Reflexní masáž

V dnešní době si můžeme vybrat z velkého množství masáží. Víte co jednotlivé masáže obnáší a jaká je pro vás ta pravá či vám může ulevit od vašich obtíží? Může to být právě reflexní masáž…

Reflexní masáž je léčebný manuální zásah na povrchu těla a snaží se odstranit reflexní změny, které jsou patrné v povrchových částech těla a mnohdy hmatné (svalové spasmy neboli zatvrdliny). Tyto reflexní změny mohou být způsobeny poškozením vnitřního orgánu (například srdce nebo žaludku) a promítají se do povrchových částí těla vlivem nervu, který při svém průchodu tělem inervuje jak vnitřní orgán, tak určitou svalovou partii.

Co to jsou trigger pointy?

Jedná se o tuhé svalové snopce, které jsou velmi citlivé a při podráždění vyzařují bolest do jiných částí povrchu těla (jedná se o přenesenou bolest). Jsou to nejčastější reflexní změny.

Jaký je význam odstranění trigger pointů?

Tyto body mohou být stále bolestivé i po odeznění původní příčiny, která je vyvolala. Možná bude lepší, když tento problém vysvětlíme na příkladu. Například při onemocnění žaludku nebo dvanáctníku mohou být vytvořeny trigger pointy ve svalech (díky tomu, že jeden nerv společně inervuje sval i daný orgán ), které zajišťují vzpřimování páteře, hlavně v oblasti 4. a 5. hrudního obratle. Po odeznění onemocnění může bolest stále přetrvávat v podobě zmiňovaných trigger pointů, ty ale lze po několika sériích reflexních masáží odstranit.

Trigger pointy mohou vymizet spontánně samy nebo se mohou přemisťovat do jiných částí svalu. Toto přemístění může být spontánní nebo způsobeno nesprávnou léčbou, například nesprávně provedenými hmaty reflexní masáže.

Co z toho plyne…

Pokud vás tedy trápí bolesti svalstva zad, může být zdrojem těchto problémů třeba onemocnění žaludku, které jste prodělali v minulosti. Možností jak se této bolesti zbavit je tedy reflexní masáž.

Diskutuje se také o možnosti vyvolání onemocnění vnitřního orgánu sekundárně. Tedy v opačném pořadí, kdy se nejdříve vytvoří trigger point, který způsobuje onemocnění například žaludku. Tato hypotéza ovšem není potvrzená.

Indikace

Indikace těchto masáží provádí lékař u chronických onemocnění, které se projevují přenesenými reflexními změnami ve svalstvu. Může se jednat o chronické onemocnění žaludku, vředové choroby dvanáctníku, dále to mohou být stavy po operacích gastrointestinálního traktu, po operacích srdce, infarktu myokardu, zánětech ledvin atd.

Kontraindikace

Kontraindikací masáží jsou akutní záněty orgánů, stavy, po kterých musí být organismus v klidu, jako infarkt myokardu a otřes mozku, infekční onemocnění a horečnaté stavy.

 

Doufám, že se mi podařilo vám alespoň trochu přiblížit, co to vlastně reflexní masáž je, a příště se můžete těšit na další druh masáže. Pokud máte zájem získat více informací o konkrétním druhu masáže, napište svůj požadavek do diskuze a příští článek se může týkat právě masáže, o kterou máte zájem.