Proč je důležité snídat

Štítky:

To, že je snídaně považována za základ dne víme všichni. Avšak kolik z nás ráno vychází z domu s prázdným žaludkem? Po přečtení si možná uvědomíte, jak moc strádáte.

To, že jsem se rozhodla psát zrovna o snídaních je zcela prosté. Stále velká většina dětí a dospělých nesnídá. V uších mi zní všechny ty výmluvy, proč lidé nemohou snídat. Nestíhají, nemají chuť, mají strach, že se ztloustnou, když budou snídat – to jsou hlavními důvody, proč lidé ráno do svého žaludku pustí maximálně kávu, čaj a nebo ani to ne. A první jídlo je u drtivé většiny z nich až oběd. Což našemu tělo rozhodně neprospívá. To jak po duševní stránce, ale i po fyzické.

Pro tělo není dobré být tak dlouho bez stravy, a to hned z několika důvodů. Sami to možná pozorujete, že když déle nejíte, nemáte energii, nemáte náladu, nesoustředíte se. To vede k tomu, že nejste natolik výkonní a především jste podráždění, aniž byste to přisuzovali tomu, že jste zrovna nejedli.

Nejvíce se to projeví na dětech, které když jdou do školy bez snídaně, tak se mnohem rychleji unaví, znudí a nejsou schopni přemýšlet. Navíc zrovna u dětí bychom měli návyk na snídani, co nejpečlivěji hlídat, protože když dítě nesnídá, tak netrpí jen onou únavou či neschopnosti se soustředit, ale také si pěstují náběh na nadváhu či obezitu. V konečném výsledku to totiž dopadne tak, že si skočí o přestávce do školního bufetu, do automatu nebo do nejbližšího obchodu a nakoupí si to, na co mají chuť nebo co jim je nabízeno a obvykle to moc nestojí. A to jsou především sladkosti (tyčinky Mars, Snickers snad nikdy nevyjdou z módy), buchty (zejména koblihy jsou terčem výběru) a v neposlední řadě bagety, které jsou napěchované majonézovým salátem, tučnou šunkou a zakončeno to je jedním lístkem salátu, aby se neřeklo. No a myslím, že tohle není nejlepší řešení, jak začít svůj den.

Ano, sice do sebe děti dostanou tu požadovanou energii, ale jen na velmi krátkou dobu a především nesprávným způsobem s nesprávným obsahem živin. No a když se tohle děje delší dobu a každý den, tak se pak nemůžeme divit, že se procento dětské obezity stále zvyšuje.
A samozřejmě tento důsledek nesnídání neplatí jen u dětí. Ačkoliv, jak jsem řekla, důraz na snídani u dětí, já považuji za důležitou věc. Protože ne nadarmo se říká, co se jednou v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. A platí to i v tomto případě.

Když se naučíme jíst snídani, „vyzbyde“ nám čas na malou přesnídávku a pak na oběd. Díky snídani získáme pravidelný řád, který u lidí, kteří nesnídají chybí. Tato pravidelnost je důležitá nejen pro udržení pozornosti, pro dostatek energie, ale především pro správné fungování metabolismu. A to se projeví tak, že si naše tělo nic „neschovává“ na horší časy až zase přijde dlouhá pauza bez jídla, neboli až přijde hladovění. Nemá proč se metabolismus „zpomalovat“ a nehrozí právě ona nadváha.

Hodně lidí si myslí, že když vynechají snídani, tak zhubnou. Omezí tak vlastně nějaké „zbytečné“ jídlo a dají si třeba až ten oběd nebo svačinu. Ale zapomínají na to, že tělo pracovalo i v noci a potřebuje další energii. A když ji dostane až po bez mála 12-ti hodinách a více, tak začne strádat. Ale obvykle si potřebnou energii nebere z našich tukových buněk (což chceme), ale bere si ji z bílkovin, tedy především svalů, což je nežádoucí. A vede to jen k tomu, že když se pak opět najíme, tak si toho více „schová“ do zásoby. A jak to tak bývá, když vynecháme snídani (ale může to být i oběd, svačina), tak toho pak sníme mnohem více v dalším chodu. Či pak celé dopoledne nebo dokonce celý den něco uždibujeme. A aby toho nebylo málo, nejčastěji šaháme po ne zrovna zdravých pokrmech. Protože když si pak sám žaludek začne říkat o jídlo, je zle a bereme vše, co nám přijde pod ruku. Takže se tak ocitáme v začarovaném kruhu.

Tak co, nemyslíte si, že začít snídat a jíst pravidelně po menších dávkách celý den je lepší? ;-)

Pro ty, co si to myslí a chtějí začít s přestavbou svého dosavadního režimu, si můžou přečíst minireceptíky či tipy v příštím článku.

Štítky:

Komentáře

3 komentářů
 1. Puki

  • 17. 1. 2017 v 11:08

  Kdo pravidelne a kvalitne neji, ten driv nebo pozdeji doplati bud vahou nebo problemy s travenim. Nezalezi na veku – strava musi byt pravidelna. Zadne extremy telo dlouhodobe nesnese a to ne jenom u snidane, ale take u obeda a vecere. Takze jezte porad a hlavne nejezte hlouposti http://www.slimming.cz/zdrava-snidane/

 2. Irena

  • 6. 10. 2013 v 11:14

  Ahoj je mi 10 let a do tet jsem nesnidala a nesvačila ale hned v pondělí začnu a mislim že máte pravdu.;) :))

 3. Honza

  • 4. 1. 2011 v 23:20

  Děkuji moc za otevření očí :-D Hned zítra začnu…