné a na páteři se projevují postupným sesedáním obratlových těl.
A to může způsobovat neurčité pobolívání zad.

Co je ale na těchto zlomeninách velmi nebezpečné je to, že pokud opravdu člověk osteoporózou trpí, tak fraktury mohou nastat úplně snadno. Stačí se trošku narazit, špátně šlápnout, spadnout a zlomenina je na světě.

Rizikové faktory osteoporózy:

Z vnitřních faktorů jsou to zejména genetické faktory, dále věk a pohlaví. Z vnějších faktorů je to nízký příjem vápníku, nedostatek vitaminu D, nízká pohybová aktivita, kouření, alkohol, kofein a nápoje typu Coca cola.

Jak předejít osteoporóze

Z uvedených informací vyplývá, že velkou roli má dosahování maxima kostní tkáně už v dětsví a v průběhu dospívání. Každopádně celý svůj život bychom se měli snažit (a ne jen kvůli osteoporóze) dbát na zejména na:

  • příjem vápníku (dospělý člověk 1000 mg na den)
  • příjem vitaminu D
  • na pohybovou aktivitu

Dále na:

  • fosfor
  • vitamin C, B6, B12
  • minerální látky: Mg, Zn, Fe

Diagnóza osteoporóza

Pokud trpíte náznakem osteoporózy, je dobré jít za včas k lékaři, než dojde k nějaké vážnější zlomenině. Lékař vás pošle pravděpodobně na vyšetření s názvem denzitometrie, kde může zjistit úbytek kostí tkáně.

Informace načerpány studiem Komunitní výživy (děkuji Veronice Březkové za vyčerpávající přednášku), www.ordinace.cz

Štítky: