Vánoční purpura

V mnoha domácnostech jsou Vánoce neodmyslitelně spojeny s vůní purpury. Co to vlastně purpura je, jak ji správně použít a jak mohou pomoci různé bylinky či koření se dozvíte uvnitř článku.

Tradiční purpura je germánsko-keltsko-slovanského původu. Jedná se o aromatickou směs koření, dřevěných smolných pilin nebo třísek a vonných bylin, která o Vánocích vytváří příjemnou aromatickou atmosféru v našich domovech. Směs koření se tradičně klade na rozpálenou plotnu, kde se směs nasucho praží a odpařuje se z ní aromatická vůně či kouř. Tím se znásobuje vonný efekt.

I přesto, že má dnes doma kamna málokdo, nemusíte zoufat,  purpuru můžete zabalit do alobalu a dát na elektrickou plotýnku nebo jí ohřívat na sklokeramické desce vařiče. Nejbezpečnější je však ji ohřívat na topení na vhodné podložce či v misce. Purpuru můžete použít také do vonných lamp místo vonného oleje. Purpura by neměla nikdy hořet plamenem, ale měla by se jen zahřát popřípadě mírně doutnat.

Purpura se vyrábí z rozličných sušených bylin, nejčastěji levandule,  máta, muškátový oříšek, meduňka, mateřídouška, tymián, majoránka, šalvěj, rozmarýn, kmín, anýz, fenykl, oregano, květy růží, heřmánku, suché květy různých rostlin, např. růží, měsíčku či chrpy, jehličí, listy maliníku, jahodníku, ostružiníku či borůvčí. Většinou nechybí ani skořice a hřebíček, vhodná je i trocha jehličí. Fantazii se však meze nekladou a tak můžete narazit na různé směsi, či si směs doma vytvořit. Směs se rozdrtí na velmi jemné části, při domácí přípravě můžete použít vhodný mixér. Poté se směs zavře do uzavíratelné sklenice a pokape se pár kapkami vonného oleje. Vhodný olej je ten, co vzbuzuje atmosféru Vánoc, například s vůní skořice, pomeranč, borovice, vanilka, mandle, hřebíček nebo jehličí. Směs se dobře promíchá a nechá asi 1-2 týdny pracovat. Poté můžeme směs použít.

Pokud však nemáte purpuru doma připravenou, můžete ji koupit v prodejnách drogerie nebo na e-shopech.

A jaké účinky jsou připisovány esencím z použitých bylin a koření?

Levandule je pro své zklidňující účinky přidávána do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, migréně, chřipce, dýchacích obtížích, nespavosti, nervozitě a závratích. Mírně snižuje krevní tlak a je účinná i proti molům.

Inhalace máty peprné pomáhá při zánětech dýchacích cest. Máta působí také proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy. Povzbuzuje žaludeční činnost, zmírňuje nevolnost, tiší bolest, povzbuzuje mozkovou činnost při únavě.

Muškátový oříšek je antidepresivní a podporuje koncentraci.

Meduňka snižuje horečku, podporuje pocení, pomáhá při zažívacích potížích, povzbuzuje srdeční činnost, je vhodná při nespavosti a migréně, menstruačních bolestech, snižuje krevní tlak.

Mateřídouška podporuje imunitní systém, zmírňuje únavu, bolesti hlavy a deprese, prokrvuje.

Tymiánový esenciální olej je antiseptický, pomáhá při trávení, je vhodný k inhalacím při zánětu dutin, rýmě, nemocech horních cest dýchacích, zvyšuje obranyschopnost organismu.

Majoránka zklidňuje nervy, tlumí bolesti hlavy, pomáhá při nachlazení, astmatu, dýchacích obtížích, podporuje trávení, snižuje krevní tlak.

Šalvěj působí  Antidepresivum a antiseptikum, uvolňuje napětí, zmírňuje kašel, snižuje krevní tlak, reguluje pocení a uklidňuje při nervozitě. Pomáhá při nemocech dýchacích cest.

Rozmarýn silně stimuluje po únavě, podporuje koncentraci, zahání úzkost, pomáhá při nachlazení, chřipce a revmatismu.

Anýz výrazně působí na trávicí trakt, plynatost a má protikřečové účinky. Je vhodný i na kašel a záněty horních cest dýchacích.

Růže podporuje krevní oběh, působí proti nespavosti a bolesti hlavy, posiluje žaludek, snižuje horečku a působí jako afrodiziakum, je antidepresivní.

Heřmánek patří mezi nejvšestrannější esenciální oleje, má výborné protizánětlivé účinky, je vhodný na trávení, proti plynatosti a průjmům, snižuje teplotu, uklidňuje, tlumí bolesti, vhodný na svalové bolesti a revmatismus, zvyšuje obranyschopnost organismu.

Skořice má stimulační, povzbuzující, antiseptické a čistící účinky, působí jako afrodiziakum, pomáhá při nadýmání, nachlazení.

Hřebíček pomáhá při celkové slabosti, svalovém vypětí, prohřívá, tiší bolest a odpuzuje hmyz.

 

Zdroje: