Grahamové sypané žemle (grahamky)

Žemličky, kterými můžete zcela vystrnadit ze svého jídelníčku bílé rohlíky. Uvidíte, že jak je jednou ochutnáte, už nebudete chtít jiné.

Díky tomuto receptu si můžete vytořit vlastní houštičky či žemličky, ale i rohlíčky. Tvarům se meze nekladou, záleží jen na Vás, co se Vám bude chtít vytvarovat. I výběr semínek, které do žemliček přidáte je čistě na Vaší chuti. Příprava se může zdát obtížná, ale až budete mít větší praxi odhadnete přesné množství surovin, které Vám bude vyhovovat a chutnat nejvíce.

Pečeme-li žemle v domácí pekárně nastavíme pekárnu na program Těsto.

Info

Sušené droždí se od klasického čerstvého droždí (v kostce) liší tím, že se nedělá kvásek. Sušené droždí se smíchá rovnou se suchou moukou a vypracuje těsto. Poté se nechá vykynout. Ale často se setkávám s názorem, že sušené droždí není tak jako čerstvé. Ale spíše záleží na použité mouce a na jejím obsahu lepku.

Zajímavost

Ačkoliv se žemle jmenují grahamky, je omyl, domníváme-li se, že jsou vyrobeny z grahamové mouky. Ta totiž neexistuje, jedná se o celozrnnou mouku, ve které jsou navíc mleté otruby (tedy vnější obaly zrna). A označuje se jako celozrnná mouka graham.

Více o droždí se můžete dočíst v článku Droždí (kvasnice).

Za recept děkujeme Terezce.

Ingredience

 • 375 ml vlažné vody
 • 375 g celozrnné pšeničné mouky graham
 • 225 g polohrubé mouky
 • cca 1 sáček sušeného droždí (přesné pokyny číst na sáčku sušeného droždí)
 • 1 lžička soli
 • 1 lžička drceného kmínu
 • mák, lněná semínka, či sezamová semínka na posypání

Postup

Všechny suroviny smícháme a vytvoříme si těsto. Necháme tak půlhodinky kynout. Po vykynutí vytvarujeme těsto na pomoučeném vále do válečku a o průměru cca 10 cm. Z tohoto válečku krájíme délky 3 cm široké a formujeme žemle. Ty klademe na pečící papír do plechu (či na vymazaný plech rostlinným tukem) tak, aby mezi nimi byl dostatek místa na zvětšení objemu.
Žemle můžeme říznout nožem, potřít vajíčkem a pak ještě posypat solí, mákem, sezamem, kmínem, lněným semínkem apod.

Pečeme ve vyhřáté troubě na 180°C kolem 25 minut.

Komentáře

2 komentářů
  • 15. 11. 2014 v 13:15

  Kolik těch žemlí cca bude?

 1. Marta

  • 16. 3. 2010 v 12:03

  Opravdu vynikající:) zvládla jsem to na poprvé, a vydrží dlouho měkké