Vánoční atmosféra dorazila i na Viviente, a tak jsme pro Vás vymysleli tip na vánoční dárek. Možná netradiční, ale nutriční.
Máme za sebou Mikuláše, vánoční nákupy jsou v plném proudu a vy možná stále nevíte jaké dárky nakoupit. S tímto problémem se vám pokusíme pomoci příště ve větším měřítku, dnes to bude pouze jeden vánoční tip.
Jedná se o tzv. nutriční kuchyňské váhy, které narozdíl od běžných kuchyňských vah, dokáží pomocí navolených programů přesně zjistit „vše“ o dané potravině, kterou jste na váhu právě položili. Pod slovíčkem „vše“ se ukrývá, vedle hmotnosti, podle typu vah, několik nutričních hodnot:
- sacharidy
- bílkoviny
- tuky
- kilokalorie
- cholesterol
- vlákninu
- vápník
- sodík
- výměnné jednotky pro diabetiky (BE)
Obvykle je naprogramované na těchto vahách okolo 950 – 999 potravin, 50 potravin si můžete uložit do svých „oblíbených potravin“.
Kdo nutriční váhy určitě ocení
Nutriční váhy určitě nepotřebuje běžný člověk, který se chce jen stravovat zdravě či lépe řečeno správně. Na to mu stačí znát zásady zdravé výživy a držet se těchto pravidel. Ale váhy určitě ocení lidé, kteří jsou kvůli svému onemocnění nuceni hlídat si množství sacharidů, bílkovin, tuků či sodíku a především energie. Samozřejmě, že existují tabulky, které většinou obdrží od svého ošetřujícího lékaře, diabetologa nebo nutričného terapeuta. Ale přece jen práce s nimi je velice zdlouhavá a málokdo je dodržuje, pokud není v přímém ohrožení života.
Ale samozřejmě jsou i výjimky, které sama obdivuji.
Tudíž diabetici, lidé s onemocněním ledvin, se zvýšeným cholesterolem, krevním tlakem, také aktivní sportovci a v neposlední řadě obézní lidé by mohli tuto váhu ocenit.
Na co si dát pozor při koupi
Těchto vah není na našem trhu zatím velký výběr, ale i přesto se některé dají označit za vhodnější a s některými byste mohli být naopak nespokojeni.
Podle toho, co jsem viděla či se informovala, jsou bohužel ty dražší váhy lépe vybavené a informují o více hodnotách. Třeba ne všechny informují o výměnných jednotkách pro diabetiky. Proto je dobré najít si takovou, která zobrazuje vámi požadované parametry.
Také se informujte, zda váha funguje v českém jazyce, protože některé jsou naprogramované anglicky a také potraviny jsou v angličtině. Což může práci s váhou ztížit.
Cenová relace
Požádejte někoho s dlouhýma rukama, protože budete muset sáhnout hluboko do kapsy. Ceny těchto vah se pohybují zhruba od 1000 – 3000 Kč. Váhy raději kupujte ve specializovaných prodejnách, kde byste si mohli eventuálně váhu i vyzkoušet.
Zkuste začít v kuchyňských vahách.
Pokud máte zkušenosti s těmito váhami, budeme rádi, když se s nimi svěříte i ostatním čtenářům v komentářích.
Příště vám tedy přineseme další tipy na vánoční dárečky zaměřené na sport, kuchyni, zdraví a Vaši pohodu.