Rajče

Štítky:

Také jste milovníci rajčat? Ke čtení článku si přineste raději ubrousek, protože se vám budou sbíhat sliny. Rajčata vám nic neříkají? Po přečtení začnou…

Rajčata patří mezi nejoblíbenější zeleninu na světě. S rajčaty se pojí opředená, ale zcela pravdivá věta a to, že „rajčata působí proti rakovině“. To ale není jediná jejich přednost, ačkoliv myslím, že to jako důvod, proč bychom je měli pravidelně jíst, bohatě stačí. Přesto myslím, že nebude na škodu dozvědět se o této oblíbené a výtečné zelenině více informací a zajímavostí.

Původ rajčat

rajče
Rajčata mají kořeny v subtropických pásmech Jižní Ameriky, kde je začali již v 5. st. př. n. l. pěstovat peruánští indiáni. První rostliny však objevili španělští dobyvatelé v Mexiku. Poté, co byla objevena Amerika se rajčata rozšířila do Evropy. Z počátku byly tyto plody považovány za jedové a sloužily spíše jako okrasná rostlina. V dnešní době se rajčatům daří především v jihoevropských zemích, kde byla vyšlechtěna v nepřeberné množství různých druhů, které se od sebe liší, tvarem, velikostí, chutí a barvou.

Charakteristika rajčat

Rajče patří do čeledi lilkovitých, stejně tak jako například lilek, paprika nebo brambory. Je to dvouděložná jednoletá rostlina, která může dorůst do výšky až čtyř metrů. Tomata, jak se rajským jablíčkům také říká (název tomato/tomate pochází z aztéckého názvu tomatl), jsou dostupné po celý rok a od června do října je můžeme také sklízet i na našich zahrádkách.

Druhy rajčat

Když se řekne slovo rajče, není snad nikoho, kdo by si nepředstavil kulatý zářivě červený plod, možná někomu se vybaví ještě před očima malé cherry rajčátka, která si získávají čím dál větší oblibu. Ale jak bylo napsáno výše, druhů rajčat je po celém světě nepřeberné množství.

rajče
Na našem trhu se setkáváme nejčastěji s rajčaty keříčkovými či masitými, a to v různých barevných škálách. Od červených, přes oranžové až ke žlutým. Tyto barvičky mohou mít už i zmiňované cherry neboli koktejlová rajčátka.

Ve skutečnosti existují po celém světě více než dvě stovky odrůd nejrůznějších tvarů, barevných kombinací a dokonce i chutí. V Asii jsou například oblíbená rajčata růžová, sladší než červená. Existují také rajčata bílá (odrůda White Beauty), černá (v odstínech od čokolády po saze podle míry zralosti), oranžová nebo zelená. V USA vypěstovali rajče dokonce i s modrým zabarvením. Jiné druhy vynikají neobvyklým tvarem nebo strukturou slupky. Americké rajče Beefsteak už svým názvem naznačuje, že se barvou a texturou podobá syrovému hovězímu masu. Broskvové rajče má slupku porostlou jemnými chloupky, Morelle de Balbis je zase uzavřené do trnitého oplodí podobně jako kaštan.

Tomata jako lék

Rajčata jsou takovým kulatým červeným zázrakem. Obsahují především karotenoidy, které dodávají zelenině charakteristickou barvu. Karotenoidy patří mezi významné antioxidanty, které zachycují v těle volné radikály, a tak se snižuje vznik rakoviny, na které se volné radikály podílejí. Nejznámější karotenoid je lykopen, který je prevencí nejen rakoviny, ale také infarktu myokardu. Lykopen naše tělo přijímá z vařených rajčat a velmi účinná je rajčatová šťáva. Ze syrových rajských jablíček se lépe využití lykopenu zvyšuje, když rajčata zakapeme nejlépe olivovým olejem, je totiž rozpustný v tucích. Také platí, čím červenější je rajče, tím více lykopenu obsahuje.

Tomata posilují metabolismus, buněčnou strukturu a chrání sliznice v celém těle. Povzbuzují mozek a nervy, pomáhají při chronické únavě. Obsahují vitaminy skupiny B vitamin E a K, kyselinu listovou a velké množství vitaminu C podporující zejména imunitní systém. Z minerálních látek či stopových látek obsahují především draslík a železo. Ostatní prvky jako je vápník či fosfor a další, jsou zastoupena v menším množství. A rajčátka jsou i zdrojem prospěšné vlákniny.

Varování

Nezralé (zelené) plody rajčat obsahují nebezpečný alkaloid solanin, který po nadměrném požití dráždí nervovou soustavu, způsobuje rozpad červených krvinek, případně obrnu dechového centra. Solanin však při zrání z rajčat úplně zmizí a na zralých rajčátkách si už můžeme jen pochutnávat a nechat působit jejich pozitivní účinky.

Dietní předpoklady

Rajská jablíčka jsou zcela nízkokalorickou pochoutkou. Jejich energetická hodnota na 100 g je pouze kolem 100 kJ (okolo 25 kcal). Navíc obsahují hodně vody (dá se srovnat s melounem) až 94 %, která má blahodárný účinek nejen na zbavování škodlivin z našeho těla, ale hlavně tím poskytujeme tělu další možnost, jak pokrýt denní dávku tekutin.

Použití rajčat

rajče
Myslím, že použití rajčat není nutné příliš popisovat, protože patří k nejpoužívanější zelenině, a to právě pro jejich všestranné použití. Nejčastěji je konzumujeme přímo či je přidáváme do nejrůznějších zeleninových salátů nebo je používáme jen jako zeleninovou oblohu. Ale rajčata se mohou péct, smažit, použít k přípravě omáček, polévek. Také velice prospěšné jsou rajčatové šťávy a snad nejznámější výrobek z rajčat je kečup. Můžeme je využít jako misky na naplnění nejrůznějšími pomazánkami či směsí podle fantazie. Mimo tato zpracování rajčat se zmíním ještě o sušených rajčatech, která jsou vhodná k masitým pokrmům, k zelenině, do syrových zeleninových salátů a pomazánek.

Skladování rajčat

Při nákupu rajských upřednostňujeme červené vyzrálé plody. Skladováním v chladničce ztvrdnou a ztrácí aroma. Při teplotě 14 – 16 °C vydrží několik dní, při vyšší teplotě dozrávají.

Tip

Pokud chceme před přípravou pokrmu rajčata nejprve oloupat, nařízneme na špičce rajského jablíčka křížek. Na 15 vteřin ponoříme do vroucí vody a hned vyjmeme. Těžce stravitelnou slupku pak snadno oloupeme.

Štítky:

Komentáře

1 komentář
  1. Kristina

    • 29. 5. 2015 v 18:03

    Dobry den chtela jsem se zeptat jestli je pravda ze sirova rajcata maji min vitaminu nez tepelne spracovana ze ten karoten je pusit napriklad kdyz se udela mrkvovy salat tak aby mel vic vitaminu kapku oleje dekuju za odpoved