Proč se potíme

Štítky:

Nastala doba, kdy zažíváme nepříjemný boj s potem. V článku se dozvíte proč je pocení důležité, ale i možnosti, jak nad ním vyhrát.

Kdo z nás to nezná…určitě mi dáte za pravdu, že pocení není zrovna nejpříjemnější, obzvláště, když jedeme v horkém letním počasí v městských hromadných prostředcích či pobíháme z obchodu do obchodu s pěti igelitkami v každé ruce. A někdy stačí jen stresová situace a na nás se objeví kapičky potu (někdy to zachází až tak daleko, že z kapiček se udělají skvrny a ze skvrn celá zpocená kola). Pár rad, jak proti těmto situacím můžeme bojovat či jak je potlačovat Vám nabízím v tomto článku.

Funkce potu

I když nám pot dokáže pěkně znepříjemnit život a většinou nás zastihne v těch nejméně vhodných okamžicích (určitě každý z nás viděl reklamu s prasátkem v podpaží či s banánovou slupkou), tak bez pocení by se naše tělo neobešlo. Jedná se o proces pro tělo téměř životně důležitý.

Termoregulační funkce

Organismus prostřednictvím pocení reguluje tělesnou teplotu. Můžeme říci, že se tělo přirozeně ochlazuje. Kdybychom se nepotili, mohlo by dojít k přehřátí, a to může být za určitých okolností život ohrožující.

Vylučovací funkce

S potem odcházejí z těla i zplodiny látkové výměny a jimi vytvořená vrstvička udržuje pH pokožky na hodnotě 5,5 a tím ji chrání před plísněmi a jinými nevítanými hosty. Za normálních podmínek a dobrého zdravotního stavu ztrácí lidský organismus za den průměrně kolem půl litru vody. V horku či při zvýšené fyzické zátěži, ale i při některých nemocech (nachlazení, angína) to mohou být až 3 – 5 litrů.

Vábící funkce

Jeho poslední funkci jsem označila za vábící, protože pot se svým obsahem feromonů podílí (aniž bychom to vědomě pozorovali) na přitažlivosti k opačnému pohlaví.

Zajímavosti

V lidském těle se vyskytuje až 5 milionů potních žláz, přičemž ne všichni se potí stejně (muži se potí více než ženy) a navíc u každého je pot také jinak cítit. A navíc u někoho je cítit méně, u někoho více. Určitou roli hraje i teplota prostředí, v němž se pohybujeme a velkou roli sehrává náš zdravotní stav.

Složení potu a jeho „vůně“

Lidský pot se skládá z 99 % vody, 1 % tvoří rozpuštěné látky jako sůl, minerální látky, stopové prvky, ale i bílkoviny.

A protože je pot složen z velké části jen vodou, tak sám o sobě cítit není, ale „ta“ nepříjemná vůně, kterou pak cítíme vzniká po tom, kdy se pot dostane do dlouhodobějšího kontaktu s bakteriemi, které běžně osidlují lidskou kůži.

Bojovníci s potem

Pocení můžeme předcházet různými způsoby, ovšem ne každému musí vyhovovat totéž. Hlavní péče, kterou snad nemusím nijak zvlášť zdůrazňovat je hygiena, která by měla patřit do každodenního rituálu všech a v letním období bychom se měli sprchovat raději i vícekrát za den. Oblečení bychom si měli vybírat z dobře prodyšných, savých přírodních materiálů, nejlépe z bavlny nebo lnu a pokud se hodně potíte omezte raději oblečení ze syntetických materiálů.

Jako každodenní pomocníci nám ale výborně poslouží speciálně vytvořené přípravky, které se rozdělují podle mechanismu „boje s pocením“:

Deodoranty

Deodoranty nezničí pot, ale slouží k tomu, aby pot nebyl cítit. Obsahují dezinfekční látky, které „přebíjejí“ nepříjemný zápach potu. Jejich parfemace nás zahalí do jemné vůně a pot tak není cítit.
Jen jedna jejich nevýhoda spočívá v tom, že voňavé složky nejsou v deodorantech zastoupeny moc koncentrovaně, a proto je ho třeba použít i několikrát za den.

Antiperspiranty

Tyto přípravky jsou naopak založeny na zamezení pocení, protože blokují činnost potních žláz. Stačí je použít jednou denně, a to především na ta místa, kde je nejvyšší shluk potních žláz (v odpaží a na ploskách nohou).

Kombinace Deo+Anti

Přípravek, který kombinuje jak vlastnosti deodorantu tak antiperspirantu se na našem trhu také prodává a je skvělý pro všechny, co chtějí pocení omezit a zároveň příjemně vonět.

