Vhodné sportovní oblečení

Štítky:

Pokud to se sportováním myslíte vážně, jistě se věnujete nejrůznějším aspektům vašeho oblíbeného sportu. Jedním z nich je i správné oblékání, které vám zajístí větší komfort.

Na následujících řádcích se vás pokusím přesvědčit, proč je výběr sportovního oblečení nezanedbatelnou součástí sportu a proč byste do něj měli investovat. Ke každému sportu totiž patří spalovaní energetických zásob, s kterým se úzce pojí tvorba tepla. Čím více energie do pohybové aktivity vynaložíte, tím více tepla vaše tělo vydá a tím pádem i potu, který je třeba odvádět.

Materiál sportovního oblečení

Funkční sportovní oblečení musí být navrženo tak, aby mělo optimální termoregulační vlastnosti. To znamená, že zabraňuje přehřátí i prochladnutí. Tělo tak při sportu zůstane v suchu a navíc se nebudete cítit nepříjemně.

K výrobě takového oblečení se nejčastěji používá polypropylen a polyester, které nevyvolávají alergické reakce. Tato umělá vlákna nezadržují vodu a navíc rychle schnou.

Při výběru byste se měli vyhýbat bavlně, která narozdíl od termoprádla vodu (pot) naopak zadržuje. Nepříjemně mokré oblečení není při sportu příliš žádoucí, nehledě na to, že je také mnohem těžší. Navíc můžete lehce prochladnout.

Funkční sportovní oblečení

  • suché a teplé
  • prodyšné
  • odvádějící pot
  • nehrozí riziko prochladnutí
  • lehké a pohodlné
  • udržující vhodné mikroklima

Princip tří vrstev

Nebo také systém cibulového oblékání je propojení několika vrstev s odlišnými vlastnostmi, které dohromady tvoří jeden ideálně fungující celek. Tato technologie, je široce využívána sportovci, v cyklistice, ve vysokohorské turistice atd.

První vrstva – sací

Hlavní úkol této vrstvy je rychlý odvod potu z povrchu těla. Vyrábí se z umělých vláken v různých tloušťkách. Silnější využijete v zimě, tenké zase v létě, protože jsou málo hřejivé.

Vhodní zástupci

Moira – vlákna na bázi polypropylenu
Trevira – 100% polyester
Craft – velmi teplé, vhodné na zimní období

Druhá vrstva – izolační

Úkolem druhé vrstvy, která se vyrábí z polyesterových vláken (fleece), je odvádět pot dále od těla a izolovat od okolního prostředí. Je ale promokavá a neodolá ani větru. Proto se používá právě jako druhá vrstva, na kterou se používá vrstva třetí.

Vhodní zástupci

Fleece – velmi lehké, teplé, nezadržují vlhkost
Microfleece – pevné, měkká vlákna, nízká hmotnost
Polartec – 100% polyester
Power stretch – velmi prodyšné, pružné

Třetí vrstva – ochranná

Ta se stará o finální odvod potu, je tedy velmi prodyšná a zároveň nepromokavá a odolná větru a mechanickému poškození. S velkým úspěchem se na tuto vrstvu používá membrána Gore-Tex, Sympatex a další.

Vhodní zástupci

Gore-Tex – Lehká, tenká nepromokavá a zároveň prodyšná membrána.
Gore-Tex XCR – Vylepšený Gore-Tex, o 25 % prodyšnější.
Sympatex, TransActiv a Entrant – Výrobky s membránou.
Rain Out – 100% vodotěsný elastický materiál, který nepropustí vítr.
Gore Windstopper – Už název napovídá, že půjde zejména o materiál, který je odolný větru, zároveň je prodyšný.

Pamatujte, že princip tří vrstev bude fungovat jen tehdy, pokud jej nenarušíte nevhodnou vrstvou, jako je bavlněné triko. V tom případě pot nebude mít kam odcházet, naopak Vás začne ochlazovat, což je nežádoucí.

Jak funguje Gore-Tex

Gore-Tex
Určitě jste o Gore-Texu slyšeli, ale možná nevíte jaký je přesně jeho účel a jak funguje. Jedná se o velmi lehkou a tenkou teflonovou membránu, která je umístěna mezí podšívkou a svrškem. Tento materiál má speciální pórovitou strukturu, která zabrání proniknutí vody v kapalném stavu, ale dokáže propustit vodní páru (pot). V praxi je tedy Gore-Tex trvale nepromokavý, vysoce prodyšný, má extremní odolnost vůči mrazu, výbornou odolnost při ohybu a dlouhou životnost. Touto technologií se vybavují nejen oděvy, ale i boty a rukavice.

Jak správně nakoupit

Teď když už víte, co potřebujete, nejlépe uděláte, když si zajdete přímo do specializované prodejny, kde by Vám prodavači měli být schopni poradit s výběrem. Máte na výběr mezi prodejnami se sportovním a outdoorovými oblečením. Pokud máte svoji oblíbenou značku, nejlepší volbou budou firemní prodejny, kde byste měli najít nejúplnější sortiment daného výrobce.

Cena se pohybuje výše než klasické oblečení, což je pochopitelné. Tyto materiály, kromě toho, že nepromoknou, odolají větru a zároveň „dýchají“ a účinně odvádějí pot, bývají otěruvzdorné, odolávají mechanickému poškození a vydrží Vám tak mnohem déle.

Štítky:

Komentáře

1 komentář
    • 8. 3. 2009 v 2:47

    goratex muzu jenom doporucit, je to kvalita a za tu se musi priplatit.