Příkrmy

Stále ještě kojíte, ale vaše děťátko už povyrostlo a začíná se velmi zajímat o to, co jí ostatní. Dává tím najevo, že je pomalu na čase začít přikrmovat. Přečtěte si v našem článku, kdy a jak se doporučuje s příkrmy začínat.

Kdy s příkrmy začínat?

Názory na dobu zavádění příkrmů se různí dle toho, zda je dítě kojeno či nikoli. Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení do ukončeného 6. měsíce, čímž je tedy stanoven i začátek podávání příkrmů. Ve výjimečných případech, je možné začít s příkrmy již před ukončeným šestým měsícem, nikdy však ne před čtvrtým měsícem věku dítěte. U nekojených dětí, které dostávají umělou výživu, se mnohdy doporučuje začít s podáváním příkrmu již po 4. měsíci věku. Pokud však dítě dobře prospívá, není důvod spěchat a je lépe zahájit přikrmování v ukončených 6. měsících stejně jako u dětí kojených.

Pro všechny děti, ať už kojené či krmené uměle, platí, že by před 4. měsícem věku neměly dostat žádné jídlo ani čaj či jiné tekutiny než mateřské, případně umělé mléko.Pokud by se tak stalo, mohlo by dojít ke zvýšenému riziku vzniku alergie a průjmových onemocnění, neboť sliznice kojence v tomto období ještě není dostatečně zralá.

Není také vhodné se zaváděním příkrmů otálet. Kolem šestého měsíce prochází dítě tzv. senzitivní periodou, kdy je schopno učit se přijímat pevnou stravu. A pokud bychom zavedení příkrmů příliš odkládali, mohli bychom promeškat dobu vhodnou pro rozvoj některých motorických schopností, jako třeba žvýkání, a dítě by mohlo mít později s tuhou stravou problém. Rizikem pozdního zavedení příkrmu je také zpomalení růstu dítěte z důvodu nedostatečného příjmu energie a živin a deficit některých stopových prvků (především železa a zinku). Mateřské mléko, ačkoliv je v 1. roce nejdůležitějším zdrojem energie a živin, není již po 6. měsíci schopno pokrýt veškeré potřeby dítěte.

Hlavní je trpělivost

V době, kdy začínáte s příkrmy je třeba především veliké trpělivosti. Dítě až dosud znalo jen prso (případně lahvičku), vaším úkolem v prvních týdnech je tedy hlavně naučit se jíst lžičkou. Hlavním zdrojem tekutin, živin a energie je i nadále mateřské mléko. Zpočátku děti používají rty jako při kojení, z tohoto důvodu mohou vystrkovat potravu ven. Proto „plivání“ nemusí znamenat, že dítěti jídlo nechutná. Děti se musí naučit správně používat jazyk, rty a ústní svaly. Lžičku vkládejte na střed jazyka, lehký tlak na přední část jazyka stimuluje posunutí potravy horním rtem.

Při krmení byste na dítě měla vidět a ono by mělo vidět na lžičku. Je vhodné s dítětem během jídla udržovat oční kontakt, mluvit na ně, povzbuzovat ho a chválit. Snažte se plně vnímat jeho pocity, někdy je novou chutí opravdu nepříjemně zaskočeno. Pro první pokusy s příkrmy zvolte dobu, kdy je dítě v dobré náladě a vy nikam nespěcháte. Někdy je dobré děťátko uklidnit a částečně nasytit u prsu a teprve potom mu zkusit podat příkrm. Nebo mu můžete dát příkrm a poté ho dokojit, díky čemuž si můžete být jista, že dítě dostalo vše, co potřebuje. Každému může vyhovovat jiný způsob.

Kolik?

Zpočátku zkoušejte dát dítěti 1-2 lžičky příkrmu 1-2 krát denně. Nečekejte, že hned napoprvé sní vaše děťátko plnou misku zeleninové kaše. Než se dítě dostane na plnou dávku příkrmu, může to chvíli trvat. Každý den množství postupně zvyšujte a buďte trpěliví!

Doba krmení by neměla přesáhnout 30 minut. Delší dobu není dítě schopno udržet pozornost a nucení do jídla by v něm mohlo vyvolat odpor. Krmte dítě pomalu a dbejte na jeho pocity hladu a sytosti.

Jakou konzistenci?

První příkrm by měl být podáván v podobě řidší hladké kaše – zpočátku může být rozmixovaná. Jakmile se dítě naučí příkrm ze lžičky spolknout, podávejte hustší konzistence. Jídlo postupně spíše rozmačkávejte, případně pasírujte. Hustotu příkrmu a velikost kousků zvyšujte postupně. Pokud by dítě dostávalo delší dobu pouze rozmixovanou stravu, mohlo by mít později problém s kouskovitou stravou. Příkrmy podávejte malou lžičkou, nikoli lahví s dudlíkem.

Čím začít?

Kterým příkrmem začnete, není až tak důležité. U nás se většinou začíná zeleninovým příkrmem. Je to především proto, že kdyby se začalo ovocem, mohlo by si dítě zvyknout na sladkou chuť a zeleninu později odmítat. Ale ať už začínáte zeleninou či ovocem, doporučuje se začínat vždy jednodruhovými příkrmy a nejdříve po 3 dnech přidat další druh, aby se dala lépe odhalit případná nesnášenlivost dané potraviny. V průběhu asi 2-3 týdnů se může začít užívat vícesložkové pyré.

Při přípravě příkrmů i samotném krmení nezapomínejte na hygienu! Vždy si před přípravou jídla umyjte ruce, používejte čisté nádobí, dejte pozory, aby se syrové maso nedostalo k již uvařenému jídlu. Dítě zpočátku sní jen malé množství příkrmu, proto ho nepřipravujte moc, nebo ho již předem rozdělte na dvě části, z nichž jednu dáte zamrazit. Zbytky po dítěti neskladujte, vždy raději podávejte čerstvé jídlo.

V příštím článku se můžete těšit na podrobnější informace o vhodnosti a době zavedení jednotlivých příkrmů. A najdete zde i receptík na nějakou tu zeleninovou pochoutku :-).

Komentáře

1 komentář
  1. Ivetarakova

    • 16. 5. 2017 v 18:06

    Mam1i8mesicni vnucku v peci a pije mleko ialo jidlasni normalne kdy a jakou zelwninu podavat respektive vecer je vhodna doba