Permanentní rovnání vlasů vs. žehlení

Štítky:

Každý z nás si někdy přeje to, co nemá. Možná mi dáte za pravdu, že jste-li majitelkou rovných vlasů jak hřebíky, přejete si mít nejlépe princeznovské lokýnky. To samé platí i naopak.

Myslím, že každý z nás si někdy přeje to, co nemá, co mu příroda nenadělila. Určitě mi dáte za pravdu, že jste-li majitelkou rovných vlasů jak hřebíky, přejete si mít nejlépe princeznovské lokýnky. A naopak, což bude tématem tohoto článku, slečny či ženy s vlnitými a kudrnatými vlasy touží po krásně hladkých rovných vlasech. Když se toho snaží dosáhnout, tak co se samozřejmě nestane: vlasy umyjete, pokud možno do rovna vyfoukáte a třeba i vyžehlíte, jenže jdete do školy nebo do práce a když na sebe večer (někdy už i během dne) podíváte do zrcadla, zjistíte, že to není rozhodně to, co jste si ráno tak pracně na hlavě vytvořily. Není tedy lepší zůstat u svého přirozeného stylingu a se stále stejným účesem? Sama vím, že není … rovné vlasy jsou prostě někdy potřeba a jak se říká in. Než se ale rozhodnete zkoušet různé varianty narovnání účesu, měly byste zhodnotit svoje možnosti. Tím myslím kvalitu vašich vlasů, stupeň jejich poškození, jaké používáte barvy na vlasy, typ vlasů a samozřejmě mnohdy to rozhodující, a to jsou finance.

Žehlení vlasů

Jedná se o krátkodobou úpravu a pokud jste zručná zvládnete to i za pár minut. Jak tedy na to: pořiďte si jednoznačně kvalitní žehličku. Měla by mít regulaci teploty a keramické destičky. Vhodná je i funkce ionizace, která pomáhá vlasy chránit. Na trhu je na výběr velké množství, mezi firmami vede z mého hlediska Remington a Rowenta. Teplota při žehlení by měla být v rozmezí 120 – 130 ºC , 140 ºC max. Jinak se vlasy zbytečně pálí.

žehlička na vlasy

Před žehlením je vyfoukejte do sucha a použijte přípravek na žehlení vlasů, který je ochrání. Zkuste zalovit v peněžence a pořiďte si nějaký z profesionálních řad od kadeřníků, uvidíte, že časem nebudete litovat. Holt za kvalitu se platí – a v tomto případě to také vyplatí. Vlasy rozdělíte na několik pramenů a každý přežehlíte max. 3x. Na závěr můžete použít vosk, či nějaké bezoplachové sérum pro výživu a uhlazení a vlasy fixovat lakem na vlasy. Tato úprava je vratná a vydrží vám do příštího umytí. Určitě bych vám nedoporučovala žehlit vlasy po každém mytí, je to moc velká zátěž.

Permanentní rovnání vlasů (vyzkoušeno na vlastní vlas)

V dnešní době novinka po které touží stále více slečen s vidinou krásného rovného účesu. Tato úprava má několik pro a proti a je jen na vás, jak se rozhodnete. Sama jsem ji před rokem vyzkoušela a chtěla bych se s vámi o své zkušenosti podělit. Provádí se už na délku pod uši a jakkoli vlnité či kudrnaté vlasy. Přípravky na rovnání vyrábí už dnes řada firem, nejvíce kadeřnictví pracuje s Wellou. Mé vlasy byly však rovnány přípravky od firmy Revlon. Celá úprava trvá velmi dlouho, já jsem na křesílku u kadeřnice seděla 5 hodin.

Proces rovnání se skládá z nanášení hustých past na vlasy, které jej chemicky naruší – ničí se disulfidické můstky v terciární struktuře keratinu.
Pasty se smívají, vlasy se žehlí a suší a úprava proto trvá tak dlouho. Na mé vlasy kadeřnice použila přípravek na poškozené vlasy – tedy šetrnější variantu, protože byly barvené. Pokud jste platinová blondýna nebo máte melír, na rovnání zapomeňte, přípravek by se neměl používat. Chemický proces také vytahuje staré barvy z jádra vlasu, takže se mi pak na hlavě objevil i mahagonový odstín, který jsem měla před rokem. Permanentní rovnání vám vydrží asi půl roku (avšak je to dost individuální, někomu třeba jen 2 měsíce) a pak se začnou vlasy zase vlnit, takže já už mám své kudrlinky zpátky. Jenže teď ta proti. Pro vlasy je to obrovská chemická zátěž, při které se můžou snadno poškodit, což se stalo i mně. Mám typické evropské vlasy, spíš jemnější a po proceduře vypadaly jako koudel, i když krásně rovná.

Během roku jsem vyzkoušela mnoho způsobu regenerace a utratila spoustu peněz. Nakonec jsem zakotvila u barvení vlasů Hennou, což je parádní výživa a u profesionální vlasové kosmetiky. Vlasy už vypadají zdravě, ale každý kadeřník mi řekne, že poškozená část musí úplně odrůst. Navíc pokud přípravek steče na pokožku vlasu, nevratně se poškodí vlasové kořínky, takže vlasy zkrepatí nebo úplně vypadají. Proto se nanáší 1 cm od pokožky hlavy. A teď to nejstrašnější a to je cena. Pohybuje se zhruba od 2000 Kč do 6000 Kč, záleží na kadeřnictví a na práci s vašimi vlasy.

