Ověřte si „éčka“

Štítky:

Emulgátory, konzervanty, stabilizátory, barviva. To vše a mnohem víc se skrývá pod pojmem „éčka“. Máme se jim vyhýbat, nebo ne? Pojďte to zjistit!

Pojem „Éčka“ není pro nikoho asi nic nového a asi všichni si pod ním něco dokáží představit. Nebo spíše si je drtivá většina vybaví napsaná na obalech potravin. Ti, co se o zdraví či zdravou výživu alespoň trošku zajímají, snaží se těmto potravinám vyhnout velkým obloukem. Většinou totiž o nich slyšíme v negativním smyslu a myslíme si, že čím méně éček v potravě budeme jíst, tím zdravěji jíme.

Ale na druhou stranu…víte, co přesně se pod písmenem E a obvykle třemi čísílky, které ho doprovází, skrývá? Víte, jakou funkci v té které potravině plní? A zda jsou vůbec všechna tak moc škodlivá, jak se často říká a píše?

Nebudu se tu éček zastávat to ne, ale myslím, že se kvůli nim často dělá až moc velký humbuk. Emulgátory jsou dnes běžnou součástí potravin a budeme jen těžko hledat nějakou, která by je neobsahovala. Některé emulgátory jsou opravdu zdraví zcela neškodné, jiné mají nepříznivé účinky až ve větším množství a těm bychom se měli vyhýbat. Ale tu se nabízí otázky: Jak se v emulgátorech správně orientovat? Jak zjistit, která nám mohou škodit, a kterým se netřeba vyhýbat?

Jelikož si myslím, že spousta lidí v éčkách tápe a stávají se z nich „Éčkofobici“, aniž by znali jejich přesné použití a využití, nabízím Vám odkaz na internetovou stránku společnosti Tetra Pak, která se rozhodla všechna tabu okolo éček objasnit.

Zjistíte zde jednotlivé skupiny éček a funkci, kterou v potravinách zastávají. Dále přehled éček, kde jsou všechny detailně popsány i s účinky na lidské tělo a také databázi, kam stačí zadat tříciferný kód vedle písmene E a databáze vám ho najde a detailně popíše. A vy sami tak můžete zjistit, zda se mu raději vyhnout či mu nevěnovat větší pozornost. Protože jak sami můžete objevit, pod písmenem E se nachází i vitaminy. Avšak také látky, které mohou být příčinou alergií a jiných nepříjemných stavů ve vašem těle.

Odkazy:

Rozdělení éček
Přehled éček
Databáze éček
Poradna o éčkách

Zdroj informací: www.bezkonzervantu.cz

Štítky:

Komentáře

1 komentář
    • 6. 6. 2010 v 17:44

    Moje oblíbená stránka o Éčkách je web http://www.emulgatory.cz – mají tam všechny éčka a jejich hodnocení a popis. Šikovná je taky aplikace do mobilu, která se tam dá zdarma stáhnout.