Prevence je totiž základ

Štítky:

Ačkoliv název tohoto článku, nevzešel z mé hlavy, musím s ním jedině souhlasit. Dovedl mě totiž k hlubšímu zamyšlení. Avšak mám strach, že někteří lidé na to nejsou připraveni. Bohužel.

Určitě si všichni lidé uvědomují význam slova prevence. Tzv. primární prevence má za úkol zabránit vzniku nemocí, sekundární prevence už má za úkol objevit časné příznaky a zabránit rozvoji nemoci. Pro lepší představu – se sekundární prevencí se častokrát setkáváme, aniž bychom si to uvědomovali a bereme dané úkony jako „rutinu“ či nepřemýšlíme jaké všechny příznivé důsledky pro nás mají. Např. povinné očkování, prenatální poradenství, fortifikace potravin (př. jódem – důležitý zejména pro správnou činnost štítné žlázy) či vody (př. fluorem – prevence zubního kazu), avšak i preventivní prohlídky, různé screeningy a vyšetření (zubní prohlídky, screening diabetu mellitu, rakoviny tlustého střeva, mamografie).

Je vám vaše zdraví cenné?

Úkolem prevence je ochránit a podporovat zdraví, to následně vede ke zvýšení zdraví populace a především ke zvýšení kvality života. Avšak co děláte Vy sami pro svoji primární prevenci? Neboli jak se snažíte zabránit vzniku civilizačních nemocí – „strašáků dnešní doby“?

Nekouříte? Pravidelně cvičíte? Snažíte se stravovat dle zásad zdravé výživy? Nekonzumujete větší množství alkoholu než je doporučovaná denní dávka? Nestresujete se? Umíte odpočívat?

Říkáte ANO? Pak vám gratuluji a mám z vás radost. Z těchto údajů je vidět, že se máte rádi a že chcete žít kvalitně a plnohodnotně do pozdního věku. (Také jdete příkladem svým dětem a nechcete jim dát nevhodný vzor a nezvýhodněné geny.)

Můžeme se bránit?

Samozřejmě, že podíl na vzniku civilizačních chorob nemá jen prostředí, ve kterém žijeme, ale také genetická výbava. Avšak zrovna tuto složku už nemáme šanci ovlivnit, za to můžeme ovlivnit svůj životní styl. Neboli si přizpůsobit prostředí (vyváženou a kvalitní stravou, pravidelným pohybem, najít si čas sami na sebe), ve kterém žijeme tak, abychom měli co největší šanci vyhnout se propuknutí některé z civilizačních chorob. Ať už jde o nadváhu, která se po pár letech žádné změny nevhodného životního stylu „překulí“ do obezity, diabetes mellitus 2. typu, hypertenze, aterosklerózy a dalších souvisejících onemocnění kardiovaskulárního systému a v neposlední řadě bohužel i nádorů.

Vyplatí se prevence?

Bohužel pojem PREVENCE lidem v dnešní době moc neříká. Všichni chtějí totiž vidět okamžitý výsledek. Lidé neradi investují do prevence, jelikož tento výsledek nevidí. Avšak neuvědomují si to, že si tak prodlužují a zkvalitňují svůj život. Mnohdy slyším – vždyť to jsou vyhozené peníze kupovat si kvalitní potraviny, investovat do cvičení (ať už do samotných pohybových kurzů, cvičebních pomůcek, oblečení a obuvi na cvičení…), nechat si odborně sestavit vhodný jídelníček, zajít si na masáž, kde máme prostor se odreagovat od každodenních povinností.

Člověk, když je zdravý, tak nemá potřebu do prevence investovat. Cítí se dobře a proč by měl myslet na nejhorší. Avšak při nevhodném životním stylu a tempu na sebe civilizační choroby nenechají dlouho čekat. A pak už je těžké něco dělat. Naše stravovací návyky se pak už mění velmi těžko, začít cvičit je mnohdy nemožné, protože náš pohybový aparát neslouží jak by měl, všechno se začíná hroutit. A tak zbývají mnohdy jen léky, které však většinou neřeší příčinu nemoci. Pouze ji maskují, ale neodstraní. Zde více než jinde platí, tak dlouho se chodí s džbánem pro vodu až se ucho utrhne. Avšak nikdy není pozdě začít, jen to bude stát více úsilí.

A to, že se „ucho džbánu trhá“ doopravdy a nesnažím se vás tu jen vystrašit, mluví samotné údaje o počtech lidí, kteří trpí v ČR diabetem melittem 2.typu. Kolik lidí umírá na kardiovaskulární choroby a mohla bych vyjmenovávat dále.

Nebuďte sobečtí a mějte se rádi

Už slyším, jak v hlavě některých z vás šrotuje věta „na něco umřít musím“, avšak tohle je jedna z nejsobečtějších vět, co kdy člověk může vyřknout. Uvědomte si, že ačkoliv vy možná umřete (možná předčasně, možná ve vysokém věku, avšak závislý na 10-ti lécích denně, budete žít několik let nespokojeného, nekvalitního a neaktivního života), vaše děti od vás získaly velmi nezvýhodněné geny a především vzor. A pak se můžeme divit, kam ten svět spěje, když takhle přemýšlíme….

Proto zapojte se a snažte se zdraví podporovat a ne ho podkopávat.

Pár tipů, jak začít hned:

Výživová doporučení pro ČR.

Štítky:

Komentáře

1 komentář
  1. Dominika M.

    • 24. 11. 2008 v 21:16

    Nezbývá mic jiného, než souhlasit. Ať se daří. Domča