Zdravá výživa

Zapisování vašeho jídelníčku je důležité nejen pro nutričního terapeuta

Zapisování jídelníčku jako vhled do vašich stravovacích zvyklostí.

jídelníček, Zapisování jídelníčku, Záznam stravy

S dietou na kolotoči aneb jak nezačít svou změnu životního stylu

Nereálné cíle, které si lidé stanovují, bývají vstupenkou na kolotoč diet, jehož největším zážitkem je jojo efekt.

jojo efekt, kolotoč diet, motivace, nereálné cíle, Nezdravý životní styl

Hubnutí v létě

Mnoho z nás má bláhovou představu, že v létě se hubne snadněji, než je tomu v jiná roční období. Může to být pravda?! Během vyšších letních teplot je přece menší chuť k jídlu a jíme méně, máme více pohybu, ovoce a zelenina jsou dostupnější… . V následujícím článku Vám popíšeme, proč je to jen další z  častých mýtů.

alkohol, dovolená, hubnutí, léto, mýtus, ovoce

Množství cukru v potravinách a přehled kolik ho sníme

Není třeba cukr z jídelníčku zcela odbourat, ale je dobré vědět, kolik ho na den potřebuji a zda jeho příjem není již opravdu vysoký. Proto získejte přehled, kolik cukru denně sníte či vypijete.

cukr, energie, množství, nápoje, sacharidy, skrytý cukr, slazení

RAW syrová strava

Alternativních výživových směrů či trendů je v dnešní době celá řada a dnes jsme si posvítili na raw stravu. Na každém novém trendu ve výživě můžeme najít svá pozitiva, ale je třeba myslet i na dopady dlouhodobosti takového stravování. Avšak rozhodně není na škodu nějaké recepty do jídelníčku zařadit a inspirovat se.

enzymy, inspirace, raw, strava, syrová, teplota

Glukózo-fruktózový sirup

Také když čtete složení výrobků na obalech, máte pocit, že se snad ve všem vyskytuje glukózo-fruktózový sirup? Najdete ho dokonce tam, kde byste ho vůbec nečekali, jako například v šunce či chlebu. Máme se ho bát, či ne?

cukr, fruktóza, glukóza, nákup, nápoje, sacharidy, sacharóza, sirup, složení

Ketogenní dieta

Redukce hmotnosti s pomocí ketogenních diet – dnes velmi populární a rozšířený trend. K čemu při ketogenních dietách dochází? Proč jsou tak úspěšné? Jaké mají rizika a proč mohou být nebezpečné?

boom, instantní jídlo, ketodieta, ketolátky, mozek, redukce, sacharidy, strach, únava, změny nálad

Udělej si sám, ať víš co jíš II.

V II. díle našeho seriálu „Udělej si sám, ať víš co jíš“ přinášíme tipy, návody, recepty na domácí kečup, müsli tyčinky, majonézu bez vajec a poté velký hit šunku ze šunkovaru. Nic nechutná líp, než potraviny doma vyrobené.

domácí, kečup, majonéza, müsli tyčinky, šunka, šunkovar

Udělej si sám, ať víš co jíš

V I. díle našeho seriálu „Udělej si sám, ať víš co jíš“ přinášíme tipy, návody, recepty na domácí jogurt, müsli, termix a špaldové piškoty. Jde o jednoduché návody, takže věříme, že se na trvalo zabydlí ve vašich kuchyních.

celozrnné, domácí, jogurt, müsli, piškoty, recepty, termix

Ukázky redukčních jídelníčků – na co dávat pozor

Tento článek navazuje na článek Rychlé hubnutí, kdy vám ukážeme ukázky jídelníčku, na kterých si naznačíme, co je špatně a proč by tak dlouhodobě jídelníček neměl vypadat. Bohužel většina lidí si možná ani neuvědomuje, že tak jí a nebo si dokonce myslí, že je to tak správně. Ale nedivme se, když každý tvrdí něco jiného a ani nevíme, co je to vyvážený pestrý jídelníček.

bílkoviny, hladovka, jídelníček, pestrost, redukce, sacharidy, sestavení, ukázky, vyváženost

Rychlé hubnutí, aneb rychlost se nevyplácí

,,Jak rychle zhubnu? Kolik zhubnu? Budu muset cvičit? To už nebudu jíst nic dobrého?„ S otázkami tohoto typu se v poradně setkáváme často. Zdá se, že lidé chtějí být štíhlí, cítit se dobře, být zdraví – hned a nejlépe ještě dnes. Takto to ale samozřejmě nefunguje. Pozor však na slogany firem, které vás po Vánocích budou chtít na tato tvrzení zlákat.

hubnutí, jojo efekt, koktejly, metabolismus, novoroční předsevzetí, poruchy příjmu potravy, zdravý životní styl

Vláknina a její účinky

Většina z nás už dnes ví, že vláknina je v našem jídelníčku důležitá. Ale dokážete popsat proč vlastně? Kde ji najdeme a jaké jsou její všechny dopady na zdraví?

nerozpustná vláknina, rakovina tlustého střeva, rozpustná vláknina, účinky

Vláknina v jídelníčku? Žádná věda!

Víte, kolik vlákniny denně sníte? Zda se pohybujete pod doporučením, nebo nad? Co je třeba do jídelníčku dodat bez zbytečného počítání, aby dostatečné množství vlákniny obsahoval?

jídelníček, praxe, tipy, vláknina