Tak jak jste se rozhodly? Pokud vám mohu poradit, na permanentní rovnání vlasů nechoďte, ať toho nemusíte potom litovat jako já. Raději si kupte kvalitní žehličku, přípravky a investujte peníze do kvalitního sestřihu. Proto žehlení zdar, vlnám nazdar.

Štítky:

Komentáře

20 komentářů
 1. MJ

  • 12. 2. 2019 v 15:21

  Chemické narozvnání vlaů funguje perfektně. Chodím pravidelně jednou za rok už x tý rok a jsem maximálně spokojená! Velice záleží na profesinalitě kadeřníka, než na dané značce… Já chodím stále na Wella Strainght (a stojí mě to cca 8tis.). Vlasy nejsou zničené, nejsou krepaté… Pokud ovšem máte již vlasy zničené před zákrokem, barvou, zesvětlením, henou!… Tak to vlas samozřejmě ještě víc naruší a zkrepatět může. Proto by měl profesionál zhodnotit, zda jsou vaše vlasy na takový zákrok vůbec vhodné… Zkuste se zeptat na názor u vícero kadeřníků (třeba jen, když si půjdete zastřihnout konečky) a jestli k nim chodí nějací zákazníci pravidelně, jak často narovnání provádějí a pod. To by vám mohlo napovědět předtím, než se k tak razantní změně rozhodnete. :) Přeji hodně štěstí a šťastný výber! :) (Btw. žádný keratin vám vlasy opravdu nenarovná…)

  • 1. 3. 2017 v 16:24

  Asi vás nepotěším, ale jestliže máte opravdu tvrdé a kudrnaté vlasy, tak rovné je nikdy mít s největší pravděpodobností mít nebude. Ale nezoufejte! I kudrnaté vlasy s tou správnou péčí mohou vypadat suprově! :)

 2. Nikola

  • 13. 11. 2016 v 14:30

  Dobrý den :) mně už nepomáhá ani žehlička … mám velmi husté a kudrnaté vlasy a chtěla bych je mít alespoň na pár týdnů rovné :( nemáte nějakou radu ?

 3. BORŮVKA

  • 6. 1. 2012 v 20:38

  Mám hodně kudrnaté vlasy, žehlím si je, mám je po žehlení vždycky rovné, ale během dne, se mi vrátí do původního stavu. Byla bych vděčná za radu, jaké přípravky mám k tomu používat. Děkuji

 4. Filip

  • 12. 6. 2011 v 22:35

  Čau, ano jsem kluk, vlasy si žehlím už asi rok. Opravdu si je musím žehlit každý den, když si je nevžehlím vypadají ty kudrliny opravdu hrozně. Akorát mě štve, že jsme třeba měli jed s kamarády pod stan a já jsem se z toho musel vykecat i když jsem chtěl jed, ale tak v lese si vlasy vyžehlím asi těžko. Takže jako fakt mi to „posraný“ žehlení už leze na krk a narušuje mi i osobní život a kazí kamarádství, ale nemůžu bez něj žít.

 5. terezka♥

  • 8. 10. 2010 v 20:25

  já vám všem doporučuju žehličku od ety 7333 9010 , je fakt super levná s iontizatorem a rychle a krásně vyžehlí

 6. Baruška

  • 4. 8. 2010 v 1:42

  vaše vlasy budou po tom mnohem lepší a lesklejší než před tím!!!!!

 7. Baruška

  • 4. 8. 2010 v 1:40

  souhlasím s Monik.. nejlepší je BIOIONIC! narovná vám to vlasy NECHEMICKY a vyživí to vaše vlasy.. je to vhodné pro jakýkoliv typ vlasů!
  1) Je to první a jediný systém trvalého narovnávání vlasů použitelný na všechny typy vlasů, včetně vlasů odbarvených, barvených nebo chemicky ošetřených (dokonce i afrických a afro-amerických vlasů), a to bezpečně a účinně.
  2) Po zvlhčení stačí vlasy nechat vyschnout přirozeně, a zůstanou rovné.
  trvá to 2,5 až 3.5 hodiny.. a dělá se to 1x až 2x ročně.. vlasy zůstanou už navždy rovné pokud vám neodrostou.. :)
  http://www.bioionic.cz/ tady si o tom můžete přečíst více.. :) je to super! ale cena je velká.. :( a dá se to dělat jen v salonu.. :(

  • 10. 5. 2010 v 0:34

  nejlepší je bioionic :-)

 8. Sabina

  • 11. 4. 2010 v 21:58

  Ahoj :) já jako majitelka kudraných vlasů jsem byla taky na permanentním rovnání.. Byla jsem zadarmo, protože do našeho salonu to teprve zavedly a ty mladší kadeřnice se na mě „učily“, vedla je skušenější.
  Asi 3 dny po rovnání jsem si vlasy šla umýt a těšila se na to jak mi budou poprvé v životě schnout rovné.. chyba, měla jsem je kudranaté jako dřív.. Sice mi moc nepadaly a ani veliké poničení jsem nezaregistrovala.. ale je mi to líto
  Vlasy si žehlím každý den a to je teprv konec :(

«12