Vláknina v jídelníčku? Žádná věda!

Víte, kolik vlákniny denně sníte? Zda se pohybujete pod doporučením, nebo nad? Co je třeba do jídelníčku dodat bez zbytečného počítání, aby dostatečné množství vlákniny obsahoval?

Doporučené množství vlákniny je 30 g na den, a nebo také 20 g na 1000 kcal zkonzumované energie. Číslo je to pěkné, ale co si před tím představit? Víme, kolik vlákniny denně sníme? Zda se pohybujeme pod doporučením, nebo nad? Co je třeba do jídelníčku dodat bez zbytečného počítání, aby dostatečné množství vlákniny obsahoval?

Je opravdu tak důležité do jídelníčku zařazovat ovoce a zeleninu, a celozrnné výrobky?

Dnes vám prakticky ukážeme, kolik vlákniny se skrývá ve 2 velmi podobných jídelníčcích, mezi kterými jsou jen malé změny.

 

Jídelníček AJídelníček B
Snídaně:

Celozrnný chléb 80 g

Flora

Tvrdý sýr Eidam

Paprika 100 g

 

6,4

 

 

2

Snídaně:

Chléb bílý 80 g

Flora

Tvrdý sýr Eidam

 

2,4

Svačina:

jogurt bílý

jablko 150 g

 

 

3

Svačina:

jogurt ochucený

Oběd:

Neloupaná rýže 70 g

Kuřecí prsíčka

Rostlinný olej

Mražená zeleninová směs 100 g

 

5,6

 

 

4

Oběd:

Loupaná rýže 70 g

Kuřecí prsíčka

Rostlinný olej

 

1,4

Svačina:

Knäckebrot 36 g

Tvarohová pomazánka

Kedlubna 100 g

 

5,3

 

2,2

Svačina:

Rýžové chlebíčky 30 g

Tvarohová pomazánka

 

0,8

Večeře:

Rohlík grahamový 80 g

Tuňák v rajčatovém protlaku

hlávkový salát 50 g

 

4,8

 

1

Večeře:

Rohlík bílý 80 g

Tuňák v rajčatovém protlaku

 

2,4

Celkem vláknina za den34,3 gCelkem  vláknina za den7 g

Jídelníček A splňuje doporučené množství, tj. 30 g vlákniny na den. Dle jiného kritéria, které je 20 g vlákniny na 1000 kcal je množství vlákniny také splněno (jídelníček má cca 1700 kcal, propočtem by měl obsahovat 34 g vlákniny).

Z tabulky jde vidět, že v jídelníčku stačí zaměnit pouze bílé pečivo za pečivo celozrnné (žitné, grahamové,…),  přílohy vybírat s vyšším obsahem vlákniny (neloupaná rýže, celozrnné těstoviny). Přidat doporučené množství zeleniny a ovoce (= ideálně ke každému chodu 1 porci), tj. celkem 500 g denně, kdy zeleniny by mělo být více jako ovoce, v našem případě 350 g zeleniny + 150 g ovoce. A je to!

A pokud se nestravujete doma, z tabulky jde krásně vidět, že i kdybyste si dali k obědu klasickou bílou rýži a k tomu přidali zeleninový salát, stále se vejdete do doporučeného množství pro vlákninu.

Vidíte, že věda to opravdu není a pokud splníte výše zmíněná doporučení, nemusíte obsah vlákniny ve své stravě ani propočítávat a tabulky s obsahem vlákniny můžete s klidným svědomím odložit.