Už jste slyšeli o té zázračné rostlině jménem rakytník? Nebo jste ji už dokonce vyzkoušeli? Pokud stále váháte, tak po přečtení tohoto článku bude rakytník součástí vaší kuchyně či lékárničky.
Rakytník
Rakytník řešetlákový je jednou z nejstarších léčivých bylin používanou starodávnými národy při léčbě různých nemocí. Jedná se o trnitý keřík nebo menší strom se zeleno-stříbrnými listy a oranžovými bobulemi. Původně se vyskytoval hlavně v Číně, Mongolsku, Nepálu, Indii a na Sibiři. V současné době je rozšířen po cele Evropě. V ČR ho můžete nejčastěji potkat u silnice, kde slouží ke zpevnění půdy.
Zázračné bobule
Plody rakytníku obsahují velké množství vitamínů C, A, D, K, B, P. Mají 10 krát více vitamínu C než pomeranče. Vědci uvádějí, že denní doporučenou dávku vitamínu C pokryje jedna bobulka rakytníku. Dále obsahují hořčík, železo, síru, pektiny, třísloviny, flavonoidy a organické kyseliny. Tyto cenné látky se vyskytují i v ostatních částech rostliny, ale v nižší koncentraci.
K čemu je rakytník dobrý?
- Rakytník významně podporuje imunitní systém a zvyšuje odolnost proti infekcím. Současně příznivě působí na dýchací systém, pomáhá při plicních onemocněních, rozpouští hleny usnadňuje odkašlávání.
- Dále má velice dobré účinky na trávicí systém, podporuje totiž tvorbu žluči a trávicích enzymů a uplatňuje se při léčbě žaludečních vředů.
- V neposlední řadě je nutno zmínit jeho detoxikační aktivitu, jelikož regeneruje a podporuje funkci jater, které jsou hlavním čistícím orgánem.
- Rakytník stimuluje zvýšení krevní cirkulace, snižuje koagulaci krve, brání krevnímu městnání a zvyšuje pružnost cévních stěn.
- Používá se také při kloubních potížích, zejména léčí revma a dnu.
- Svými antioxidačními účinky blokuje tvorbu volných kyslíkatých radikálů v těle, které způsobují poškození živé buňky, spolupodílí se na likvidaci následků civilizačního stresu.
Jak si dopřát rakytník
Plody rakytníku si můžeme zpracovat sami doma nebo si je zakoupit v lékárnách či zdravých výživách. Plody rakytníku dozrávají od srpna do října, ale snadno se sklízí až v zimních měsících, kdy bobule sundáme bez rozmačkání. Vhodné je zralé plody zamrazit, tím uchováme nejvíce vitamínů a všech látek. Tepelné zpracování je také vhodné, ale zde musíme počítat se ztrátou blahodárných látek. Za vyzkoušení určitě stojí:
- rakytníkový likér, sirupy
- džem
- sirup
- čaj
- bonbony, želé, lízátka
- popř. rakytníkové tabletky či pivo nebo víno
Nejenom vnitřní užití
Kosmetika
Rakytníkový olej se přidává do mnoha kosmetických pečujících výrobků, jenž jsou určeny k regeneraci pleti a ochrannému efektu, jelikož urychluje granulaci a epitelizaci poškozených tkání, urychluje zhojení poškozené tkáně po laserovém zásahu, je velmi vhodný při hojení popálenin, ale i jiných zranění, zabraňuje tvorbě velkých jizev a zmírňuje bolesti při hojení. Rakytník také zabraňuje vypadávání vlasů a podporuje jejich růst, má léčebný vliv na ekzémy, akné, suchou pokožku, podporuje proces látkové výměny v pokožce, zlepšuje stav kloubů při revmatismu.
Výrobky s rakytníkem
Na trhu v současné době existuje široká škála kosmetických výrobků s obsahem rakytníku:
- rakytníkový olej
- pleťové mléko s rakytníkem
- rakytníková mast
- rakytníkový balzám
- jelení lůj
Tak co, jdete si koupit nějaký ten výrobek s obsahem rakytníku? Já jsem podlehla výrobku rakytník do jogurtu slazeného fruktózou, na zimní plískanice jak dělaný. A kdo se obává vedlejších účinku, tak pro ně mám dobrou zprávu žádné vedlejší účinky zatím nebyly prokázány, ale pro jistotu všeho s mírou.
Zdroje:
- Valíček, P., Havelka Emil V.: Rakytník řešetlákový, Hippophaë rhamnoides, Rostlina budoucnosti. 1. vyd. Benešov: START, 2008. 86 s. ISBN 978-80-86231-44-0.
- Valíček, P., Kokoška, L., Holubová, K.: Léčivé rostliny třetího tisíciletí. 1. vyd. Benešov: START, 2001. 175 s., ISBN 80-86231-14-3.
- Internetové stránky: http://www.rakytnik.eu/