Těhotenství – jíst za dva?

Štítky:

Jste těhotná a víte, že ve vašem těle roste nový jedinec. Chcete mu dopřát to nejlepší, a tak mu i sobě dáváte samé dobrůtky. Avšak je vhodné jíst v těhotenství za dva? Přečtěte si, jaká je skutečnost.

Výživa během těhotenství je nepochybně velice důležitá. Přiznejte si však, kolikrát jste od svých maminek, babiček či dokonce kamarádek slyšela: „přidej si ještě, musíš přece jíst za dva“ nebo nějakou podobnou větu. Toto tvrzení avšak neplatí. Těhotenství je sice obdobím, kdy v ženě roste nový jedinec, ten ale nepotřebuje další porce stravy, které byste musela přijmout navíc.

Během těhotenství jsou lehce zvýšené nároky těla na příjem energie. V 1. trimestru dokonce není potřeba energetický příjem zvyšovat vůbec a od 2. trimestru se jedná pouze o 200 – 300 kcal za den (tj. 840 – 1260 kJ). Toto množství si můžete představit jako například celozrnný rohlík s eidamem a rajčetem nebo středně tučný jogurt a banán.

Váhový přírůstek

A jaký by měl být váhový přírůstek v těhotenství? Hodnoty jsou uváděny podle BMI, které si můžete snadno spočítat buď v naší kalkulačce nebo sama dle vzorečku, kdy BMI = hmotnost v kgděleno vaše výška v metrech na druhou.
Podle tohoto údaje je tedy u žen:
– s podváhou (BMI pod 19,5) přírůstek 12,5 – 18 kg
– s normální váhou (BMI 19,5 – 24,9) přírůstek 11,5 – 16 kg
– s nadváhou (BMI 25 – 29,9) přírůstek 7,5 – 11,5 kg
– u obézních (BMI nad 30) přírůstek 7,5 kg.

Co tvoří váhový přírůstek?

Do této konečné hmotnosti počítáme v první řadě plod (3200 g), dělohu (1000 g), placentu (650 g), plodovou vodu (800 g), prsa (500 g), objem krve (1500 g) a tuk (3300 g), který je nutný jako energetická rezerva pro budoucí kojení.

Přibírat byste samozřejmě měla postupně během celého těhotenství. V 1. trimestru to je asi 1 – 2 kg (asi 125 g týdně) a poté by se vaše hmotnost měla každý týden zvýšit o 0,3 – 0,5 kg. Tyto hodnoty jsou pouze orientační a u každé ženy se mohou trochu lišit.

Pozor na extrémy

Závěrem bych ráda řekla, že výživa je jedním z nejdůležitějších faktorů, které významně ovlivňují zdraví matky i dítěte. Proto již dříve používaná věta „jíst za dva“ dnes neplatí a naopak přejídání a nadměrný přírůstek hmotnosti mohou vést k řadě komplikací. Mezi ně patří například zvýšený krevní tlak, těhotenská cukrovka, častější výskyt zánětu žil dolních končetin, zvýšená pravděpodobnost komplikací při porodu velkého plodu (např. protrahovaný porod, hypoxie plodu,…), vyšší výskyt obezity a cukrovky u těchto dětí a v neposlední řadě i problémy s nadváhou a hubnutím matky po porodu.

Není vhodný ani nízký přírůstek hmotnosti. Jehož následkem může být spontánní potrat, předčasný porod, nízká porodní hmotnost dítěte, zvýšená novorozenecká úmrtnost a vyšší výskyt vývojových poruch dítěte.

Co myslíte, nejsou toto dostatečné důvody, proč bychom se neměly v těhotenství přejídat nebo se dokonce snažit hubnout?

Literatura :

ŠTUNDLOVÁ, D. Výživa a stravování v těhotenství. Výživa a potraviny. 2007, č.2, s.45-47.

Štítky:

Komentáře

2 komentářů
 1. Žaneta

  • 3. 6. 2009 v 21:24

  Zdravím, je pravda že u každé ženy je to jiné. Jsem na začátku osmého měsíce a přibrala jsem od začátku těhotenství již 24 kilo. Do čtvrtého měsíce co jsem snědla či vypila šlo ze mě ven a stejně jsem přibírala. Od čtvrtého měsíce se cítím lépe, a přesto jsem každý měsíc přibrala pět kilo. Nepřejídám se, snažím se hodně pít, jíst zeleninu a ovoce, tmavé pečivo a stejně přibírám. A to bohužel všude. Mám ráda sport tak se těším až bude můj chlapeček na světě a budu se moc také zaměřit na sport. Jsem z těch kil nešťastná ale moje mamka přibrala v těhotenství stejně a já při porodu měla krásných 4,5 kila. Těším se že mé miminko bude stejné :-).
  Moje rada? Netrapte se kily, užívejte těhotenství ve zdraví.

 2. simonakratka

  • 27. 5. 2009 v 18:36

  Tak já jsem si se svou váhou také užila svoje. 15 kilo a to jen jedno dítě. Za to ale bolesti zad a kolem pánve.. Nakonec to vyřešil až můj muž, který mi na narozeninové párty dal perfektní dárek – břišní tance pro těhulky. Celkově jsem se opravdu cítila líp. Teď se snažíme o druhé mimi a zkusím to znovu, jestli to nebyla jen náhoda… Pro ty z vás, které by to taky zajímalo, tak informace jsou třeba na http://www.zlutaraketa.cz.
  Mějte se a hodně štěstí:)