Quinoa

Štítky:

Pojďte se seznámit s nepříliš známou obilninou, kterou doporučujeme zařadit do svého jídelníčku nejen pro její vysokou biologickou hodnotu, ale i pro jednoduchou úpravu a všestranné využití.

Řekneme-li pšenice, žito nebo ječmen, každý z nás si pod tímto názvem jistě představí obilninu. Ale co taková quinoa? Zdá se vám název této plodiny až moc cizokrajný? Ano, quinoa je původem z Jižní Ameriky, ovšem dnes se s ní můžeme setkat po celém světě. Vysoký obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitamínů a minerálních látek ji řadí mezi hlavní suroviny pro přípravu pokrmů, a to zejména vegetariánských.

Odkud pochází?

Tato nenáročná vysokohorská plodina je stará téměř 5000 let. Za její rodnou zemi jsou považovány Andy, zvláště pak území Peru, Chile a Bolivie, kde patřila mezi základní potraviny tamějších Indiánů. Díky španělským přistěhovalcům, kteří se postarali o zánik jejího pěstování, by quinoa zcela vymizela z našich jídelníčků. Později však Američané objevili její vysoké nutriční vlastnosti a vrátili ji na trh.

Druhý název: merlík čilský

Malá zrníčka žluté barvy, jsou semena rostliny chenopodium quinoa, kterou česky nazýváme merlík čilský. Rostlina neobsahuje lepek a je vhodná i pro pacienty trpící různými druhy alergií. Pro přípravu pokrmů se využívají nejen semena – do chutných salátů se přidávají i listy této rostliny. Inkové z quinoy vyráběli i kvašený alkoholický nápoj „chica“.

Výživová bomba

Quinoa, přezdívaná také „zlato Inků“ se může pochlubit vysokým obsahem bílkovin. Na rozdíl od jiných obilovin může nabídnout konzumentům vyvážený poměr všech esenciálních aminokyselin. Proto by neměla chybět ve veganské kuchyni, kde není kvalitních bílkovin nikdy dost. Co všechno se ještě vejde do zrníčka velikosti prosa? Tak především se jedná o širokou paletu vitaminů – thiamin, riboflavin, kyselina listová, beta-karoten, alfa-tokoferol a vitamin C. Z minerálních látek můžeme jmenovat např. hořčík, mangan, železo, měď, fosfor či zinek. To není zdaleka všechno, quinoa je také bohatým zdrojem polynenasycených mastných kyselin, oligosacharidů, vlákniny, rostlinných sterolů a antioxidantů.

Jíst quinou je dobré, protože:

– působí příznivě na hladinu glukózy v krvi, což je jeden z faktorů prevence diabetu 2. typu
– díky hořčíku a jiným důležitým minerálním látkám sloužícím jako antioxidanty, snižuje vznik kardiovaskulárních onemocnění a dalších tzv. civilizačních chorob
– má zvýšený obsah histidinu, který je významný především ve výživě kojenců a malých dětí, u nichž tato aminokyselina patří k esenciálním
– neobsahuje lepek, dopřát si ji mohou rovněž celiaci
– s její přípravou nemusíme „zabít“ celý den
– rozšíříme si tak výběr příloh :-)

Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku:

Energetická hodnota:374 kcal/1571 kJ
Bílkoviny:23 %
Sacharidy:5 %
Tuky:4 – 9 %

Snadné, zdravé, chutné…

S přípravou quinei si poradí i méně zdatné hospodyňky :-). Vaří se asi 14 – 18 minut a na jeden šálek quinoi připadají 2 šálky vody. Po uvaření má jemnou, lehce oříškovou chuť a představuje výbornou alternativu k bílé rýži či kuskusu. Správně nabobtnalá zrnka by měla být „al-dente“ – na skus. Před vlastní přípravou by se zvláště nebalená quinoa měla zbavit saponinů, takže se ji nebojte namočit do vody a asi tak 2x propláchněte.

Je libo na slano či na sladko?

První možnost nabízí quinou jako součást polévek, salátů či naklíčenou do sendvičů. Můžeme ji ochutit jakýmkoliv kořením a zeleninou. Jako příloha poslouží k masu nebo omáčkám. Sladká varianta přináší snídaňové kaše, stačí smíchat quinou s mandlemi, medem, mlékem či ovocem a zdravá pochoutka je na světě.

Informace využity z těchto zdrojů:
www.whfoods.com, www.mebio.cz, www.fairtrade.cz, www.novyvek.cz

Štítky:

Komentáře

6 komentářů
 1. Verunka76

  • 16. 6. 2011 v 10:47

  V DM drogerii. Půl kg za cca 7Okč.

 2. Hanka

  • 16. 5. 2011 v 14:25

  dá se sehnat i v supermarketech nebo jen v bio prodejnách?

 3. Lenka

  • 17. 2. 2010 v 1:03

  Quinoa je opravdu skvela a chutna… pouzivam ji na zahusteni polevek i omacek, jako prilohu za tepla a za studena do salatu… Doporucuji :-)

  • 2. 6. 2009 v 17:42

  Tento zázrak :) se dá koupit okolo 40 Kč/500 g. Konkrétně Country Life prodává BIO Quinoa semeno za 24 Kč/250 g.

 4. Hogen

  • 1. 6. 2009 v 17:22

  Kolik stoji pul-kila tohodle zazraku :-)?

 5. Šperla

  • 29. 3. 2009 v 18:53

  Applause:Velice pěkně udělaný a poučny článek. Více Dominiky Machačové:-)