Rostlinná „mléka“

Díky stoupajícímu počtu zájemců o veganský životní styl, častějšímu výskytu laktózové intolerance (nesnášenlivosti mléčného cukru – laktózy) či alergii na bílkovinu kravského mléka a v neposlední řadě pochybnostech a mýtů o neprospěšnosti konzumace kravského mléko, se stále častěji mluví o rostlinných mlécích, a proto i my se na ně detailně zaměříme.

Rostlinné mléko není mléko v pravém slova smyslu. Toto označení dle legislativy správně patří pouze produktům mléčných žláz savců. A proto se v prodejnách setkáváme s názvy jako „rostlinný nápoj“. Na rozdíl od mléka, které se po nadojení jen různě upravuje, se rostlinné nápoje vyrábí lisováním a fermentací rostlinných produktů, například ovsa, sóji, mandlí, rýže, pohanky, konopných semínek a dalších obilovin, ořechů nebo luštěnin.

Rostlinné nápoje oproti kravskému mléku neobsahují cholesterol a laktózu a najdeme u nich i nižší množství nasycených tuků (výjimkou je kokosový nápoj), což je výhodné zejména pro osoby, které mají zvýšený cholesterol či trpí laktózovou intolerancí. Oproti mléku ale obsahují také mizivé množství bílkovin (výjimkou je nápoj sójový). Proto by se neměly příliš často zařazovat např. do redukčního jídelníčku, pokud se snažíme o zdravou redukci tuku či udržení svalové tkáně. Málo bílkovin na svačinu či snídani také snižuje sytivost daného chodu a my pak máme dříve hlad. Existují ale i nápoje obohacené o bílkoviny a mohou se tak z tohoto hlediska kravskému mléku vyrovnat.

Rostlinné nápoje obsahují více sacharidů než kravské mléko a často jsou doslazovány cukrem. Z tohoto hlediska se tedy jedná spíše o „sladkou vodu“.

Naopak mohou být dobrým zdrojem vitamínů, minerálních látek a lecitinu. Obsahují ve větším či menším množství i vlákninu.

Sójové nápoje obsahují fytoestrogeny, které jsou stále velmi diskutovaným tématem. Přisuzuje se jim pozitivní vliv pro zdraví žen, zvláště v klimakteriu a postmenopauze. Nedá se však obecně říct, že by fytoestrogeny byly zdraví prospěšné anebo škodlivé. Je potřeba zohlednit více faktorů, jako je věk a hlavně zdravotní stav, užívané léky. Ovesné nápoje díky vysokému obsahu vitamínu B a zinku pomáhají v boji proti únavě. V nápojích z pohanky najdeme rutin, který má příznivé účinky na srdečně-cévní systém. Oblíbené jsou také konopné nápoje. Předností konopných semínek je vyvážený poměr omega 3 a 6 mastných kyselin, dále vysoký obsah vitamínů A, C a vitamíny skupiny B.

Hlavní subjektivní nevýhodou rostlinných nápojů je jejich specifická chuť, která může od pití těchto nápojů odrazovat. Proto jsou do nápojů přidávány různé chuťové a stabilizační přísady, které však výživovou hodnotu těchto výrobků nevylepšují, někdy dokonce právě naopak zhoršují. Často se jedná o kukuřičný škrob a o ovocné či jiné příchutě na bázi jednoduchých cukrů, které zbytečně zvyšují glykemický index a kalorickou hodnotu nápoje.

Rostlinné nápoje nejsou vhodné pro malé děti jako náhrada za kravské mléko. Neobsahuji dost vápníku, důležitého při vývoji organismu, mají málo bílkovin, energie a některá mohou vyvolat i alergie. U dětí se příjem sójových nápojů doporučuje až od tří let, jelikož je sója silným alergenem.

Rostlinné nápoje, se kterými se můžete nejčastěji setkat:

  • v tekuté formě – Provamel, Alpro, Alnatura, Joya
  • v sušené formě – například Topnatur, Zajíc (jejich výhodou je obohacení o vitamíny, snazší skladování a příprava, nevýhodou naopak přidaný kukuřičný sirup, některé sušené nápoje mohou mít méně příznivé složení než nápoje tekuté, apod).

Pokud to nevyžaduje zdravotní stav jedince, není důvod kravské mléko a výrobky z něj z jídelníčku vynechávat. Jsou dobrým zdrojem důležitého vápníku. Bílkoviny mléka patří mezi takzvané plnohodnotné, protože obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Taktéž obsahuje kasein, který vykazuje u člověka ochrannou funkci pro jaterní buňky a ovlivňuje růstovou aktivitu. Mléčný tuk je lehce stravitelný, dodává tělu energii, vitamíny, a to především skupiny B, vitamíny A, D, E a K.

Nutriční hodnoty polotučného kravského mléka:

 

100 ml

1 porce 250 ml

Energie (kJ)

190

475

Bílkoviny (g)

3,3

8,25

Tuky (g)

1,5

3,75

Sacharidy (g)

4,7

11,75

Vápník (mg)

120

300

 

Nutriční hodnota Coconut original (Alpro):

 

100 ml

1 porce 250 ml

Energie (kJ)

85

212

Bílkoviny (g)

    0,1

0,25

Tuky (g)

0,9

2,25

Sacharidy (g)

2,7

6,75

Vápník (mg)

120

300

Složení: Voda, kokosový krém (5,3%), rýže (3,3%), trikalcium fosfát, stabilizátory karagenan, guarová guma, xantanová guma, mořská sůl,vitamíny B12, D, aroma.

Co se týče rostlinných nápojů, tak jako zpestření jídelníčku, stojí za vyzkoušení. Musíme však pečlivě vybírat kvalitní rostlinné nápoje, které nebudou dochucené zbytečným přídavkem cukru.

 

Zdroje: http://www.vegmania.cz/    http://www.cmsm.cz/mleko-pit-ci-nepit/ http://www.vimcojim.cz/   https://en.wikipedia.org/wiki/Plant_milk   https://www.finedininglovers.com/stories/vegetable-milk/

 http://www.livestrong.com/article/425074-soy-milk-advantages-and-disadvantages/    https://www.alpro.com http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074428/

 

Autor: Bc. Olena Dmytryk, DiS.

Doplnila: Ing. Ivana Škarecká, DiS.