Deodorant Nivea

Můj osobní tip

Nechci dělat žádnou reklamu, jen se chci podělit o svůj tip a ráda si v komentářích přečtu i Vaše rady a tipy, jak se vy snažíte dostat pocení pod kontrolu. Já sama se proti pocení vyzbrojila deodorantem z nové řady fresh od Nivey a musím říct, že ta vůně je opravdu moc a moc příjemná. A i obal mému oku lahodí.

Radikálnější metody boje proti pocení

Pokud vás ale i přes tyto přípravky pocení stále nadměrně a nepříjemně obtěžuje měli byste zvážit návštěvu u lékaře, protože nadměrné pocení může být známkou nějakého vážnějšího onemocnění. Někdy ale doktor dospěje k diagnóze, že trpíte „jen“ nadměrným pocením neboli hyperhidrózou, při které se lidé potí několikanásobně více (až 5x), než je obvyklé.

Pokud je tedy pocení silnější, je nutné přistoupit k jiným metodám, například k iontoforéze. Ta může pomoci spíše lidem, které trápí pocení dlaní a nohou. Poměrně účinná je léčba různými léky, je ale zde je třeba dát si pozor na vedlejší účinky (např. Dricolor – prodejný v lékárně kolem 200 Kč). Téměř stoprocentní výsledky může podle vyjádření lékařů kliniky přinést injekční aplikace botulotoxinu. Tato léčba ale účinkuje jen několik měsíců a pak se musí zopakovat. Je navíc poměrně finančně náročná. A jako poslední a velmi radikálním řešením je chirurgický zákrok.

Pro zajímavost zde uvádím další možné příčiny nadměrného pocení

– Obezita – pocení hlavně ve dne
– Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza, tyreotoxikóza) + další příznaky: hmotnostní úbytek, třes, průjem, vyboulené oči, únava, bušení srdce
– Chronická infekce (tuberkulóza, brucelóza, AIDS) – pocení, hlavně v noci další příznaky: trvalý kašel, hubnutí
– Menopauza (přechod) – návaly horka a pocení hlavně v noci: začíná nepravidelná menstruace
– Změny v hormonální rovnováze – nadměrné pocení během menstruace
– Užití alkoholu či acylpyrinu
– Horečka nad 38°C – pocení při horečce je normální reakce
– Šaty či ložní prádlo ze syntetických materiálů způsobují zvýšené pocení
– Emocionální stres
– Vysoká koncentrace potních žláz na rukou a nohou
– Vývoj potních žláz během puberty působí zvýšené pocení zejména v podpaží
– Lymfom – noční pocení + další příznaky: zvětšené mízní uzliny, svědění kůže, ztráta tělesné hmotnosti, bezdůvodná horečka

Obrázek: www.nivea.cz

Štítky:

Komentáře

6 komentářů
 1. Štěpán

  • 21. 3. 2017 v 11:43

  Jak se zbavit pocení? Není nic jednoduššího. Používejte Antipe a za nějakou dobu budete nový člověk. Mám s ní vlastní skvělou zkušenost.

 2. Luba

  • 2. 3. 2017 v 11:47

  Na problémy s pocením jedině Antipe. Nic lepšího a účinnějšího neznám. Je to neskutečný, ale pocení zmizelo a nevrací se.

 3. Peťa

  • 1. 2. 2017 v 17:43

  Souhlasím s váma. Pocení je hodně nepříjemný. Zvlášť, když pracujete s lidma. A já se ho zbavil díky Antipe.

 4. Dóma

  • 16. 11. 2016 v 15:01

  Pocení je protivný. Dlouho jsem hledal, co s tím. Pak jsem se dočetl o iontoforéze. Ptal jsem se na ni doktorky a ona mi ji doporučila. Koupil jsem Antipe, používal ji a pocení pomalu odeznívalo. Teď je ze mě mooooc spokojený chlápek.

 5. Kamil

  • 10. 6. 2016 v 12:48

  Článek dobrej. Já jsem ten případ, kdy nadměrné pocení není příčinou žádné nemoci. a jednu stranu je to štěstí, na druhou je to pocení dost protivný. Doktorka mi říkala o iontoforéze Antipe. Měl jsem možnost si ji prohlídnout a vyzkoušet. Zdálo se, že konečně něco pomáhá, tak jsem si ji objednal. Pocení je skoro pryč.

 6. Klára

  • 25. 4. 2010 v 12:39

  Moc děkuju za článek pomohl mi k referátu,DÍKY